Evenemang vecka 12

Man Woman Feet to Head - Pies Hombre y Mujer
Textstorlek:

Fredag 20 mars

 

Bokfrukost med tips om all slags läsning, Folkbiblioteket Sandviken kl 7.45-9.

Bokquiz på Södra Brunn i Hedesunda, kl 14-16.

Ungdomskväll med bollspel i Värnahallen Hofors, kl 19-22.

Humorshow, Alla har RÅD med Yvonne Skattberg, Gävle teater kl 19-20.40.

Krogshow, The best of night show, Torsåkers bygdegård kl 19.

Teater, Faust med Folkteatern, Skottes musikteater och Gävle symfoniorkester, Gasklockorna kl 19.

Musik, Tonkrocken med humor och musik, Centralteatern, Folkets hus Gävle kl 19.

Parkenmaran, dans till Casanovas, Excess, Finix och Mickeys, Parken Gävle kl 19-01.

Musik, Triakel spelar folkmusik, Gästis i Torsåker kl 19.30.

Musik, Carola – Det bästa av mig, Gävle konserthus kl 19.30-21.30.

Musik, Dust, CC-puben kl 22.

Musik, Midnight Express, O´Learys Gävle kl 22.

 

Lördag 21 mars

Tipsrunda med skoter, start vid Jädraås stationshus i mån av snö kl 9-12.

 

Kulturlördag om Balochistan, vars gränser finns i Iran, Afghanistan och Pakistan, biblioteket Skutskär kl 12.30.

Klädförsäljning, flera försäljare säljer begagnade kläder, leksaker, sportprylar med mera för barn, Polhemsskolan kl 10-13.

Världsvatten dagen med olika vattensporter och aktiviteter i Hoforshallen kl 10-17.

Hälsomässa med utställare och prova-på-aktiviteter, Maxim i Gävle kl 10-16.

Folkhögskolansdag med öppet hus på Västerbergs folkhögskola, kl 11-15.

Familjelördag, skapa ordblommor på Internationella poesidagen, Kulturcentrum kl 12-14.

Visning av utställningen Vad roligt att höra att ni har det bra, Gävle konstcentrum kl 13.

Margit läser sagor på finska, Gävle stadsbibliotek kl 13-14.

Mumin i Studion, högläsning ur Tove Janssons böcker, Länsmuseet kl 14.

Teater, Faust med Folkteatern, Skottes musikteater och Gävle symfoniorkester, Gasklockorna kl 15.

 

Livesändning från Kungliga operan i Stockholm, Otello, Centralteater, Folkets hus Gävle kl 15.

Musik, Där kärleken bor, konsert med damkören La Capella, Sandvikens kyrka kl 16.

Teater, Omaka par med Stackbo station, Spegeln Gävle kl 16.

Musik, Mariamusik med bland andra Jan-Olov Berglund på orgel, Ovansjö kyrka kl 18.

Musik, Bryans Adams, Göransson Arena i Sandviken kl 18-23.

Parkenmaran, dans till Blender, Dreams, Kindbergs och Voyage, Parken Gävle kl 19-01.

Krogshow, The best of night show, Torsåkers bygdegård kl 19.

Stumfilm, F.W. Murnaus Faust med livemusik, Kulturcentrum Sandviken kl 19.

 

Musik, Love Antell på Kakel, Gävle konserthus kl 21-22.30.

 

Söndag 22 mars

Hälsomässa med utställare och prova-på-aktiviteter, Maxim i Gävle kl 10-16.

Barnteater, Panda, kanin och farligheterna  med Mittiprickteatern, Gävle bibliotek kl 13.

Visning av utställningen Vad roligt att höra att ni har det bra, Gävle konstcentrum kl 13.

Teater, Hässja – berättelser från en trakt med Friteatern, Mobygården kl 14.

Musik och föreläsning, Anders Åborg från Kvartersorkestern Klarskinn tolkar Joe Hills musik, Länsmuseet kl 14.

Teater, Faust med Folkteatern, Skottes musikteater och Gävle symfoniorkester, Gasklockorna kl 15.

Teater, Omaka par med Stackbo station, Spegeln Gävle kl 16.

Musik, gospelkonsert med Concentus, Högbo kyrka kl 16.

Musik, länsfinal i Musik Direkt, Gävle teater kl 16-19.

 

Parkenmaran med dans till Expanders och Sannex, Parken Gävle kl 18-22.

 

Måndag 23 mars

Seminariedag om hemmasittare, psykologen Marie Rosén berättar om varför barnen stannar hemma från skolan och hur man kan främja närvaro, Birgittagården Kungsgården kl 9.30-16.

Måndagsmix med sång, ramsor lekar och teater med dramaelever från Västerbergs folkhögskola, Österfärnebo bibliotek kl 10.

Måndagsmix med sång, ramsor lekar och teater med dramaelever från Västerbergs folkhögskola, Kulturcentrum Sandviken kl 10.15.

Get online week på Gävle bibliotek, elever från Stenebergsskolan visar och ger tips på hur man använder dator, surfplatta och mobiltelefon, kl 13-14.

Digitala veckan, IT-verkstad, drop in för att lära mer om internet, surfplattor, sociala medier med mera. Folkbiblioteket, Kulturcentrum Sandviken kl 13-15.

Föredrag, Thom Olofsson och Stefan Carlsson berättar om fordonsrestaurering på Järnvägsmuseet, samling i smedjan på Fordonsmagasinet på Nynäs kl 18 för visning av arbeten som pågår.

 

Tisdag 24 mars

Get online week på Gävle bibliotek, handledning för smartare användning av dator, surfplatta och telefon, kl 10-12.

Digitala veckan på folkbiblioteket i Sandviken, workshop om bildbehandling kl 13-15.

Föreläsning, Conny Nilsson berättar om häxbränning, Fyren i Norrsundet kl 13.30.

Dagträff med musikalisk gäst, Järbo missionskyrka kl 14.

Spela tv-spel på storduk, Xbox Kinect, Gävle bibliotek kl 15.30-17.

Faustisk stadsvandring med start vid Fängelsemuseum kl 17. Prästen Peter Stjerndorff guidar till platser där det onda möter det goda.

Musik, Kulturskolans elever i Sandviken i en visuell konsert med musik från filmens värld, Musikverket i Kulturcentrum Sandviken kl 18.30.

Musik, Long steel river band från Avesta spelar musik från 50-talet och framåt, Café Udden Gysinge kl 19.

 

Onsdag 25 mars

Get online week på Gävle bibliotek, information om EU och Europa på webben, kl 10-12, enkel handledning för smartare användning av dator, surfplatta och telefon kl 13-15, kommunens e-tjänster kl 13-15.

Loklekis, fullfart i lekrummet på Sveriges järnvägsmuseum kl 10-16.

Sagostund med högläsning, sånglekar och dramatiseringar med Margit Bojang och Annelie Lindeborg Ojamäe, Gävle stadsbibliotek kl 10.15.

Svenska med baby, Sätra bibliotek i Gävle kl 10.30-12.

Get online week på Gävle bibliotek, lär dig mer om bildbehandling i datorn, kl 13-15.

Digitala veckan på folkbiblioteket i Sandviken, lär mer om kommunens e-tjänster, kl 13-15.

 

Musik, ta med fin favoritmusik på cd eller vinyl och spela på Skivklubben på Konsthallen, Kulturcentrum Sandviken kl 17.

Nostalgiträff med filmvisning, Bomhus hembygdsgård kl 18.

Musik, gospel med Joyvoice och solisterna Fanny Söderlund och Cecilia Karlsson, Ovansjö kyrka kl 19.

Föreläsning, Matilda Köping berättar om biodling, ABF-lokalen i Hedesunda kl 19.

Musik, Staffan Hellstrand med band, Drömfabriken kl 19.

Teater, Sufflören – en teaterviskning med Andreas T Olsson, Gävle teater kl 19.

Motionsdans med Delfin club, Folkets hus Järbo kl 19-22.30.

Socialdans till varierad musik, Gefle Forum kl 19.30-21.30.

 

Torsdag 26 mars

Lunchmusik med Sara Molander, Österfärnebo sockenstuga kl 11.30.

Lunchmusik i Heliga Trefaldighets kyrka kl 12.30.

Get online week på Gävle bibliotek, kom igång med e-böcker kl 13-15, enkel handledning för smartare användning av dator, surfplatta och telefon kl 17-19.

Digitala veckan på folkbiblioteket i Sandviken, kom igång med e-böcker, kl 13-15.

Torsdagskväll med konstnärsgruppen LOCAL A,skapa i ateljén och se utställningen Vad roligt att höra att ni har det bra, Gävle konstcentrum kl 16-20.

Slöjdkväll på Spångmurs i Årsunda, tema bandvävning, kl 17.30.

Dans till Junix, Valhalla Sandviken kl 18-21.30.

Teater, Evabritt á vivre, en konsertkväll och och med skådespelerskan och sångerskan Evabritt Strandberg, Gävle teater kl 19.

Teater, Faust med Folkteatern, Skottes musikteater och Gävle symfoniorkester, Gasklockorna kl 19.

 

Fredag 27 mars

Dans till Hedins, Parken Gävle kl 14-18.

Krogshow, The best of night show, Torsåkers bygdegård kl 19.

 

Teater, Faust med Folkteatern, Skottes musikteater och Gävle symfoniorkester, Gasklockorna kl 19.

Musik, jazzkväll med Jazz au Vie med Camilla von Bothmer, Kulturcentrum Sandviken kl 19.30.

Musik, Greybeards, CC-puben kl 22.