Evenemang

Lördag 17 oktober. Afternoontea med Torgun Jansson och Berit Kvarnlind, Björksätra kyrka kl 13.
Textstorlek:
Annons:

Fredag 16 oktober

Musik, John och Tone Norum, CC-puben kl 22.

Guidad promenad med Ingrid Palm genom Sandvikens konst och arkitektur, samling vid Konsthallen kl 11.30.

Sätra litteraturfestival på Sätra bibliotek, rapparen Frida Scar kl 16.30. Ison Glasgow samtalar med Staffan Mälstam om sin bok När jag inte hade nåt kl 17.

Musik, SOS – Sandviken open stage – after work. Husband och konferencier Olle Tjern presenterar lokala talanger, Kulturcentrum Sandviken kl 17-20.

Revy, Pia & Co med lokalrevyn Minnesbanken. Torsåkers bygdegård kl 19.

Opera, direktsändning av Verdis Otello från Metropolitan i New York, Centralteatern, Folkets hus Gävle kl 19.

Dans, Oktobermaran på Parken i Gävle med dans till Umbrella, Horizont, Finix och Jannes kl 19-01.

Musikalteater, Sound of music med Lyriska sällskapet Gävleborg och bland andra Anna-Lotta Larsson, Gasklockorna kl 19.30.

Musik, Rocking night show med Brolle, Gävle konserthus kl 19.30.

Musik, I love musicals med Peter Jöback och Helen Sjöholm, Göransson Arena kl 19.30.

Lördag 17 oktober

Afternoontea med Torgun Jansson och Berit Kvarnlind, Björksätra kyrka kl 13.

Sätra litteraturfestival, res jorden runt med barnboksförfattaren Sarah Sheppard (från 4 år) kl 10.

Pärlplatteverkstad, Bomhus bibliotek, kl 10-14.

Vernissage för utställningen Save me. Protect med av Åke Arnerdal coh Christina Olivecrona, Konsthallen Sandviken kl 13.

Musik, Kantele Trio, Gävle stadsbibliotek kl 13.

Musik, Gävle kulturskolas elever underhåller, Gävle konserthus kl 14.

Familjeteater, Bakgårdens orkester med Skottes musikteater, Kulturcentrum Sandviken kl 15.

Författarmöte på Bläck författarcen, Elisabeth Dunker berättar om att låta sig inspireras, Kulturcentrum Sandviken kl 15.

Musik, Bach till 100 procent, konsert med Karin Knutsson och Henrik Cervin, Heliga Trefaldighets kyrka kl 16.

Musikalteater, Sound of music med Lyriska sällskapet Gävleborg och bland andra Anna-Lotta Larsson, Gasklockorna kl 18.

Dans till Jonnys, Årsunda IP kl 18-21.30.

Revy, Pia & Co med lokalrevyn Minnesbanken. Torsåkers bygdegård kl 19.

Dans, Oktobermaran på Parken Gävle. Dans till Blender, Expanders, Mannerz och Radio kl 19-01.

Musik, The Legends, Gävle konserthus kl 19.30.

Stand up, Nääämen it´s Al Pitcher, Gävle teater kl 19.30.

Musik, The Soul pirates och G-Force, Star club kl 21.

Musik, John och Tone Norum, CC-puben kl 22.

Söndag 18 oktober

Musikteater, Näktergalarna med operatrion Divine, Gävle teater kl 15.

Teater, Bröllop i kikar´n, fars med Jojje Jönsson, Claes Månsson, Stefan Gerhardsson, Siw Carlsson med flera, Gävle konserthus kl 15.30 och kl 19.

Musikalteater, Sound of music med Lyriska sällskapet Gävleborg och bland andra Anna-Lotta Larsson, Gasklockorna kl 16.

Musik, Förklädd Gud med Sandvikens kyrkokör, AnnaKarin Jutestål, sopran, PerErik Sundström, baryton, Svetslana Driagina, piano, Österfärnebo kyrka kl 18.

Musik, Eric Martin, CC-puben kl 18.30.

Dans, Oktobermaran på Parken i Gävle, dans till Dreams och Sannex kl 18-22.

Måndag 19 oktober

Sopplunchkonsert, Carl Nielsen-jubileum med grupp från Gävle symfoniorkester, Gävle konserthus kl 11.30.

Gå-lunka-löp med Ulfsta fritidsförening, Rönnåsvägen kl 18.

Musik, Jojje Wadenius och Cleo, Gävle konserthus kl 19.30.

Tisdag 20 oktober

Babycafé på biblioteket i Österfärnebo kl 9.30.

Lunchmusik med elever från Kulturskolan, Ockelbo biliotek kl 12.15.

Föredrag, Andetag med andningspedagog och livskonsult Jiwandev,, Söders källa kl 18.30.

Kulturkväll på Café Udden, Gysinge, musiktävling med Hammarkören, kl 19.

Teater, Skuggland med Christofer Svensson, Gävle teater kl 19.

Samtal om kulturjournalistikens framtid, Kristian Ekenberg och Håkan Attius, Gävle stadsbibliotek kl 19.

Onsdag 21 oktober

Sagostund för barn från 3 år med Margit Bojang och Annelie Lindeborg-Ojamäe, Gävle stadsbibliotek kl 10.15-11.

Musiksoppa med Anders Ekborg, Restaurang Bolaget kl 18.

Musik, Esteter på scen, elever från Estetiska programmets musikinriktning i Sandviken, Kulturcentrum Sandviken kl 19.

Musik, Hank T Morris &The amazing Buffalo brothers, Drömfabriken kl 19.

Danskväll med dans, inspiration och träning med med Lena Fagerberg, ingen förkunskap krävs, Gefle Forum kl 19-21.

Musik, Winter – akustiskt, CC-puben kl 21.

Torsdag 22 oktober

Föredrag, Konsument Gästrikland berättar om medvetna val i ditt barns vardag, Familjecentralen i Ockelbo kl 10.

Soppa och lunchmusik med Eva Mossberg och Lotta Tonlycke, Österfärnebo sockenstuga kl 12.

Lunchmusik med Per Ahlman, internationell orgelmusik, Heliga trefaldighets kyrka kl 12.30.

Slöjdkväll på Konstcentrum Gävle, tema textil skulptur kl 16-20.

Dans till Samzons, Valhalla Sandviken kl 18-21.30.

Författarträff med Kjell Eriksson, Ockelbo bibliotek kl 18.30.

Modevisning med mode och skönhet från lokala företag i Ockelbo, Missionskyrkan i Ockelbo kl 19.

Teater, En kväll med Emmi med Erkki Saarela, Gävle teater kl 19. Spelas på finska och textas på svenska.

Musik, feministisk och antinationalistisk folkmusik med Sara och Samantha, Gävle konserthus kl 19.30.

Musik, Rise today, CC-puben kl 21.

Fredag 23 oktober

Spela spel på biblioteket i Sätra, för barn efter skolan, kl 13.30-15.30.

Dans till Jonnys, Parken Gävle kl 14-18.

Barnteater, Peka, trumma, dansa med Teater Tre, Hofors Folkets hus kl 18.

Musik, Gävle symfoniorkester spelar Stravinskij, Mendelssohn och Brahms, Gävle konserthus kl 19.

Revy, Pia & Co med lokalrevyn Minnesbanken. Torsåkers bygdegård kl 19.

Kulturfestival, Rightfestivalen med hyllning till det lokala kulturlivet i Sandviken, Kulturcentrum Sandviken kl 19. Festivalen fortsätter på lördagen.

Musikalteater, Sound of music med Lyriska sällskapet Gävleborg och bland andra Anna-Lotta Larsson, Gasklockorna kl 19.30.

Musik, Klubb K med Fredrik Strage och Me the tiger, Konsthallen, Kulturcentrum Sandviken kl 20.

Musik, Soule salvation, CC-puben kl 20.

Dans till Arvingarna, Allstar Gävle kl 21-02.

Annons: