Evenemang 8-14 april

Textstorlek:

Fredag 8 april

Pyssel för barn efter skolan, olika teman varje gång, Sätra bibliotek kl 13.30.

Dans till Jonnys, Parken Gävle kl 14-18.

Föreläsning, inspiratören Anna Sunneborn om att säga ja till livet, Hofors folkets hus kl 18 med hälsoaktiviteter i foajén från kl 17.

Musik, Gunnar Aldén med vänner spelar jazz, Kulturcentrum Sandviken kl 18.30-23.

Standup-show, Anna-Lena hos Dr Jan – en antidepressiv show med Anna-Lena Bergelin och Jan Sigurd, Söders källa kl 19.30.

Musik, Deportees, Gävle konserthus kl 21-22.30.

Lördag 9 april

Småbarnsrytmik – sånger ramsor och rörelser med Barbro Eriksson, Kulturcentrum Sandviken kl 10.

Antik och samlarmässa, gasklockorna i Gävle kl 10-15.

Familjelördag på Sandviken Kulturcentrum, musikäventyr med ZiggaZing kl 12.

Lunchvisning av utställningen Tre x rum på konsthallen, Kulturcentrum Sandviken kl 13.

Familjeteater, Pianisten – nycirkus för hela familjen, Gävle teater kl 15.

Teater, Framtiden i mig, Folkteatern Gävle kl 15.

Familjecentralens klädfyndardag, Kuxahallen kl 10-13.

Författarmöte, Karolina Ramqvist berättar om sin senaste bok, Bläck författarscen, Kulturcentrum Sandviken kl 15.

Musik, kaffe och dans med Saftorkestern under ledning av Mikael Nykäsenoja, Västanbygården kl 16.

Musik, Johnny Cash roadshow med Clive John, Gävle konserthus kl 19.30.

Dans till Expanders, Parken Gävle kl 21-01.

Söndag 10 april

Antik och samlarmässa, gasklockorna i Gävle kl 10-15.

Gävle kulturskolas dansföreställning 3.2.1.0, Gävle konserthus kl 15.

Musik, operakavalkad med kör och solister från Gävle, Kulturcentrum Sandviken kl 16.

Musik, konsert med Stockholms akademiska kör, Högbo kyrka kl 16.

Musik, Eriksbergskvartetten, Och hur var det med Mozart och klarinetten, Heliga Trefaldighets kyrka kl 16.

Måndag 11 april

Måndagsmix med musik, drama och berättelser med dramaelever från Västerbergs folkhögskola, Kulturcentrum Sandviken kl 10.15.

Bokcirkel med boksnack för unga 16-19 år, Gävle stadsbibliotek kl 17.

Teater, Tigern – om rädslan för det främmande, Gävle teater kl 19.

Tisdag 12 april

Gasta late night challange, nybörjartävling i standup comedy, Gävle kulturhus kl 19.

Onsdag 13 april

Delfin clubs motionsdans till Pär Norlings, Folkets hus Järbo kl 18-21.30.

Föreläsning, Lage Bergström berättar om sin bok Livet omkring oss och hur man kan öka mångfalden i sin trädgård, Naturum Gysinge kl 18.30.

Teater, Framtiden i mig, med Folkteatern, Västerbergs folkhögskola kl 18.30.

Teater, Vad ska du ha mig till?, Folkteater Gävle kl 18.30.

Musik, Ove Lundström med vänner, Drömfabriken kl 19.

Musik, konsert med Bessemerskolans musikestetiska program, Kulturcentrum Sandviken kl 19.

Teatershow, Karsten Torebjer – psychic medium live, Gävle teater kl 19.30.

Standup med Gasta, med bland andra Petter Bristav och Fritte Fritzon, Å-krogen kl 19.30.

Torsdag 14 april

Stadsvandring, guidad promenad bland konst och arkitektur med Ingrid Palm, samling vid Konsthallen i Sandviken kl 11.30.

Lunchmusik i Heliga Trefaldighets kyrka. Per Ahlman spelar Den gode herden på orgel kl 12.30.

Digital första hjälpen, kom igång med e-böcker och annat via internet, Norrsundets bibliotek, Fyren kl 16-17.

Dans, Tugg av koreografen Viktor Fröjd tillsammans med fyra dansare, Gävle teater kl 19.

Musik, konsert med Bessemerskolans musikestetiska program, Kulturcentrum Sandviken kl 19.

Musikal, Trollkarlen från Oz med Glada Hudikteatern, Göransson arena kl 19.

Fredag 15 april

Spela spel efter skolan, olika brädspel för barn och ungdom, Sätra bibliotek kl 13.30-15.30.

Bokcirkel med Therese Olsson, samtal kring deckaren Mörkt motiv av Louise Penny, Biblioteket Hedesunda kl 14.

Dans, prova olika dansstilar med musik från olika länder, Gläntan i Ockelbo kl 18.30-20.30.

Musik, Ida Sand tolkar Neil Young, Kulturcentrum Sandviken kl 19.

Show, Sveriges historia – den nakna sanningen med Özz Nûjen och Måns Möller, Gävle teater kl 19.