Evenemang 7–14 oktober

Textstorlek:

FREDAG 7 OKTOBER

Dans till Lars Erikssons, Parken Gävle kl 14-18.

Musik, NYJE spelar jazz, Kulturcentrum Sandviken kl 18.30.

Musik, Mozarts pragsymfoni med Gävle symfoniorkester och mezzosopran Katija Dragojevic, Gävle konserthus kl 19.

Humorshowerna Motherfuckers och Tänk punk, Å-krogen Gävle kl 19.30-21.30.

Musik, Imperial state electric och Bombus, Harrys Gävle kl 21.

Musik, Björn Rosenström, Allstar Sandviken kl 22-02.

LÖRDAG 8 OKTOBER

Lördagskul från 4 år, gör fingerdockor av gips, Bomhus bibliotek kl 11-14.

Vernissage för Susanne Karssons utställning med målningar, Drömfabriken Sandviken kl 11-16.

Musik, slagverksensemblen GONG, Kulturcentrum Sandviken kl 17.

Musik, New Orleans heat, Lyran i Storvik kl 17.

Dans till BarraBazz, Folkets hus Järbo kl 18-21.30.

Ljuskväll på Gysinge bruk kl 18-22.

Musik, Rim & Reson spelar blandade låtar med mycket stämsång, Bergs kvarnkafé Torsåker kl 19.30.

Dans till Dreams, Parken Gävle kl 21-01.

Dans till Holmssons, Mingel&bar Gävle kl 22-02.

Musik, Eric Gadd, The Church Gävle kl 23.

Musik, Skitarg och Moth, Rock’n’Roll Gävle kl 23-02.

SÖNDAG 9 OKTOBER

Nationalparksbingo, paddla eller ro på Färnebofjärden i valfri farkost, och spela bingo på djur och växter,Färnebofjärdens nationalpark kl 9-11.30.

Vernissage för Susanne Karlssons utställning med målningar, Drömfabriken Sandviken kl 11-16.

Humorshow, Sveriges historia med Özz Nujen och Måns Möller, Gävle teater kl 16-17.30.

Meditation- och utvecklingskväll med Vailet Eldmåne, Östby/Finnbackens skola i Ockelbo kl 17-19.

Musik, Jill Jonson, Gävle konserthus kl 18-19.30.

MÅNDAG 10 OKtoBER

Föreläsning, Frida Jonsson om sorg och sorgbearbetning, Kulturhuset i gamla fängelset, Gävle kl 18-19.30.

Musik, Saftorkestern, Lilla Mejeriet Hofors kl 18.30.

TISDAG 11 OKTOBER

Musik, öppen repetition med Gävle symfoniorkester, Gävle konserthus kl 11-12.15.

Föreläsning, Ester Roxberg om sin bok Min pappa Ann-Christine, om när en pappa byter kön, Gävle Stadsbibliotek kl 19-20.

Helt privat – människor läser högt ur sina dagböcker från tonåren, Kulturhuset i gamla fängelset, Gävle kl 18.

Teater, Scener ur ett äktenskap, Gävle teater kl 19-21.30.

ONSDAG 12 OKTOBER

Lunchvisning, Jan Annerborn om Hjördis J Beckers utställning Ingång, Konsthallen Kulturcentrum Sandviken kl 12.30.

Konstklubben, tema skivor – spela, lyssna och prata, Kulturcentrum Sandviken kl 17.

Musik, In Orbit, Drömfabriken Sandviken kl 19.

Stand up-comedy, Janne Westerlund, Erik Axelsson, Josefin Sonck, Gerda Bylund och Mia Godin, Söders källa Gävle kl 19.30-21.30.

TORSDAG 13 OKTOBER

Musik, Bothnia Rythm Orchestra, Gävle teater kl 19.

Musik, Gävle symfoniorkester framför Beethovens violinkonsert med dirigent och solist Isabelle van Keulen, Gävle konserthus kl 19.

FREDAG 14 OKTOBER

Babyrytmik med Barbro Eriksson för barn 0-3 år, Andersbergs bibliotek Gävle kl 10-11.

Dans till Ola & jag, Parken Gävle kl 14-18.

Musik, Be Bop A Luba med Peter Jezewski, Kulturcentrum Sandviken kl 18.30.

Musik, Orup, Gavlerinken arena Gävle kl 20.