Evenemang 3–10 februari

Textstorlek:
Annons:

Fredag 3 februari

Fredagsmys med brädspel, alla åldrar, Andersbergs bibliotek lk 14-15.30.

Teater, revyn Torgskräck med Ockelbo amatörteaterförening, Gotan/Bio rio i Ockelbo kl 19-21.

Musik, Musical and opera highlights med Lyriska sällskapets symfoniorkester, kör, solister, dansare och barnkör, Gasklockorna kl 19.

Musik, Eric Ericsons kammarkör sjunger Brahms med Gävle symfoniorkester, Gävle konserthus kl 19.

Ungdomskväll med bollsporter och fika, Värnahallen Hofors kl 19-21.

Musik, Ebba Gold, Fenix Gävle kl 21.

Lördag 4 februari

Bandy-VM på Göransson Arena, semifinaler från kl 10.

Familjelördag, Vinterfesten, en interaktiv musiktetater för barn 5-6 år med Folkungapatrullen, Teaterbruket Kulturcentrum Sandviken kl 12.

Workshop på Kungen, Institutet för samtida klotter, Mika Wiborgh berättar om den svenska fanzinescenen, tillverkning av fanzines, posters och publikationer, kl 15.

Teater, Som du. Som dom. Som jag., Folkteatern Gävleborg Gävle kl 15.

Teater, revyn Torgskräck med Ockelbo amatörteaterförening, Gotan/Bio rio i Ockelbo kl 16.

Musik, Musical and opera highlights med Lyriska sällskapets symfoniorkester, kör, solister, dansare och barnkör, Gasklockorna kl 18.

Dans till Jonnys och Kjell Dahls, Årsunda IP kl 18-22.

Humorshow, En komisk depresion med Nour El Refai, Gävle teater kl 19.

Musik, Vuxna pojkar, Mulligans Sandviken kl 20.

Söndag 5 februari

Bandy-VM på Göransson Arena, match om brons kl 12, final kl 16.

Musik, lokala musiker spelar live hela dagen, Young Beazy & ChB, Johanna Bakke, The Peckers, Astagaad, Emma Staaf, Mondegreen, Larisa Nilsson, Moonspoon, Louisa Westling & Band, Nextopia, The Didcots, Gamla katolska kyrkan Gävle kl 12-16.

Barnens vasalopp, Högbo bruk kl 13-15.

Musik, Bay city seven, Heliga Trefaldighetskyrkan Gävle kl 16-17.

Musik, Musical and opera highlights med Lyriska sällskapets symfoniorkester, kör, solister, dansare och barnkör, Gasklockorna kl 16.

Måndag 6 februari

Måndagsmix för barn, musik, drama och berättelser med dramaelever från Västerbergs folkhögskola, Kulturcentrum Sandviken kl 10.15.

Tisdag 7 februari

Slöjdcafé, Storviks stationshus kl 18.30-21.

Onsdag 8 februari

Motionsdans med Delfin club, Lars Erikssons, Järbo folkets hus kl 18-21.30.

Teater, Mammas nya kille – Ett kunskapslyft, Gävle teater kl 19-20.50.

Föreläsning, Olle Olsson om datorstöd vid släktforskning, ABF Gästrikebygden på Brunnsgatan 56 Gävle kl 18.30-20.

Teater, Transaktion med Folkteatern, Gamla katolska kyrkan Gävle kl 19.

Musik, Creedence Clearwater Revived, Folkets hus Hofors kl 19-21.

Torsdag 9 februari

Lunchmusik, Per Ahlman spelar Fanny Hensel, Heliga Trefaldighetskyrkan Gävle kl 12.30-13.

Skapa i papper, Madineh Zargarzadeh och Taina Heino från Adventure Gavles skaparverkstad visar, Gävle stadsbibliotek kl 17.

Fristadskonstnären Issa Touma samtalar med Bengt Söderhäll om komplexa bilder, på engelska, Silvanum Gävle kl 17.

Teater, Mammas nya kille – Ett kunskapslyft, Gävle teater kl 19-20.50.

Musik, Creedence Clearwater Revived, Söders källa Gävle kl 19-21.

Fredag 10 februari

Dans till BarraBazz, Parken Gävle kl 14-18.

Teater, Mammas nya kille – Ett kunskapslyft, Gävle teater kl 19-20.50.

Musik, Johan Lingvalls Trio med Camilla von Bothmer, Kulturcentrum Sandviken kl 19.30.

Annons: