Evenemang 28 juli–4 augusti

Textstorlek:

Fredag 28 juli

Öppen gård, Hamrånge hembygdsförening kl 11-15.

Guidningsöppet, hantverk och lekar, Årsunda viking kl 12-15.

Musik i Bruksmiljö, musikfestival med bland andra Povels barn, Jack Vreesvijk, Jakob Hellman och Eva Eastwood, Smedsgårdens annex Sandviken kl 12.30-21.30.

Familjedag, skapande i trädgård och prova att åka båt på Kanalen, Smedsgården Sandviken kl 13-16.

Musik, spelglädje med glada musikanter, Hamrånge hembygdsförening kl 14.

Prova på-aktivitet, Bateria do Yeahvle – Samba Bucket Drumming, Musikpaviljongen Rådhusesplanaden Gävle kl 15-17.30.

Underhållning, after beach med trubadur Håkan Fahlström, Strandbaden Årsunda kl 16-19.

Teater, Stålfjäder & Sidenband, Högbo bruk kl 19-20.30.

Musik, Europe, Furuviksparken kl 20-22.

Lördag 29 juli

Fotboll, Mörtebo cup, Mörtebo kl 09-16.

Workshop, ”Kreativa processer och målning som ett visuellt poetiskt språk, Regina Lyubovnaya, Hammarbykvarnen Gästrike Hammarby kl 10-15.

Vernissage, sommarkonst i Stora Järnboden, Gysinge bruk kl 11-16.

Familjeaktivitet, Kul i juli, pool och bygga sandslott, Stortorget Gävle kl 11-16.

Musik i Bruksmiljö, musikfestival med bland andra Irma Schultz, Swinging blue jeans och Fatboy, Smedsgårdens annex Sandviken kl 12-22.

Barnteater, ”Humlan Helmer får en vän”, Barnens trädgård Wij Trädgårdar Ockelbo kl 13-14.

Utställning och underhållning, ”Poetisk blåmålad jazzresa”, Ingvar Palm och Lennart Wastesson, Tallbo konstnärshem Järbo kl 13-17.

Teater, Tårarnas Tvätteri, Myre Teater Kungsgården kl 15.

Teater, Stålfjäder & Sidenband, Högbo bruk kl 16-17.30.

Musik och spex. Var det bättre förr?, Koversta Gammelby, Österfärnebo kl 16-20.

Lustspel, Arvet efter Arne, Solsidan Cafe Boulognerskogen kl 19.

Fladdermusexkursion med Johnny de Jong, Färnebofjärdens nationalpark kl. 19.

Musik, Takida, Furuviksparken kl 20-22.

Dans, Voice, Tors loge Torsåker kl 21-01.

Underhållning, Bad Boys, Strandbaden Årsunda kl 21-01.

Ankrace, Borrsjöån Camp Kungsgården kl 14-16.

Söndag 30 juli

Workshop, ”Kreativa processer och målning som ett visuellt poetiskt språk, Regina Lyubovnaya, Hammarbykvarnen Gästrike Hammarby kl 10-15.

Barnteater, ”Humlan Helmer får en vän”, Barnens trädgård Wij Trädgårdar Ockelbo kl 13-14.

Utställning, underhållning med Ovansjö spelmanslag, Tallbo konstnärshem Järbo kl 13-17.

Familjedag, äventyr på landet, Björkmuren Järbo kl 14-19.

Teater, Tårarnas Tvätteri, Myre Teater Kungsgården kl 15.

Musik, visfestival, 4 vänner och en gitarr, Ove Jansson och Rick Tritö, Bergs kvarncafé Hofors kl 16.

Musik, Östen med Resten med Bengan Jansson, Axmar hytta kl 16.

Dans, Strike, Ön Hedesunda kl 17-21.

Lustspel, Arvet efter Arne, Solsidan Cafe Boulognerskogen kl 19.

Måndag 31 juli

Sommarlovskollo, film och teater, Gotan Ockelbo kl 9-15.

Guidningsöppet, hantverk och lekar, Årsunda viking kl 12-15.

Lustspel, Arvet efter Arne, Solsidan Cafe Boulognerskogen kl 19.

Tisdag 1 augusti

Sommarlovskollo, film och teater, Gotan Ockelbo kl 9-15.

Guidningsöppet, hantverk och lekar, Årsunda viking kl 12-15.

Sommaraktivitet för barn med AdventureGavle, målning och lekar, Boulognerskogen kl 12-18.

Prova på-tennis, Norrsätra Tennisklubb Sandviken kl 12.30-13.30.

Miniallsång, Mellotildis, Folkets Hus och Park Hofors kl 14-15.

Musik, Jan Johansen, M/S Emma, Storsjön Sandviken kl 18-20.

Lustspel, Arvet efter Arne, Solsidan Cafe Boulognerskogen kl 19.

Dans, grand finale med Pistvakt & Pjäx Pistols, Streaplers och Flamingokvintetten, Ön Hedesunda kl 20-02.

Onsdag 2 augusti

Sommarlovskollo, film och teater, Gotan Ockelbo kl 9-15.

Musik, lunchkonsert, ”Om den lilla människans stora historia”, Christopher Andersson Bång, Petra Haraldson, och Arvid Sondén, Sandvikens Kyrka kl 11.30-12.15.

Guidningsöppet, hantverk och lekar, Årsunda viking kl 12-15.

Sommaraktivitet för barn med AdventureGavle, målning och lekar, Boulognerskogen kl 12-18.

Underhållning, after beach med trubadur Marcus, Strandbaden Årsunda kl 16-19.

Mc-träff med Jervikens MC, Högbo Qvarn kl 17-20.

Allsångskväll, Café Labbis Forsbacka kl 17-19.

Bilträff med Ghoust Town Cruisers, Högbo Qvarn kl 18-20.

Föreläsning, Idrottsplatser i våra hjärtan, Roland Åhman, Gamla stenhuset – Gästrike Hammarby kl 18-19.30. Efterföljande sommarmusik, La Cumparsita, Hammarby kapell, Gästrike Hammarby kl 19.30.

Lustspel, Arvet efter Arne, Solsidan Cafe Boulognerskogen kl 19.

Musikcafé i stallet med lokala artister, Gammelstilla Café Torsåker kl 19-21.

Musik, Två blyga läppar, Slick City Gävle.

Musik, ”Blues jam”, CC-Puben Gävle kl 18-22.

Torsdag 3 augusti

Sommarlovskollo, film och teater, Gotan Ockelbo kl 9-15.

Museitåg till Classic Car Week, Sveriges Järnvägsmuseum Gävle kl 10.50, Gävle C kl11, Sandviken kl 11.53, Storvik kl 12.06, Hofors kl 12.20.

Guidningsöppet, hantverk och lekar, Årsunda viking kl 12-15.

Sommaraktivitet för barn med AdventureGavle, målning och lekar, Boulognerskogen kl 12-18.

Prova på-tennis, Norrsätra Tennisklubb Sandviken kl 12.30-13.30.

Underhållning, after beach med Andre Lindbom, Strandbaden Årsunda kl 16-19.

Stadsvandring, Gävle rådhuset och dess klockspel, musik med Gerald Martindale, Owe Rosén pratar om Rådhuset och klockspelets historia, kl 17-20.

Bilträff med Ferrariklubben & Kilroy Sport Car Group, Högbo Qvarn kl 18-20.

Kulturkvällar i Brita Plancks anda, utställningar, Anna Forsberg föreläser om Hedvig Ulfsparres konsttextilsamlingar, musik med Engmans kapell, kl 18-20.

Lustspel, Arvet efter Arne, Solsidan Cafe Boulognerskogen kl 19.

Musik, Invigningskonsert, Kammarmusikfestivalen, Kulturcentrum Sandviken kl 19.

Teater, ”Jag badar”, Daniel Cramér, Bergs kvarncafé Hofors kl 19-20.30.

Dans, Per-Håkans, Laduholmen Forsbacka kl 19-23.

Fredag 4 augusti

Kammarmusikfestivalen i Sandviken, frukostmusik med Larsdotter/Öhman, Konditori Marangoni kl 9. Lunchkonsert med Carron, Skareng och Öhman, Högbo kyrka kl 13. Konsert med AMQ, Öman, Skareng och Nalan, Musikverket, Kulturcentrum kl 18.30. Konsert med Carron, Widlund, Persson, Skoogh och AMQ, Musikverket, Kulturcentrum kl 21.

Sommarlovskollo, film och teater, Gotan Ockelbo kl 9-15.

Guidningsöppet, hantverk och lekar, Årsunda viking kl 12-15.

Prova på-aktivitet, Bateria do Yeahvle – Samba Bucket Drumming, Musikpaviljongen Rådhusesplanaden Gävle kl 15-17.30.

Underhållning, after beach med trubadur Rikard Sjöblom, Strandbaden Årsunda kl 16-19.

Lustspel, Arvet efter Arne, Solsidan Cafe Boulognerskogen kl 19.