Evenemang 11–17 augusti

Textstorlek:

Fredag 4 augusti

Musik, frukostmusik, Larsdotter/Öhman, Konditori Marangoni Sandviken kl 9.

Golftävling, Hofors golfklubb kl 9.

Sommarlovskollo, film och teater, Gotan Ockelbo kl 9-15.

Utställning, sommarkonst i Gysinge, Gysinge bruk kl 11-16.

Guidningsöppet, hantverk och lekar, Årsunda viking kl 12-15.

Musik, lunchmusik, Högbo kyrka kl 13.

Familjedag, skapande i trädgård och prova att åka båt på Kanalen, Smedsgården Sandviken kl 13-16.

Underhållning, after beach med trubadur Rikard Sjöblom, Strandbaden Årsunda kl 16-19.

Vin-, öl- och whiskyprovning, Elite Grand Hotel Gävle kl 18-19.30.

Musikverket, Mozart med mera, Kulturcentrum Sandviken kl 18.30.

Lustspel, Arvet efter Arne, Solsidan Cafe Boulognerskogen kl 19-22.

Lördag 5 augusti

Torgmarknad, underhållning av Sören och Hubbe, ponnyridning, ansiktsmålning med mera, godisregn kl 13, Hedesunda kl 10-14.

Utställning av veteranfordon, loppis och hantverk, Mobygården Ockelbo kl 10-15.

Utställning, sommarkonst i Gysinge, Gysinge bruk kl 11-16.

Sommaröppet, utställning och verkstad, Johnny Mattsson-gården Gävle kl 13-15.

Bruksdag med marknad, musik med Norrsundets Brukssextett, Axmar bruk kl 11-15.

Musik, lunchmusik, AMQ/Öhman&/Larsdotter, Sandvikens kyrka kl 13.

Barnteater, ”Humlan Helmer får en vän”, Barnens trädgård Wij Trädgårdar Ockelbo kl 13-14.

Utställning och musik, ”TRIORUM inbjuder till en musikresa genom flera genre”, Krister Andersson, Göran Berencreutz och Nisse Palm, Tallbo konstnärshem Järbo kl 13-17.

Teater, Den gamla dansbanan och den stora, stora, stora, stora kärleken, Gamla Smedjan, Gammelstilla Torsåker kl 15.

Teater, Tårarnas Tvätteri, Myre Teater Kungsgården kl 15-16.30.

Musik, Kapten Röd, Folkets hus och park Hofors kl 18-20.

Vin-, öl- och whiskyprovning, Elite Grand Hotel Gävle kl 18-19.30.

Musikverket, kavalkaden, Kulturcentrum Sandviken kl 19.

Musik, Thomas Di Leva, Furuviksparken kl 20-22.

Underhållning, Roaddust, Strandbaden Årsunda kl 21-01.

Musik, Mass Diversity & Mondegreen, CC-Puben Gävle kl 21-00.

Söndag 6 augusti

Sommargudstjänst och Hembygsgårdarnas dag, Koversta Gammelby, Österfärnebo kl 11.

Utställning, sommarkonst i Gysinge, Gysinge bruk kl 11-16.

Gudstjänst, Valbo hembygdsgård kl 11-12.

Hembygdsgårdens dag, loppis, bokbord, lotteri, kaffeservering och fiskdamm för barn. Underhållning av ”Jörgen, Sivert och Lasse”. Valbo hembygdsgård kl 12-14.

Barnteater, ”Humlan Helmer får en vän”, Barnens trädgård Wij Trädgårdar Ockelbo kl 13-14.

Hemvändardag, musik och tunnbrödsbak, Bomhus hembygdsförening kl 12-15.

Hembygdsdag, ekumenisk gudstjänst med Hille församling, Ove Israelsson berättar om Björke, demonstration av antik sockstikningsmaskin, öppen smedja och serveringsstuga, Hille hembygdsgård Gävle kl 12-15.

Afternoon tea, Lindarnas Gård Lingbo kl 13-15.

Utställning, Tallbo konstnärshem Järbo kl 13-17.

Musik, Jazz med Lasse Ädels kvintett, Hamrånge hembygdsförening kl 15.

Teater, Den gamla dansbanan och den stora, stora, stora, stora kärleken, Gamla Smedjan, Gammelstilla Torsåker kl 15.

Teater, Tårarnas Tvätteri, Myre Teater Kungsgården kl 15-16.30.

Dramatiserad stadsvandring, Kulturas teatergrupp, Sveriges Fängelsemuseum Gävle kl 16-18.

Dans, Kjell Dahls, Ön Hedesunda kl 17-21.

Lustspel, Arvet efter Arne, Solsidan Cafe Boulognerskogen kl 19-22.

Måndag 7 augusti

Tjejläger, Björkmuren Järbo.

Utställning, sommarkonst i Gysinge, Gysinge bruk kl 11-16.

Träning på myren, Hamrångevägen Ockelbo kl 18-20.

Musik, J J Bluesband och Pelle Lindström med Vänner, Smedsgården Rock&Blues, Bruksmuséet Smedsgården Sandviken 18-22.

Musik, Allsång i parken, Boulognerskogen Gävle kl 19-21.30.

Tisdag 8 augusti

Tjejläger, Björkmuren Järbo.

Utställning, sommarkonst i Gysinge, Gysinge bruk kl 11-16.

Sommarlovsaktivitet för barn – minigolf, Hofors Bangolfklubb kl 12-16.

Prova på-tennis, Norrsätra Tennisklubb Sandviken kl 12.30-13.30.

Onsdag 9 augusti

Tjejläger, Björkmuren Järbo.

Gävle stadsfest, marknad och underhållning, Gävle centrum kl 10-22.

Utställning, sommarkonst i Gysinge, Gysinge bruk kl 11-16.

Sommaröppet, utställning och verkstad, Johnny Mattsson-gården Gävle kl 13-15.

Allsångskväll, Café Labbis Forsbacka kl 17-19.

Dramatiserad stadsvandring, Kulturas teatergrupp, Sveriges Fängelsemuseum Gävle kl 17-19.

Mc-träff med Jervikens MC, Högbo Qvarn kl 17-20.

Balkongkväll, Ninjas kök Ockelbo kl 17-21.

Byvandring vid Ulvkisbosjön Österfärnebo kl 18.

Föreläsning, Erik Höglund – en färgstark och mångsidig nyskapare i glas, metall och trä, Marika Bogren, Gamla stenhuset – Gästrike Hammarby kl 18-19.30.

Bilträff med Ghoust Town Cruisers, Högbo Qvarn kl 18-20.

Musik, Bonne Löfman, M/S Emma Storsjön Sandviken kl 18-20.

Bilträff, Gävle camping, Engesberg kl 18-21.

Lustspel, Arvet efter Arne, Solsidan Cafe Boulognerskogen kl 19-22.

Sommarmusik, Om den lilla människans stora historia, Petra Haraldson, Christopher Andersson Bång och Arvid Sondén, Hammarby kapell, Gästrike Hammarby kl 19.30.

Musik, Vuxna pojkar, Söderhielmska Gävle kl 20.

Torsdag 10 augusti

Tjejläger, Björkmuren Järbo.

Gävle stadsfest, marknad och underhållning, Gävle centrum kl 10-22.

Utställning, sommarkonst i Gysinge, Gysinge bruk kl 11-16.

Prova på-tennis, Norrsätra Tennisklubb Sandviken kl 12.30-13.30.

Bilträff med Ferrariklubben & Kilroy Sport Car Group, Högbo Qvarn kl 18-20.

Kulturkvällar i Brita Plancks anda, utställningar, Gunilla Kindstrand föreläser om sitt liv och arbete i kulturens och journalistikens tjänst, musik med Ida Long, Engeltofta kl 18-20.

Dans, Patrick Eklöf, Gammelgården Torsåker Hofors kl 18-21.30.

Teater, Den gamla dansbanan och den stora, stora, stora, stora kärleken, Gamla Smedjan, Gammelstilla Torsåker kl 19.

Musik under stadsfesten, Samir & Viktor, Gävle centrum.

Musik, Sigtuna Messingssextett, Regementsparken Gävle kl 19-21.

Drömfesten startar, karnevalståg med invigningstal och drömdisco, Jerntorget Sandviken kl 11.14.30.

Lustspel, Arvet efter Arne, Solsidan Cafe Boulognerskogen kl 19-22.

Dans, Casanovas, Laduholmen Forsbacka kl 19-23.

Allsång på Hedåsen, Midnight Express och Drängarna, Hotell Hedåsen Sandviken kl 20-00.

Fredag 11 augusti

Tjejläger, Björkmuren Järbo.

Gävle stadsfest, marknad och underhållning, Gävle centrum kl 10-22.

Utställning, sommarkonst i Gysinge, Gysinge bruk kl 11-16.

Underhållning, 100% Firarshow på Stadsfesten, dansuppvisningar, akrobatik och livemusik, Panetoz med. fl., Gävle centrum kl 12-22.

Familjedag, skapande i trädgård och prova att åka båt på Kanalen, Smedsgården Sandviken kl 13-16.

Prova på-aktivitet, Bateria do Yeahvle – Samba Bucket Drumming, Musikpaviljongen Rådhusesplanaden Gävle kl 15-17.30.

Vin-, öl- och whiskyprovning, Elite Grand Hotel Gävle kl 18-19.30.

Musik under Drömfesten, Ulf Johansson-Werre och Uno Svenningsson med. fl. Jerntorget Sandviken kl 18.

Lustspel, Arvet efter Arne, Solsidan Cafe Boulognerskogen kl 19-22.

Musik, Emerald, CC-Puben Gävle kl 22-00.