Evenemang 11–18 augusti

Textstorlek:

Fredag 11 augusti

Tjejläger, Björkmuren Järbo.

Parklek, pyssel och fotboll, grönområdet, Tallåsen Valbo kl 10-15.

Gävle stadsfest, marknad och underhållning, Gävle centrum kl 10-22.

Utställning, sommarkonst i Gysinge, Gysinge bruk kl 11-16.

Underhållning, 100% Firarshow på Stadsfesten, dansuppvisningar, akrobatik och livemusik, Panetoz med. fl.,

Gävle centrum kl 12-22.

Familjedag, skapande i trädgård och prova att åka båt på Kanalen, Smedsgården Sandviken kl 13-16.

Prova på-aktivitet, Bateria do Yeahvle – Samba Bucket Drumming, Musikpaviljongen Rådhusesplanaden Gävle kl 15-17.30.

Vin-, öl- och whiskyprovning, Elite Grand Hotel Gävle kl 18-19.30.

Musik under Drömfesten, Ulf Johansson-Werre och Uno Svenningsson med. fl., Jerntorget Sandviken kl 18.

Spelmansstämma, Stjernklart, spelmän, Lugnet Oslättsfors kl 18.

Lustspel, Arvet efter Arne, Solsidan Cafe Boulognerskogen kl 19-22.

Musik, Emerald, CC-Puben Gävle kl 22-00.

Lördag 12 augusti

Tjejläger, Björkmuren Järbo.

Fotbollscup, Rallarbollen, Gävle Arena kl 09-17.

Slåtter, Storåkersbacken Gävle kl 10-15.

Hundhälga, utställning, björntest och marknad, Älgripans Hundcenter Ockelbo kl 10-16.

Gävle stadsfest, marknad och underhållning, Gävle centrum kl 10-22.

Utställning, sommarkonst i Gysinge, Gysinge bruk kl 11-16.

Sommaröppet, utställning och verkstad, Johnny Mattsson-gården Gävle kl 13-15.

Barnteater, ”Humlan Helmer får en vän”, Barnens trädgård Wij Trädgårdar Ockelbo kl 13-14.

Utställning, Tallbo konstnärshem Järbo kl 13-17.

Spelmansstämma, Stjernklart, Gästrike-hits från olika tider och delar, öppen scen, spelkurs, vis-stuga och logdans, Lugnet Oslättsfors kl 13.30-00.

Fotboll, Sandvikens IF – Ljusne AIK FF, division 2 damer, Jernvallen Sandviken kl 14-15.45.

Teater, Den gamla dansbanan och den stora, stora, stora, stora kärleken, Gamla Smedjan, Gammelstilla Torsåker kl 15.

Teater, Tårarnas Tvätteri, Myre Teater Kungsgården kl 15-16.30.

Underhållning, after beach med Trubadurerna, Strandbaden Årsunda kl 16-19.

Vin-, öl- och whiskyprovning, Elite Grand Hotel Gävle kl 18-19.30.

Musik under Drömfesten, Micke Dahlöfs Heta Fyra och Pernilla Andersson med. fl. Jerntorget Sandviken kl 14.

Musik, Ewert Ljusberg och Finn Zetterholm, Axmar hytta kl 19.

Lustspel, Arvet efter Arne, Solsidan Cafe Boulognerskogen kl 19-22.

Musik, Johnossi, Furuviksparken kl 20-22.

Underhållning, Trubadurerna, Strandbaden Årsunda kl 21-01.

Musik, Christopher Edgar, Lillpuben Sandviken kl 22-02.

Söndag 13 augusti

Tjejläger, Björkmuren Järbo.

Fotbollscup, Rallarbollen, Gävle Arena kl 09-17.

Parklek, pyssel och fotboll, grönområdet, Tallåsen Valbo kl 10-15.

Barnteater, ”Humlan Helmer får en vän”, Barnens trädgård Wij Trädgårdar Ockelbo kl 13-14.

Utställning, säsongsavslutning med underhållning, Tallbo konstnärshem Järbo kl 13-17.

Teater, Den gamla dansbanan och den stora, stora, stora, stora kärleken, Gamla Smedjan, Gammelstilla Torsåker kl 15.

Teater, Tårarnas Tvätteri, Myre Teater Kungsgården kl 15-16.30.

Musik, Sångsöndag – Blue Trinity, Bergs Kvarncafé Torsåker kl 18.

Dramatiserad stadsvandring, Kulturas teatergrupp, Sveriges Fängelsemuseum Gävle kl 16-18.

Lustspel, Arvet efter Arne, Solsidan Cafe Boulognerskogen kl 19-22.

Måndag 14 augusti

Parklek, pyssel och fotboll, grönområdet, Tallåsen Valbo kl 10-15.

Guidade visningar, Rosenlöfs Tryckerimuseum Kungsgården Sandviken kl 13-16.

Visning, gratis björnskådning för ungdomar, Kungsberget Sandviken.

Träning på myren, Hamrångevägen Ockelbo kl 18-20.

Musik, Allsång i parken, Boulognerskogen Gävle kl 19-21.30.

Tisdag 15 augusti

Visning, gratis björnskådning för ungdomar, Kungsberget Sandviken.

Parklek, pyssel och fotboll, grönområdet, Tallåsen Valbo kl 10-15.

Prova på-tennis, Norrsätra Tennisklubb Sandviken kl 12.30-13.30.

FIlm, utomhusbio ”The Rocky Horror Picture Show”, Boulognerskogen Gävle kl 21.30-23.15.

Onsdag 16 augusti

Parklek, pyssel och fotboll, grönområdet, Tallåsen Valbo kl 10-15.

Loklekis, utklädnad, titta på modelljärnväg och bygg tågbana av trä, Sveriges Järnvägsmuseum Gävle kl 10-16.

Bokklubb, Sommarboken, Sandvikens folkbibliotek kl 14-16.

Allsångskväll, Café Labbis Forsbacka kl 17-19.

Dramatiserad stadsvandring, Kulturas teatergrupp, Sveriges Fängelsemuseum Gävle kl 17-19.

Mc-träff med Jervikens MC, Högbo Qvarn kl 17-20.

Balkongkväll, Ninjas kök Ockelbo kl 17-21.

Föreläsning, ”Smaken och kapitalet – Hedvid Ulvsparres och Per Erikssons liv och gärning”, Anna Forsberg, Gamla stenhuset – Gästrike Hammarby kl 18-19.30.

Bilträff med Ghoust Town Cruisers, Högbo Qvarn kl 18.

Sommaröppet, fritidsgården Kojan Årsunda kl 17-23.

Mc- och mopedveteranträff, Motorcykelhistoriska klubben Gävleborg och Gefle Mopedveteraner, Bomhus hembygdsgård Gävle kl 18.

Bilträff, Gävle camping, Engesberg kl 18-21.

Musik i sommarkväll, Ockelbo kyrka kl 19-22.

Sommarmusik, Skrivet och oskrivet – visor och koraler för sång och gitarr, Anna Wikenius och Jakob Grubbström, Hammarby kapell, Gästrike Hammarby kl 19.30.

Torsdag 17 augusti

Gävle Pride, Gävle centrum kl 09-22.

Lunchmusik, Per Ahlman, musik från nordiska länder, Heliga Trefaldighetskyrkan Gävle kl 12.30-13.

Prova på-tennis, Norrsätra Tennisklubb Sandviken kl 12.30-13.30.

Invigning och öppet Hus, Träffpunkt Hantverkarn Hofors kl 13-15.30.

Sommarcafé, ”Skrivet och oskrivet – visor och koraler för sång och gitarr”, Anna Wikenius och Jakob Grubbström, Björsjökyrkan Gävle kl 18.

Bilträff med Ferrariklubben & Kilroy Sport Car Group, Högbo Qvarn kl 18-20.

Stadsvandring, Almagrundet, Gävle Strand kl 18-20.

Teater, Den gamla dansbanan och den stora, stora, stora, stora kärleken, Gamla Smedjan, Gammelstilla Torsåker kl 19.

Musik i sommarkväll, tangotrion La cumparsita, Åsa Harald, Sara Fridholm, Emelie Linde, Österfärnebo kyrka kl 19.

Musik i sommarkväll, ”Tonsättarfamiljen Bach på fagott, orgel och piano”, Sebastian Stevensson, Asuka Nakamura, Högbo kyrka kl 19.30

Musik, Oktetten Ehnstedts
Eftr, Regementsparken Gävle
kl 19-21.

Dans, Ola & Jag, Gammelgården Torsåker Hofors kl 18-21.30.

Surströmmingsfest, underhållning med allsång, Hembygdsgården Hille kl 19.

Dans, Expanders, Laduholmen Forsbacka kl 19-23.

Allsång på Hedåsen, Boppers, Hotell Hedåsen Sandviken kl 20-00.

Utomhusbio ”The Lion King” (Lejonkungen) – Engelskt tal,
Boulognerskogen Gävle kl 21.30–23.

Fredag 18 augusti

Gävle Pride, Gävle centrum
kl 09-22.

Dagläger, ord- och bildläger, Bångs Sandviken kl 10-15.

Workshop, prova på skuggteater, Kulturcentrum Sandviken
kl 10.30-12.30.

Prova på-aktivitet, Bateria do Yeahvle – Samba Bucket Drumming, Musikpaviljongen Råd-husesplanaden Gävle kl 13-19.

Workshop, prova på skuggteater, Björksätra bibliotek Sandviken kl 14-16.

Sommaröppet med femkamp på Högbo bruk, fritidsgården Kojan Årsunda kl 17-23.

Bessemerdagen, musikstund och stipendieutdelning, Gunvor Göranssons kulturstiftelse, Högbo kyrka kl 18.

Surströmmingsfest, sång och musik, Strömsbro församlingshus, kl 18.

Vin-, öl- och whiskyprovning, Elite Grand Hotel Gävle kl 18-19.30.

Regnbågsnatt, Heliga Trefaldighetskyrkan Gävle kl 19.

Spelstinakonsert, ”Bach på svenska – Tyska klockorna”, Lisa Rydberg och Gunnar Idenstam, Torsåkers kyrka kl 19.

Underhållning, strand Up Comedy, Gasta & Stefan Söderblom, Strandbaden Årsunda kl 20-22.