Evenemang 13–20 oktober

Textstorlek:
Annons:

Fredag 13 oktober

World cup i bandy inleds på Göransson Arena med 12 klubblag från Sverige, Ryssland, Norge och Finland. Final på söndag.

Barnrytmik med Barbro Eriksson, Andersbergs bibliotek kl 10.

Film för daglediga i Hofors, Lejonkvinnan, Folkets hus kl 14.

Dans till BarraBazz, Parken Gävle kl 14-18.

Lokalrevy, Ryktesvägen, Pia Möller-Andersen med flera, Torsåkers bygdegård kl 19.

Krogshow med Sandviken big band, Babben Larsson och Magnus Bäcklund, Kulturcentrum Sandviken kl 19.

Musik, Du och jag Farsan med CajsaStina Åkerström och Jack Vreeswijk, Gävle konserthus kl 19.30.

Lördag 14 oktober

World cup i bandy inleds på Göransson Arena med 12 klubblag från Sverige, Ryssland, Norge och Finland. Final på söndag.

Barnrytmik med Barbro Eriksson, Kulturcentrum Sandviken kl 10.

Lördagspyssel på Bomhus bibliotek, Skapa med knappar, papper och färg, kl 10-14.

Familjelördag på Kulturcentrum Sandviken, Rörelseglädje tillsamans med Anna Porath, kl 12.

Författarmöte för barn, Johan Anderblad, känd som programledare på Bolibompa, numera författare till bilderböckerna “Bojan och brandbilen” och “Bojan och Polisbilen”, berättar om Bojan och om allt som rör brand- och polisbilar, Gävle stadsbibliotek kl 13.

Möte mellan kulturer, skapa kontakter med nya människor, Kulturcentrum Sandviken kl 14-16,30.

Föreläsning, Solel i Österfärnebo? Kejll Lusth och Kenneth Mårtensson om hur man kan göra, Gåvan kl 14-16.

Teater, Landet inuti (syntolkas), Folkteatern Gävel kl 15.

Musik, Från Broadway till Duvemåla, med Laila Adèle, Daniel Sjöberg, Viktoria Tocca, Jesper Tydén, Gävle teater kl 15 och 19.30.

Musik, Bro manskör och Bro barbers, Lyran Storvik kl 17.

Kulturscen Sandviken, världspianisten Roland Pöntinen, poeten Sara Hallström och sångerskan Frida Augustsson, Kulturcentrum Sandviken kl 18.

Lokalrevy, Ryktesvägen, Pia Möller-Andersen med flera, Torsåkers bygdegård kl 19.

Musik, Gefle Gospel med Frank Ådahl och Daniel Stenbaek, Betlehemskyrkan Gävle kl 19.

Musik, Johnny Cash roadshow med Clive John, Gävle konserthus kl 19.30.

Teater, Välkommenn i mitt var dags rum av och med Åsa Mårdberg, Bergs kvarnkafé kl 19.30.

Musik, Dust, CC-puben kl 22.

Söndag 15 oktober

Musik, Klubbfolk – musik och barhäng i Folkteaterns foajé kl 15

Musik, Voices for hospice, körkonsert till stöd för palliativ vård, Heliga trefaldighet kl 16.

Musik, Men on the border unplugged, CC-puben, 16.

Måndag 16 oktober

Föreläsning, Nisse Simonsson om att leva frisk längre och Peter Öberg om att bli kär som pensionär, Söders källa kl 10-13.

Måndgsmix för barn med dramapedagogelever från Västebergs folkhögskola, musik, drama och berättelser, Kulturcentrum Sandviken kl 10.15.

Dans, AB3/Peppers ghost – två akter från Norrdans, Gävle teater kl 19.

Tisdag 17 oktober

Föreläsning, arkitekt Gunnar Sillén visar bilder och berättar om industribygnader, modeller och verkliga, Konsthallen Sandviken kl 18.

Underhållning, Höstglöd . elever från Kulturskolan Sandviken i en föreställning till förmån för Världens barn, Kulturcentrum Sandviken kl 18.30.

Slöjdcafé med visning av olika slöjdtekniker, Vilhelminas café i Storvik kl 18.30-21.

Föreläsning, När livet stramas åt skärps blicken, Sofia Camnerin talar om att leva med ett barn med neuropsykriatiska diagnoser, Betlehemskyrkan Gävle kl 19.

Onsdag 18 oktober

Barnrytmik med Barbro Eriksson, Österfärnebo bibliotek kl 10.

Sagostund med Margit Bojang och Annelie Lindeborg-Ojamäe, Gävle stadsbibliotek kl 10.15.

Musik, öppen repetition med Gävle symfoniorkester med dirigent Jessica Cottis, Gävle konserthus kl 11.

Fika med den offentliga konsten, Björn Norberg, intendent för offentlig konst på Gävle konstcentrum, svarar på frågor och berättar om den offentliga konsten, Konditori Lido kl 15-17.

Musiksoppa med Svante Thuresson som sjunger på svenska, Söders källa kl 12 och Kulturcentrum Sandviken kl 17.30.

Föreläsning, släktforska genom Arkiv digital, Niklas Hertzman berättar, ABF Brunnsgatan,
Gävle kl 13.30.

Föreläsning, Bo Hagstedt berättar om Antopocen – människans tidsålder, Krusenstiernasalen på Högskolan i Gävle kl 15 och Silvanum kl 18.30.

Musikkväll på Drömfabriken, Sandy Brechin trio kl 19.

Teater, Landet inuti med Folkteatern, Gåvan Österfärnebo kl 19.

Föreläsning, Elisabeth Gerle, professor i etik verättar om Luthers sinnliga närvaro och vad det betyder idag, Gävle stadsbibliotek kl 19.

Torsdag 19 oktober

Pekboksäventyr för de bebisar 4-8 månader, Kulturcentrum Sandviken kl 10.

Barnrytmik med Karin Zakrisson, Valbo bibliotek kl 10.15.

Lunchmusik med Per Ahlman, barockmusik från olika länder, Heliga Trefaldighets kyrka kl 12.30.

Lunchmusik med Per Ahlman på orgel, Heliga trefaldighet kl 12.30.

Föreläsning, släktforska genom Arkiv digital, Niklas Hertzman berättar, Smedsgården Sandviken kl 13.30 och Ockelbo bibliotek kl 18.30.

Slöjdcafé för barn, 8-10 år, Valbo bibliotek kl 16-18.

Rollspelskväll på Gävle stadsbibliotek, (Trolltagen till Drakar och Demoner: Trudvang) med GävleDala E-sportförening, kl 16-19.

Handarbetscafé med te, Valbo bibliotek kl 17-19.

Föreläsning, Wij Trädgårdars VD Malin Hermansson berättar hur det är att vara ung och framgångsrik företagskvinna i en traditionellt manlig värld, Herrgården på Wij Trädgårdar kl 18.30. Föreläsningen ingår i projektet Kvinnor, teknik och klimat.

Musik, Gävle symfoniorkester med cellosolisten Jakob Koranyi, Gävle konserthus kl 19.

Musik, Alla skivor har en story – Peter Alzen och Magnus Bergström spelar skivor och berättar, CC-puben kl 19.

Teater, Tjechovs Körsbärsträdgården med Teater Västernorrland, Gävle teater kl 19.

Videoklubben på Kulturcentrum Sandviken, gerillafilmvisning med anledning av utställningen Har ni flaggproblem?. Samling vid konsthallen kl 19.

Teater, Landet inuti, Folkteatern Gävle kl 19.

Musikafton i Hammarbykvarnen, Från Lina Dandell till Motörhead med Johan Bakke, kl 19-21.

Fredag 20 oktober

Barnrytmik med Barbro Eriksson, Sätra bibliotek kl 10.30.

Lokalrevy, Ryktesvägen, Pia Möller-Andersen med flera, Torsåkers bygdegård kl 19.

Dans, Oktobermaran på Parken Gävle med Casanovas, Perikles, XPlays och Shine kl 19-01. Dansfestivalen fortsätter under helgen.

Musik, Mike Granditsky, CC-puben kl 22.

Annons: