Evenemang 23/3–6/4

Textstorlek:
Annons:

Fredag 23 mars

Bomässa på Göransson arena Sandviken, kl 12-18.

Film för daglediga, Borg, Folkets hus Hofors kl 14-16.

Dans, Gävlemaran med Expanders, Dreams, Foxie och Excess, Parken Gävle kl 18.

Musikshow, The night show ”In heaven”, med bland andra Lars Lilja, Torsåkers bygdegård kl 19-21.

Krogshow med Östen med resten, Restaurang Bolaget Sandviken kl 19-22.

Musik, Svartanatt, Second sun och Steamroller, Kungen Back beat bolaget Sandviken kl 20-23.30.

Dans till Black jack, Söders källa Gävle kl 21-01.

Lördag 24 mars

Bomässa på Göransson arena Sandviken kl 10-17.

Barnens allsång med Sara Englund, Söders källa Gävle kl 11-11.45.

Familjelördag, Tras-iga tyger, sagostund och skapande, Trampolin Kulturcentrum Sandviken kl 12-14.

Kulturtips i lunchtid med stadsbiblioteket, Folkteatern och Konstcentrum, Gävle stadsbibliotek kl 12.15-13.45.

Pysselstund, klipp djur av papper, Länsmuseet Gävle kl 13-15.

Musik, klassisk musikfestival med elever från hela länet, Kulturskolan Gävle kl 13-17.

Bläck författarscen, gäst Lena Andersson, Musikverket Kulturcentrum Sandviken kl 15-16.

Musik, Nåkfest #2 med Lundind konditori, BadSkum och Sofia Nordström, Åmotsgården kl 15. Festivalbuss från Gävle Stadsbibliotek kl 13.30, Ockelbo jvstn kl 14.15, sedan via Torget, Åbyggeby och Vallsbo.

Musik, regionfinal i musiktävlingen Imagine 2018, Gävle teater kl 15-18.

Dans, Gävlemaran med Blender, Mannerz, Shine och Mickeys, Parken Gävle kl 16.30 (dans från kl 19).

Miljögala, Gävle konserthus kl 17-19.

Musikshow, The night show ”In heaven”, med bland andra Lars Lilja, Torsåkers bygdegård kl 19-21.

Earth hour, akustisk konsert med Bessemerskolans musikelever, Musikverket Kulturcnetrum Sandviken kl 20.15-21.30.

Earth hour, Drömkväde i skenet av levande ljus, Heliga Trefaldighetskyrkan Gävle kl 20.30-21.30.

Musik, bröderna Norling, Gästis Torsåker kl 22-01.

Söndag 25 mars

Bomässa på Göransson arena Sandviken kl 10-17.

Teater, Kollaps med kulturskolan, Kulturcentrum Sandviken kl 15-16.30 och kl 18-19.30.

Musik, Valbo-Sandvik musikkår med gästsolist Kristina Elfversson, Betlehemskyrkan Gävle kl 16-18.

Dans, Gävlemaran med Casanovas och Sannex, Parken Gävle kl 17.

Våshow, Bedtime stories med Brinka SKK, Sandvikens konståkningsklubb, Jernvallen Sandviken kl 17-19.

Musik, Darin, Gävle konserthus kl 18.30-20.

Måndag 26 mars

Lunchmusik, Stabat mater Pergolesi, Sandvikens kyrka kl 11.30-12.15.

Kafkacirkel, Straffkolonin, Foltkeaterns foajé Gvle kl 18.30.

Teater, SAD Symphony med Folkteatern, Gäverängeskolan Ockelbo kl 19, teaterbuss från Åmot 18 och från Jädraås 18.15.

Tisdag 27 mars

Folkteatern läser Timothy Snyder, Ockelbo bibliotek kl 12.

Teater, Kollaps med kulturskolan, Kulturcentrum Sandviken
kl 19-20.30.

Teaterkonsert, Sång till välfärden med Maurits Elvingsson, Lennart Jähkel, Emma Sildén, Kaya Ålander och Hammarkören, Teatern Kulturcentrum Sandviken kl 19-21.

Föreläsning, Pär Alexandersson om agitatorn som stred mot kristendomen, Förvaltningshuset Gävle kl 15-16.

Utställning och samtal om Ockelbo nu och då med Ockelbo expo, Mötesplatsen Gläntan Ockelbo kl 16.30.

Musik, konsert med Kulturskolans körer, Kulturskolan Gävle kl 18-19.

Anders Voxberg visar sin stavkyrja och samtalar om den med Richard Schill, Ocklagård Ockelbo kl 18.

Föreläsning, Ulf Gustavsson om kärnkraftsfritt Bottenviken, Gävle Stadsbibliotek kl 18.30-19.30.

Poltikfik, Solidärer med Anna Jörgensdotter, Hansens café Sandviken kl 18.30-20.20.

Dansteater, It is like a large animal deep in sleep, Gävle teater kl 19-20.

Fotbollskväll, Erik Niva visar och pratar om sin tröjsamling, Gasklockorna Gävle kl 19.

Humorshow, Karsten Torebjer miraklet från Gylland, Gävle konserthus kl 19.30-21.

Onsdag 28 mars

Måla dina drömmar med Ingela Jönsson och Karin Olsson, Kulturstation Södra Åsgatan 10 Ockelbo kl 14.

Museum after work, visning och syjunta, länsmuseet Gävleborg kl 17-19.

Musik, Sandviken big band med Meta Roos, Gävle konserthus kl 19-20.30.

Musik, Bessemeresteter på scen, Musikverket Kulturcentrum Sandviken kl 19-20.30.

Musik, Västerbergselever, Drömfabriken Sandviken
kl 19-21.

Skärtorsdagen 29 mars

Musik, per Ahlman spelar orgel, Heliga Trefaldighetskyrkan Gävle kl 12.30-13.

Äggsexa med SPF, Skrammelorkestern, PRO inbjudes, Folkets hus Järbo kl 14.

Musik, Moneybrother, Gävle konserthus kl 19.30-21.

Långfredagen 30 mars

Gästrik konst, utställningar i Sandviken, Hofors och Ockelbo kl 11-16.

Påskafton 31 mars

Gästrik konst, utställningar i Sandviken, Hofors och Ockelbo kl 11-16.

Dans till Melissa Williams storband, Parken Gävle kl 21-01.

Påskdagen 1 april

Kustkonst, konst- och hantv-erskrunda med över 50 utställade i Hamrånge, kl 10-18.

Ångtåg i påsk, Gävle-Storvik tur och retur, avgång från Gävle C
kl 10 och kl 14.

Gästrik konst, utställningar i Sandviken, Hofors och Ockelbo kl 11-16.

Annandag påsk 2 april

Ångtåg i påsk, Gävle-Storvik tur och retur, avgång från Gävle C kl 10 och kl 14, från Storvik kl 11.45 och kl 15.44.

Gästrik konst, utställningar i Sandviken, Hofors och Ockelbo kl 11-16.

Tisdag 3 april

Svenska med baby, Gävle stadsbibliotek kl 10.30-12.

▶ Skate, Hofors BMX och Skate.

Onsdag 4 april

Kurser för 8-12-åringar, första hjälpen och hemberedskap, Civilförsvarets lokal Sandviken kl 14-16.

Dans till BarraBazz, Sporthallen Kungsgården kl 18.

Musik, Anton Swedlunds Indianer, Drömfabriken Sandviken kl 19-21.

Torsdag 5 april

Påsklovsaktiviteter, Hammar-bygården Gästrike-Hammarby kl 11-16.

Musik, Niklas Bjarnehäll och Ingvar Palm, Smedsgårdens annex Sandviken kl 18-20.

Författarbesök, Aris Fioretos, Gävle stadsbibliotek kl 19-20.

Fredag 6 april

Påsklovsaktiviteter, Hammarbygården Gästrike-Hammarby kl 11-16.

Dans till Hedins, Parken Gävle kl 14-18.

Musik, Gävle symfoniorkester och Denis Kozhukhin pelar Brahms, Gävle konserthus kl 19-21.

Show, enrik Shyffert – var inte rädda, Kulturcenturm Sandviken kl 20-21.30.

Annons: