Evenemang 27 juli–3 augusti

Textstorlek:

Fredag 27 juli

Aktivitet, ”Barnens valfestival” med Trollkarlen Gabriel och Zillah & Totte, teaterworkshop, pyssel och prova på-cirkus, Gasklockorna Gävle kl 11.

Musikfestival, Musik i bruksmiljö med bland andra Calle Brinkman, Claes Yngström, Py Bäckman och Janne Bark, Smedsgården Sandviken från kl 11.

Öppen gård, konsert med glada musikanter, Hamrånge hembygdsgård kl 11-15.

Prova-på, sommaraktiviteter med fotboll, basket, diablo, graffiti, teckning, dans och mycket annat, Nya Bruket Sandviken kl 13-17.

Musik, Anders Appelqvist, Strandbaden kl 16.30-19 samt 21-00.

Underhållning, Spel- & danskväll med traditionell och modern musik, Pålsgården Ockelbo kl 18-22.

Teater, ”Där fick du!” med Oslättfors Dramatörer, Lunds gammelgård Valbo kl 19.

Dans, Martinez, Laduholmen Forsbacka kl 19-23.

Musik, Moneybrother & Markus Krunegård, Furuviksparken kl 20-22.

Musikkväll, Edskens Bad & Camping Hofors kl 21-01.

Lördag 28 juli

Djurläger för barn och ungdomar, Björkmuren Järbo kl 09-16.

Tävling, SM i motocross, Årsunda motorstadion kl 08-17.

Aktivitet, ”Barnens valfestival” med Jecko & Jessie från Barnkanalen, teaterworkshop, pyssel och prova på-cirkus, Gasklockorna Gävle kl 11.

Guidning, båttur i Tyttbo, Färnebofjärdens nationalpark Gysinge kl 11 & 13 & 15.

Musikfestival, Musik i bruksmiljö med bland andra Monica Thörnell, John Holm, Pugh Trio och Fröken Elvis, Smedsgården Sandviken från kl 11.

Kul i juli, hoppborgar och sandslottsbyggen, Stortorget Gävle kl 11-16.

Aktivitet, trädgårdssalong, ”HJAM” – utställningar: Hanna Cavanagh (abstrakt akrylmålning), Jörgen Lindgren (naturfotografi), Annbritt Persson (broderat på tovad ull) och Merit Lindgren Muréus (akvarellmålning), Långnäs Hofors kl 11-16.

Dagsfest, ”Innegården”, musik och underhållning, Salt Studio Gävle kl 13-18.

Teater, ”Tartans teori”, Myre teater Kungsgården kl 15-16.30.

Musik, Anders Appelqvist, Strandbaden kl 16.30-19 samt 21-00.

Teater, ”Där fick du!” med Oslättfors Dramatörer, Lunds gammelgård Valbo kl 17 & 19.

Musik i sommarkväll, ”Idyll – musik för flöjt och piano av J S Bach, C Debussy, M Ravel, G Fauré och T Aulin”, Kristin Olsson på flöjt och Marcus Edgar på piano, Heliga trefaldighetskyrka Gävle, kl 18-19.

Musik, The Rockfire, Trebo Brygga Sandviken kl 18-23.

Musik, Countrykväll med Joe & Wendy Bonson & The Coffee Run, Hyttan Axmar Bruk kl 19-21.

Musik, Sator, Furuviksparken kl 20-22.

Dans, Per-Håkans, Tors loge Torsåker kl 21-01.

Söndag 29 juli

Tävling, SM i motorcross, Årsunda motorstadion kl 09.45-17.

Djurläger för barn och ungdomar, Björkmuren Järbo kl 09-16.

Ystningskurs, två sorters ostar, Lindarnas gård Lingbo kl 10-15.

Musikfestival, Musik i bruksmiljö med bland andra Väsen och Kebnekajse, Smedsgården Sandviken från kl 11.

Aktivitet, trädgårdssalong, ”HJAM” – utställningar: Hanna Cavanagh (abstrakt akrylmålning), Jörgen Lindgren (naturfotografi), Annbritt Persson (broderat på tovad ull) och Merit Lindgren Muréus (akvarellmålning), Långnäs Hofors kl 11-16.s

Söndagsträff, guidade visningar, marknad och evenemang. Stollgången Storberget Hofors kl 13-16.

Familjeaktivitet, Sommardag i Stadsparken, prova på mat från olika kulturer, lekar för barn och unga, tipspromenad och underhållning, Stadsparken Sandviken kl 13-17.

Teater, ”Tartans teori”, Myre teater Kungsgården kl 15-16.30.

Teater, ”Där fick du!” med Oslättfors Dramatörer, Lunds gammelgård Valbo kl 17 & 19.

Musik, ”Låtar & Stycken – en blandning av folkmusik och klassiskt”, Matilda Norlöv på violin och Anna Rubinsztein på viola, Tallbo konstnärshem Järbo kl 15.

Musik, ”I svenska poeters sällskap”, Magnus Fagerberg, barytonsångare, tillsammans med Per Skareng på gitarr. Böna kapell Gävle kl 16-17 & kl 19-20.

Dans, PRO Gävle dansar till Samzons, Ön Hedesunda kl 17-21.

Guidade visning, Hofors hembygdsgård kl 17-18.

Musik, Lars Winnerbäck, Furuviksparken kl 20-22.

Måndag 30 juli

Ridläger, Högbo Ridklubb, pågår till och med fredag.

Båttur med M/S Emma till Berglunds Gårdskvarn, labyrint och besök i kvarnen, avgår från Stenbryggan Sandviken kl 10.

Sommaröppet, Slars-Ollas fäbod, Kungsgården kl 10-15.

Familjemåndag på Rosenlöfs tryckerimuseum, sista måndagen för säsongen. Prova på marmorering kl 13-14. Ruben Rosenlöf (Elvert Eriksson) kommer på besök kl 14. Varvas med folkmusik från Ovansjö, Rosenlöfs Tryckerimuseum, Kungsgården kl 13-16.

Prova-på, sommaraktiviteter med fotboll, basket, diablo, graffiti, teckning, dans och mycket annat, Norrsätra Sandviken kl 13-17.

Bilbingo, Lemstanäs flygfält, Storvik kl 17.30.

Musik, Smedsgården Rock & Blues, Sandviken Rockabilly Allstars & Helsingland Underground, Smedsgården Sandviken kl 18-22.

Tisdag 31 juli

Sommartennisskola, fysträning och värdegrundsfrågor, Norrsätra tennishall Sandviken kl 09.30-12.

Sommarlovsfotboll, Jernvallen Sandviken kl 10-12 & kl 13-15.

Prova-på, tennis, Norrsätra tennishall Sandviken kl 12.30-13.30.

Guidad promenad, Kvarteret Cyrillus, Hofors centrum kl 17-18.

Dans, Grand Finale – Smokie, Streaplers och Flamingokvintetten, Ön Hedesunda kl 20-02.

Onsdag 1 augusti

Musik, Jan Johansen och Ingemar Dunker ombord på M/S Emma, avgång från Stenbryggan Sandviken kl 18.

Föreläsning, ”Avrättningsplatser i Gästrikland”, Desirée Kjellberg från Sveriges Fängelsemuseum berättar historien kring offentliga avrättningar och de 16 kända avrättningsplatserna i Gästrikland, Gamla stenhuset Gästrike-Hammarby Sandviken kl 18.

Träning, sommargympa för alla åldrar, Stadsparken Sandviken kl 18-19.

Musik, ”Gott och blandat”, Marie och Mattias Kempff på sång, gitarr och cello m.m och Åsa Åberg på piano, Gamla stenhuset Gästrike-Hammarby Sandviken kl 19.30.

Teater, ”Tartans teori”, Myre teater Kungsgården kl 19-20.30.

Musikcafé i stallet, Gammelstilla café kl 19-21.

Torsdag 2 augusti

Sommartennisskola, fysträning och värdegrundsfrågor, Norrsätra tennishall Sandviken kl 09.30-12.

Sommarlovsfotboll, Jernvallen Sandviken kl 10-12 & kl 13-15.

Prova-på, tennis, Norrsätra tennishall Sandviken kl 12.30-13.30.

Lunchmusik, Fransk romantisk orgelmusik, Per Ahlman, Heliga Trefaldighetskyrkan, kl 12.30-13.10.

Allsång, Sofie Jäderberg, Café Labbis Forsbacka bruk kl 18.

PRO Torsåker dansar till Eklöfs, Gammelgården Torsåker kl 18-21.30.

Allsång i Trebo, 2 Blyga Läppar & Midnight Express, Hotell Hedåsen Sandviken kl 18.30-01.

Underhållning, Jemtlands Messingssextett, Regementsparken Gävle kl 19.

Dans, Jannez, Laduholmen Forsbacka kl 19-23.

Fredag 3 augusti

Djurläger för barn och ungdomar, Björkmuren Järbo kl 09-16.

Musik, Amir, Strandbaden kl 16.30-19 samt 21-00.

Musik, ”Nordic Sessions”, Nuala Kennedy på sång och flöjt, John Doyle på gitarr, mandola och sång, Lisa Eriksson Långbacka på dragspel och sång och Esbjörn Hazelius på gitarr, mandola, fiol och sång, Bergs kvarncafé Torsåker kl 19-21.

Musikkväll, Edskens Bad & Camping Hofors kl 21-01.