Evenemang 5–12 oktober

Textstorlek:

Fredag 5 oktober

  Temadag, vägar till ett gott åldrande, diskussion med direktörer och chefer från Region Gävleborg, Merete Mazzarella funderar kring temt, Söders källa Gävle kl 12.30-15.30.

  Dans till Matz Rogers, Parken Gävle kl 14-18.

  Musik, Gävle symfoniorkester med barytonsångaren Luthando Qave, Gävle konserthus kl 19-20.35.

  Musik, jazzklubb med Niklas Bjarnehäll Trio med Krister Andersson, lobbyn Kulturcentrum Sandviken kl 19.30-21.30.

  Musik, Från Broadway till Duvemåla, Gävle konserthus kl 19.30-22.

Lördag 6 oktober

  Stig Sjödin-dagen, föreläsning med Magnus Nilsson, diktläsning med Folkteatern Gävleborg, musik med Anton Swedlunds indianer, prisutdelning, Musikverket kulturcentrum Sandviken kl 13-15.

  Tornerspel med riddare, aktiviteter och medeltida marknad, Vårvik Gävle kl 14-18.

  Dockteater för vuxna, Det nya riket (teckenspråktolkad), Folkteatern Gävle kl 16.

  Dans till Samzons, Årsunda IP kl 18-21.30.

  Revy, Runes garage, Torsåkers bygdegård kl 19-21.30.

  Club 50, DJ Dunker och Svante ”Mr Nattsudd” Grundberg, livemusik då och då med Rusa-in-å-spela-orkestern. Lattjo Brothers underhåller. Barn under 50 endast i målsmans sällskap. Lobbyn restaurang Bolaget Sandviken kl 20-00.

Söndag 7 oktober

  Musik, Karelen Karelen, Gävle teater kl 15-16.20.

  Föreläsning, Leili Mändel om textil förr, nu och i framtiden, Länsmuseet Gävleborg kl 14-15.

  Musik, Almgren & Asp, Smedsgårdens annex Sandviken kl 15-17.

  Musik, körkonsert med Sankta Eugenia vokalensemble, Heliga Trefaldighetskyrkan Gävle kl 16-17.

  Musik, Dan Andersson-kväll med Ove Jansson, Hofors kyrka kl 17-18.

  Musik, Sharon Dyall och Gävle big band med Sven-Eric Eriksson, Söders källa Gävle kl 17-18.

Måndag 8 oktober

  Lunchmusik, Oktoberljus med med Anna-Carin Jutestål, Minna Lindblad och Emelie Linde, Sandvikens kyrka kl 11.30-12.15.

Tisdag 9 oktober

  Musik, kulturskolans violin- och pianoelever, Kulturskolan Gävle kl 18-19.

  Föreläsning, Mindfuckness med Christian Wass om personlig förändring, Teatern Kutlurcentrum Sandviken kl 18.30-20.30.

  Teater, Vattnet av Torgny Lindgren, Gävle teater kl 19.

  Kulturkväll med Hammarkören, Café udden Gysinge kl 19-20.

Onsdag 10 oktober

  Ann Nilsén visar utställningen id:trans av Elisabeth Ohlson Wallin, Länsmuseet Gävleborg kl 17.

  Musik, höstglöd – konsert med Kulturskolan till förmån för världens barn, Musikverket Kulturcentrum Sandviken kl 18.30-20.

  Musik, In Orbit, Drömfabriken Sandviken kl 19-21.

Torsdag 11 oktober

  Lunchmusik med Per Ahlman, Heliga Trefaldighetskyrkan Gävle kl 12.30-13.

  Den offentliga konsten och barnen, samtal med Mari Jäderberg Vasdekis, Gävle konstcentrum kl 18-19.30.

  Bläck författarscen, poeten Helene Rådberg, Folkbiblioteket Sandviken kl 19-20.

  Dockteater för vuxna, Det nya riket, Lingbogården Lingbo kl 19.

  Modevisning, Gävle teater kl 19-21.

Fredag 12 oktober

  Revy, Runes garage, Torsåkers bygdegård kl 19-21.30.

  Musik, krogshow med hyllning till Ted Gärdestad och hans musik, Restaurang Bolaget Sandviken kl 19-22.30.

  Musik, Duo Disparat och Antti Paalanden, Bergs kvarncafé Torsåker kl 19.30-21.30.