Evenemang 2–9 november

Textstorlek:
Annons:

Fredag 2 november

Halloween på Furuviksparken, kl 12-18.

Spökvandring, hyttan Jädraås kl 17.

Sånger och tankar i Allhelgonatid med Torgunn Jansson och Anette Sikström, Järbo kyrka kl 17.

Lyskväll i Jädraås, marschaller i hela byn kl 18-22.

Musikshow, Tomas Ledin – Skarpt läge, Göransson arena kl 19.30-22.

Musik, Lisa Nilsson, Gävle konserthus kl 19.30-21.

Revy, Runes garage, Torsåkers bygdegård kl 19-21.30.

Lördag 3 november

Alla helgons dag, öppet i kapellet med stilla musik och i samlingslokalen med fika, Hofors kapell kl 13-17.

Stilla allhelgona, föredrag i herrgården med Christina Danielsson kl 13, pilgrimsvandring i trädgårdarna kl 14, buffé i trädgårdens hus kl 15, Wij trädgårdar ockelbo.

Dans till Ola & Jag och BarraBazz, Årsunda IP kl 18-22.

Revy, Runes garage, Torsåkers bygdegård kl 19-21.30.

Musik, Good harvest, Gävle teater kl 19.

Musikshow, Tomas Ledin – Skarpt läge, Göransson arena kl 19.30-22.

Musik, These Heavy Clouds, Kungen back beat bolaget Sandviken kl 20-23.

Halloweendisco med utklädningstävling, Ninjas kök Ockelbo kl 21-02.

Musik, Halloween soul bash med The James Hunter Six och The Beat from Palookaville, Gävle konserthus kl 21-00.

Söndag 4 november

Promenadbingo runt Hammardammen, start vid vattenverket, Hofors kl 9-11.

Musik, La gioia e il dolore, Allhelgonakonsert med Trefaldighets vokalensemble, stråkkvintett, Per Ahlman, Heliga Trefaldighetskyrkan Gävle kl 16-17.

Familjeteater, En lat fiskare, passar 4-5-åringar och spelas påarabiska medöversättning till svenska, Teaterbruke kulturcentrum Sandviken kl 18-18.30.

Måndag
5 november

Luncmusik, nutida orgelmusik med Martin Andrén, Sandvikens kyrka kl 11.30-12.05.

Teater, Leif – självbiografisk monolog med Leif Andrée, Gävle Teater kl 19-21.30

Tisdag 6 november

Musik, öppen repetition med Gävle symfoniorkester, Gävle konserthus kl 11.

Kulturkväll med Låtstuga, Café udden Gysinge kl 19-20.

Onsdag 7 november

I rovdjurens spår, naturbevakareHans Nordin från länsstyrelsen Gveborg berättar om sin vardag, Naturum färnebofjärden kl 18.30.

Musik, The Merit & Erika Blackbird, Drömfabriken Sandviken kl 19-21.

Torsdag 8 november

Lunchmusik, Per Ahlman spelar musik av Dietrich Buxtehude, Heliga Trefaldighetskyrkan Gävle kl 12.30-13.

Artist talk, Lars Westerman om sin utställning, Konsthallen Kulturcentrum Sandviken kl 19-20.

Bläck författarscen, journalisterna Jens Littorin och Magnus Svenungsson om sin bok Matchfixarna, som handlar om fusk och kriminalitet inom fotbollen, Musikverket Kulturcentrum Sandviken kl 19-20.

Musik, violinisten Nemanja Radulovic och Gävle Symfoniorkester spelar Mozart, Gävle konserthus kl 19-20.

Filmkväll, fem korta filmer om Gävleborgskusten, Hillegården kl 19.

Show, Avig Maria – No more fucks to give, Gavlehov Gävle kl 20-21.30.

Fredag 9 november

Dans till BarraBazz, Parken Gävle kl 14-18.

Musik, Martin Almgren, Wij Trädgårdar kl 17-20.30.

Dans, After 50 club, Folkets hus Hofors kl 18.

Café cirkus, nycirkusföreställning, Kulturskolan Gävle kl 18.

Musik, Dag Westling, Bergs kcarncafé Torsåker kl 19.30-21.30.

Alternativfesten, tredagarsfestival i subkulturens värld med musik, dans, konst, cosplay med mera, Kulturcentrum Sandviken.

Annons: