Evenemang 18–25 augusti

Fredag 18 augusti

Gävle Pride, Gävle centrum kl 09-22.

Dagläger, ord- och bildläger, Bångs Sandviken kl 10-15.

Workshop, prova på skuggteater, Kulturcentrum Sandviken kl 10.30-12.30.

Utställning, Kees Geurtsen, Bergs kvarncafé Torsåker kl 11-18.

Prova på-aktivitet, Bateria do Yeahvle – Samba Bucket Drumming, Musikpaviljongen Rådhusesplanaden Gävle kl 13-19.

Sommaröppet med femkamp på Högbo bruk, fritidsgården Kojan Årsunda kl 17-23.

Bessemerdagen, musikstund och stipendieutdelning, Gunvor Göranssons kulturstiftelse, Högbo kyrka kl 18.

Surströmmingsfest, sång och musik, Strömsbro församlingshus, kl 18.

Workshop, prova på skuggteater, Björksätra bibliotek Sandviken kl 14-16.

Regnbågsnatt, Heliga Tefaldighetskyrkan Gävle kl 19.

Spelstinakonsert, ”Bach på svenska – Tyska klockorna”, Lisa Rydberg och Gunnar Idenstam, Torsåkers kyrka kl 19.

Strand Up Comedy, Gasta & Stefan Söderblom, Strandbaden Årsunda kl 20.

Underhållning, ”Queer as Folk”, Mohamed Touzari, S.Pousettem, hip hop, pop, rnb och afrobeats, Gävle konserthus kl 21-02.

Musik, Spelstinafestival, gruppen Spelstinor, Gästis Torsåker kl 21.30-23.

Lördag 19 augusti

Hembygdsdagar, gamla verket Forsbacka.

Tävling, beachvolleybollturnering, Strandbaden Årsunda.

Gävle Pride, Gävle centrum kl 09-22.

Spel, paddelbingo, Färnebofjärdens nationalpark Gysinge kl 10-12.30

Dagläger, ord- och bildläger, Bångs Sandviken kl 10-15.

Familjedag, flyguppvisningar och bilträff, Lemstanäs flygfält kl 10-16.

Fest, Gävle växer, hoppborg, ansiktsmålning och knytkalas, Forsbacka kl 11-16.

Utställning, Kees Geurtsen, Bergs kvarncafé Torsåker kl 11-18.

Underhållning, Balkongfesten, akrobatiknummer, streetdance och dj, musik med Mikael Wiehe och syster Sol, Gävle teater kl 12-23.

Sommaröppet, utställning och verkstad, Johnny Mattsson-gården Gävle kl 13-15.

Barnteater, ”Humlan Helmer får en vän”, Barnens trädgård Wij Trädgårdar Ockelbo kl 13-14.

Teater, Den gamla dansbanan och den stora, stora, stora, stora kärleken, Gamla Smedjan, Gammelstilla Torsåker kl 15.

Fotboll, Sandvikens IF – Enskede IK, division 1 norra herrar, Jernvallen Sandviken kl 15-16.45.

Musik, ”Skåpet bjuder upp till dans”, Där skåpet ska stå, The Past, Återfall m.fl., Utnoravägen 203 Gävle kl 15-01.

Musik, Korså herrgård visfestival, Mikael Rickfors, Pugh Rogefeldt, Py Bäckman, Kjell Käpp, Korså herrgård Hofors kl 16.

Musik, Spelstinafestival, Sofia Karlsson, utdelning av Spelstinamedaljen samt konsert med mottagaren av Spelstinamedaljen, Tors Loge, Torsåker kl 16.

Trädgårdsfest, underhållning av Adam Lindgren, Gåvan Österfärnebo kl 16.

Ångtågstrafik i fotogenlampans sken, kvällsfärd på museijärnväg, Jädraås stationshus Ockelbo kl 19-22.

Musik, Magnus Uggla, Furuviksparken kl 20-22.

Musik, Richie Ramone of Ramones + D.B.T.S. + Desertörerna, Rack n´ Roll Gävle kl 18-02.

Underhållning, Lost Senilos, Strandbaden Årsunda kl 21-01.

Söndag 20 augusti

Hembygdsdagar, gamla verket Forsbacka.

Gävle Pride, Gävle centrum kl 09-22.

Dagläger, ord- och bildläger, Bångs Sandviken kl 10-15

Visning, internationella fyrdagen firas, Böna fyr kl 11-16.

Visning, ”Järnvägsberättelser – upplev Järnvägsmuseet med en guide”, Sveriges järnvägsmuseum kl 13-13.25.

Barnteater, ”Humlan Helmer får en vän”, Barnens trädgård Wij Trädgårdar Ockelbo kl 13-14.

Utställning, säsongsavslutning med underhållning, Tallbo konstnärshem Järbo kl 13-17.

Hembygdsdag, Böna hembygdsdag, marknad, föredrag och underhållning, Siwert Schönning, Radioamatörerna, Böna fyrmuseum, kl 14-16.

Teater, Den gamla dansbanan och den stora, stora, stora, stora kärleken, Gamla Smedjan, Gammelstilla Torsåker kl 15.

Stadsvandring – promenadkonsert längs Kungsbäcksvägen, kammarkören Concordia och Fredrika Nordahl Westin, Gävle konserthus kl 15-17.

Musik, Sångsöndag – Blue Trinity, Bergs Kvarncafé Torsåker kl 18.

Dramatiserad stadsvandring, Kulturas teatergrupp, Sveriges Fängelsemuseum Gävle kl 16-18.

Måndag 21 augusti

Träning på myren, Hamrångevägen Ockelbo kl 18-20.

Naturstig i Österbor, start från kvarnen, Österfärnebo kl 18-19.30.

Musik, Allsång i parken, Boulognerskogen Gävle kl 19-21.30.

Tisdag 22 augusti

Musik, sommarkonsert, Gavlekören, Musikpaviljongen Rådhusesplanaden Gävle kl 18.

Stadsvandring, Orion, Arne Hedling, Bomhus Gävle kl 18-20.

Stadsvandring, ”Busstation på Stortorget”, Sven-Erik Ekdahl, Stortorget Gävle kl 18-20.

Onsdag 23 augusti

Bilträff, Gävle camping, Engesberg kl 18-21.

Loklekis, utklädnad, titta på modelljärnväg och bygg tågbana av trä, Sveriges Järnvägsmuseum Gävle kl 10-16.

Utställning, Kees Geurtsen, Bergs kvarncafé Torsåker kl 11-18.

Allsångskväll, Café Labbis Forsbacka kl 17-19.

Mc-träff med Jervikens MC, Högbo Qvarn kl 17-20.

Balkongkväll, Ninjas kök Ockelbo kl 17-21.

Sommaröppet, fritidsgården Kojan Årsunda kl 17-23.

Surströmmingsfest med allsång, Hamrånge hembygdsförening kl 18.

Bilträff med Ghoust Town Cruisers, Högbo Qvarn kl 18.

Föreläsning, ”Storytelling och meditation med trumma”, Bergs kvarncafé Torsåker kl 19-21.

Torsdag 24 augusti

Utställning, Kees Geurtsen, Bergs kvarncafé Torsåker kl 11-18.

Lunchmusik, Joakim Andersson, ”Sonat c-moll över 94:e psaltarpsalmen av Julius Reubke”, Heliga Trefaldighetskyrkan Gävle kl 12.30-13.

Bokklubb, Sommarboken, Björksätra bibliotek kl 14-16.

Fältvandring, havstornsodling, Persbo Ockelbo kl 15-17.

Bilträff med Ferrariklubben & Kilroy Sport Car Group, Högbo Qvarn kl 18-20.

Stadsvandring, Almagrundet, Gävle Strand kl 18-20.

Musik, Gävle Big Band, Regementsparken Gävle kl 19-21.

Surströmmingsfest, underhållning med allsång, Hembygdsgården Hille kl 19.

Musik, orgelkonsert, Ján Vladimír Michalko, Slovakien, Staffanskyrkan Gävle kl 19.30-20.30.

Musik, E-Type, Trebo Restaurang & Bar, Sandviken kl 21-23.59.

Fredag 25 augusti

Tävling, SM Bruks & IPO 2017, Rönnåsberget Ockelbo kl 09-16.30.

Musik, klockspelskonsert, Michael Dierks, Stockholm, Rådhuset Gävle kl 12.30-13.10.

Prova på-aktivitet, Bateria do Yeahvle – Samba Bucket Drumming, Musikpaviljongen Rådhusesplanaden Gävle kl 15-17.30.

Musik, ”Romantiska klanger”, Uppsala Akademiska Kammarkör, Högbo kyrka kl 19.

Musik, Ovansjöfesten, Lisa Rydberg och Görgen Antonsson, Lyran Storvik kl 19-22.

Musik, orgelkonsert, Dariusz Bakowski-Kois, Polen, Heliga Trefaldighetskyrkan Gävle kl 19.30-20.30.

Musik, Jonny Bråttom, Edskens camping Hofors kl 20-23.

Musik, Patrik Jansson Band, CC-puben Gävle kl 20-00.

Musik, Art Nation +
Haunted By Destiny, Fenix Gävle kl 22-01.

Evenemang 11–18 augusti

Fredag 11 augusti

Tjejläger, Björkmuren Järbo.

Parklek, pyssel och fotboll, grönområdet, Tallåsen Valbo kl 10-15.

Gävle stadsfest, marknad och underhållning, Gävle centrum kl 10-22.

Utställning, sommarkonst i Gysinge, Gysinge bruk kl 11-16.

Underhållning, 100% Firarshow på Stadsfesten, dansuppvisningar, akrobatik och livemusik, Panetoz med. fl.,

Gävle centrum kl 12-22.

Familjedag, skapande i trädgård och prova att åka båt på Kanalen, Smedsgården Sandviken kl 13-16.

Prova på-aktivitet, Bateria do Yeahvle – Samba Bucket Drumming, Musikpaviljongen Rådhusesplanaden Gävle kl 15-17.30.

Vin-, öl- och whiskyprovning, Elite Grand Hotel Gävle kl 18-19.30.

Musik under Drömfesten, Ulf Johansson-Werre och Uno Svenningsson med. fl., Jerntorget Sandviken kl 18.

Spelmansstämma, Stjernklart, spelmän, Lugnet Oslättsfors kl 18.

Lustspel, Arvet efter Arne, Solsidan Cafe Boulognerskogen kl 19-22.

Musik, Emerald, CC-Puben Gävle kl 22-00.

Lördag 12 augusti

Tjejläger, Björkmuren Järbo.

Fotbollscup, Rallarbollen, Gävle Arena kl 09-17.

Slåtter, Storåkersbacken Gävle kl 10-15.

Hundhälga, utställning, björntest och marknad, Älgripans Hundcenter Ockelbo kl 10-16.

Gävle stadsfest, marknad och underhållning, Gävle centrum kl 10-22.

Utställning, sommarkonst i Gysinge, Gysinge bruk kl 11-16.

Sommaröppet, utställning och verkstad, Johnny Mattsson-gården Gävle kl 13-15.

Barnteater, ”Humlan Helmer får en vän”, Barnens trädgård Wij Trädgårdar Ockelbo kl 13-14.

Utställning, Tallbo konstnärshem Järbo kl 13-17.

Spelmansstämma, Stjernklart, Gästrike-hits från olika tider och delar, öppen scen, spelkurs, vis-stuga och logdans, Lugnet Oslättsfors kl 13.30-00.

Fotboll, Sandvikens IF – Ljusne AIK FF, division 2 damer, Jernvallen Sandviken kl 14-15.45.

Teater, Den gamla dansbanan och den stora, stora, stora, stora kärleken, Gamla Smedjan, Gammelstilla Torsåker kl 15.

Teater, Tårarnas Tvätteri, Myre Teater Kungsgården kl 15-16.30.

Underhållning, after beach med Trubadurerna, Strandbaden Årsunda kl 16-19.

Vin-, öl- och whiskyprovning, Elite Grand Hotel Gävle kl 18-19.30.

Musik under Drömfesten, Micke Dahlöfs Heta Fyra och Pernilla Andersson med. fl. Jerntorget Sandviken kl 14.

Musik, Ewert Ljusberg och Finn Zetterholm, Axmar hytta kl 19.

Lustspel, Arvet efter Arne, Solsidan Cafe Boulognerskogen kl 19-22.

Musik, Johnossi, Furuviksparken kl 20-22.

Underhållning, Trubadurerna, Strandbaden Årsunda kl 21-01.

Musik, Christopher Edgar, Lillpuben Sandviken kl 22-02.

Söndag 13 augusti

Tjejläger, Björkmuren Järbo.

Fotbollscup, Rallarbollen, Gävle Arena kl 09-17.

Parklek, pyssel och fotboll, grönområdet, Tallåsen Valbo kl 10-15.

Barnteater, ”Humlan Helmer får en vän”, Barnens trädgård Wij Trädgårdar Ockelbo kl 13-14.

Utställning, säsongsavslutning med underhållning, Tallbo konstnärshem Järbo kl 13-17.

Teater, Den gamla dansbanan och den stora, stora, stora, stora kärleken, Gamla Smedjan, Gammelstilla Torsåker kl 15.

Teater, Tårarnas Tvätteri, Myre Teater Kungsgården kl 15-16.30.

Musik, Sångsöndag – Blue Trinity, Bergs Kvarncafé Torsåker kl 18.

Dramatiserad stadsvandring, Kulturas teatergrupp, Sveriges Fängelsemuseum Gävle kl 16-18.

Lustspel, Arvet efter Arne, Solsidan Cafe Boulognerskogen kl 19-22.

Måndag 14 augusti

Parklek, pyssel och fotboll, grönområdet, Tallåsen Valbo kl 10-15.

Guidade visningar, Rosenlöfs Tryckerimuseum Kungsgården Sandviken kl 13-16.

Visning, gratis björnskådning för ungdomar, Kungsberget Sandviken.

Träning på myren, Hamrångevägen Ockelbo kl 18-20.

Musik, Allsång i parken, Boulognerskogen Gävle kl 19-21.30.

Tisdag 15 augusti

Visning, gratis björnskådning för ungdomar, Kungsberget Sandviken.

Parklek, pyssel och fotboll, grönområdet, Tallåsen Valbo kl 10-15.

Prova på-tennis, Norrsätra Tennisklubb Sandviken kl 12.30-13.30.

FIlm, utomhusbio ”The Rocky Horror Picture Show”, Boulognerskogen Gävle kl 21.30-23.15.

Onsdag 16 augusti

Parklek, pyssel och fotboll, grönområdet, Tallåsen Valbo kl 10-15.

Loklekis, utklädnad, titta på modelljärnväg och bygg tågbana av trä, Sveriges Järnvägsmuseum Gävle kl 10-16.

Bokklubb, Sommarboken, Sandvikens folkbibliotek kl 14-16.

Allsångskväll, Café Labbis Forsbacka kl 17-19.

Dramatiserad stadsvandring, Kulturas teatergrupp, Sveriges Fängelsemuseum Gävle kl 17-19.

Mc-träff med Jervikens MC, Högbo Qvarn kl 17-20.

Balkongkväll, Ninjas kök Ockelbo kl 17-21.

Föreläsning, ”Smaken och kapitalet – Hedvid Ulvsparres och Per Erikssons liv och gärning”, Anna Forsberg, Gamla stenhuset – Gästrike Hammarby kl 18-19.30.

Bilträff med Ghoust Town Cruisers, Högbo Qvarn kl 18.

Sommaröppet, fritidsgården Kojan Årsunda kl 17-23.

Mc- och mopedveteranträff, Motorcykelhistoriska klubben Gävleborg och Gefle Mopedveteraner, Bomhus hembygdsgård Gävle kl 18.

Bilträff, Gävle camping, Engesberg kl 18-21.

Musik i sommarkväll, Ockelbo kyrka kl 19-22.

Sommarmusik, Skrivet och oskrivet – visor och koraler för sång och gitarr, Anna Wikenius och Jakob Grubbström, Hammarby kapell, Gästrike Hammarby kl 19.30.

Torsdag 17 augusti

Gävle Pride, Gävle centrum kl 09-22.

Lunchmusik, Per Ahlman, musik från nordiska länder, Heliga Trefaldighetskyrkan Gävle kl 12.30-13.

Prova på-tennis, Norrsätra Tennisklubb Sandviken kl 12.30-13.30.

Invigning och öppet Hus, Träffpunkt Hantverkarn Hofors kl 13-15.30.

Sommarcafé, ”Skrivet och oskrivet – visor och koraler för sång och gitarr”, Anna Wikenius och Jakob Grubbström, Björsjökyrkan Gävle kl 18.

Bilträff med Ferrariklubben & Kilroy Sport Car Group, Högbo Qvarn kl 18-20.

Stadsvandring, Almagrundet, Gävle Strand kl 18-20.

Teater, Den gamla dansbanan och den stora, stora, stora, stora kärleken, Gamla Smedjan, Gammelstilla Torsåker kl 19.

Musik i sommarkväll, tangotrion La cumparsita, Åsa Harald, Sara Fridholm, Emelie Linde, Österfärnebo kyrka kl 19.

Musik i sommarkväll, ”Tonsättarfamiljen Bach på fagott, orgel och piano”, Sebastian Stevensson, Asuka Nakamura, Högbo kyrka kl 19.30

Musik, Oktetten Ehnstedts
Eftr, Regementsparken Gävle
kl 19-21.

Dans, Ola & Jag, Gammelgården Torsåker Hofors kl 18-21.30.

Surströmmingsfest, underhållning med allsång, Hembygdsgården Hille kl 19.

Dans, Expanders, Laduholmen Forsbacka kl 19-23.

Allsång på Hedåsen, Boppers, Hotell Hedåsen Sandviken kl 20-00.

Utomhusbio ”The Lion King” (Lejonkungen) – Engelskt tal,
Boulognerskogen Gävle kl 21.30–23.

Fredag 18 augusti

Gävle Pride, Gävle centrum
kl 09-22.

Dagläger, ord- och bildläger, Bångs Sandviken kl 10-15.

Workshop, prova på skuggteater, Kulturcentrum Sandviken
kl 10.30-12.30.

Prova på-aktivitet, Bateria do Yeahvle – Samba Bucket Drumming, Musikpaviljongen Råd-husesplanaden Gävle kl 13-19.

Workshop, prova på skuggteater, Björksätra bibliotek Sandviken kl 14-16.

Sommaröppet med femkamp på Högbo bruk, fritidsgården Kojan Årsunda kl 17-23.

Bessemerdagen, musikstund och stipendieutdelning, Gunvor Göranssons kulturstiftelse, Högbo kyrka kl 18.

Surströmmingsfest, sång och musik, Strömsbro församlingshus, kl 18.

Vin-, öl- och whiskyprovning, Elite Grand Hotel Gävle kl 18-19.30.

Regnbågsnatt, Heliga Trefaldighetskyrkan Gävle kl 19.

Spelstinakonsert, ”Bach på svenska – Tyska klockorna”, Lisa Rydberg och Gunnar Idenstam, Torsåkers kyrka kl 19.

Underhållning, strand Up Comedy, Gasta & Stefan Söderblom, Strandbaden Årsunda kl 20-22.

Evenemang 11–17 augusti

Fredag 4 augusti

Musik, frukostmusik, Larsdotter/Öhman, Konditori Marangoni Sandviken kl 9.

Golftävling, Hofors golfklubb kl 9.

Sommarlovskollo, film och teater, Gotan Ockelbo kl 9-15.

Utställning, sommarkonst i Gysinge, Gysinge bruk kl 11-16.

Guidningsöppet, hantverk och lekar, Årsunda viking kl 12-15.

Musik, lunchmusik, Högbo kyrka kl 13.

Familjedag, skapande i trädgård och prova att åka båt på Kanalen, Smedsgården Sandviken kl 13-16.

Underhållning, after beach med trubadur Rikard Sjöblom, Strandbaden Årsunda kl 16-19.

Vin-, öl- och whiskyprovning, Elite Grand Hotel Gävle kl 18-19.30.

Musikverket, Mozart med mera, Kulturcentrum Sandviken kl 18.30.

Lustspel, Arvet efter Arne, Solsidan Cafe Boulognerskogen kl 19-22.

Lördag 5 augusti

Torgmarknad, underhållning av Sören och Hubbe, ponnyridning, ansiktsmålning med mera, godisregn kl 13, Hedesunda kl 10-14.

Utställning av veteranfordon, loppis och hantverk, Mobygården Ockelbo kl 10-15.

Utställning, sommarkonst i Gysinge, Gysinge bruk kl 11-16.

Sommaröppet, utställning och verkstad, Johnny Mattsson-gården Gävle kl 13-15.

Bruksdag med marknad, musik med Norrsundets Brukssextett, Axmar bruk kl 11-15.

Musik, lunchmusik, AMQ/Öhman&/Larsdotter, Sandvikens kyrka kl 13.

Barnteater, ”Humlan Helmer får en vän”, Barnens trädgård Wij Trädgårdar Ockelbo kl 13-14.

Utställning och musik, ”TRIORUM inbjuder till en musikresa genom flera genre”, Krister Andersson, Göran Berencreutz och Nisse Palm, Tallbo konstnärshem Järbo kl 13-17.

Teater, Den gamla dansbanan och den stora, stora, stora, stora kärleken, Gamla Smedjan, Gammelstilla Torsåker kl 15.

Teater, Tårarnas Tvätteri, Myre Teater Kungsgården kl 15-16.30.

Musik, Kapten Röd, Folkets hus och park Hofors kl 18-20.

Vin-, öl- och whiskyprovning, Elite Grand Hotel Gävle kl 18-19.30.

Musikverket, kavalkaden, Kulturcentrum Sandviken kl 19.

Musik, Thomas Di Leva, Furuviksparken kl 20-22.

Underhållning, Roaddust, Strandbaden Årsunda kl 21-01.

Musik, Mass Diversity & Mondegreen, CC-Puben Gävle kl 21-00.

Söndag 6 augusti

Sommargudstjänst och Hembygsgårdarnas dag, Koversta Gammelby, Österfärnebo kl 11.

Utställning, sommarkonst i Gysinge, Gysinge bruk kl 11-16.

Gudstjänst, Valbo hembygdsgård kl 11-12.

Hembygdsgårdens dag, loppis, bokbord, lotteri, kaffeservering och fiskdamm för barn. Underhållning av ”Jörgen, Sivert och Lasse”. Valbo hembygdsgård kl 12-14.

Barnteater, ”Humlan Helmer får en vän”, Barnens trädgård Wij Trädgårdar Ockelbo kl 13-14.

Hemvändardag, musik och tunnbrödsbak, Bomhus hembygdsförening kl 12-15.

Hembygdsdag, ekumenisk gudstjänst med Hille församling, Ove Israelsson berättar om Björke, demonstration av antik sockstikningsmaskin, öppen smedja och serveringsstuga, Hille hembygdsgård Gävle kl 12-15.

Afternoon tea, Lindarnas Gård Lingbo kl 13-15.

Utställning, Tallbo konstnärshem Järbo kl 13-17.

Musik, Jazz med Lasse Ädels kvintett, Hamrånge hembygdsförening kl 15.

Teater, Den gamla dansbanan och den stora, stora, stora, stora kärleken, Gamla Smedjan, Gammelstilla Torsåker kl 15.

Teater, Tårarnas Tvätteri, Myre Teater Kungsgården kl 15-16.30.

Dramatiserad stadsvandring, Kulturas teatergrupp, Sveriges Fängelsemuseum Gävle kl 16-18.

Dans, Kjell Dahls, Ön Hedesunda kl 17-21.

Lustspel, Arvet efter Arne, Solsidan Cafe Boulognerskogen kl 19-22.

Måndag 7 augusti

Tjejläger, Björkmuren Järbo.

Utställning, sommarkonst i Gysinge, Gysinge bruk kl 11-16.

Träning på myren, Hamrångevägen Ockelbo kl 18-20.

Musik, J J Bluesband och Pelle Lindström med Vänner, Smedsgården Rock&Blues, Bruksmuséet Smedsgården Sandviken 18-22.

Musik, Allsång i parken, Boulognerskogen Gävle kl 19-21.30.

Tisdag 8 augusti

Tjejläger, Björkmuren Järbo.

Utställning, sommarkonst i Gysinge, Gysinge bruk kl 11-16.

Sommarlovsaktivitet för barn – minigolf, Hofors Bangolfklubb kl 12-16.

Prova på-tennis, Norrsätra Tennisklubb Sandviken kl 12.30-13.30.

Onsdag 9 augusti

Tjejläger, Björkmuren Järbo.

Gävle stadsfest, marknad och underhållning, Gävle centrum kl 10-22.

Utställning, sommarkonst i Gysinge, Gysinge bruk kl 11-16.

Sommaröppet, utställning och verkstad, Johnny Mattsson-gården Gävle kl 13-15.

Allsångskväll, Café Labbis Forsbacka kl 17-19.

Dramatiserad stadsvandring, Kulturas teatergrupp, Sveriges Fängelsemuseum Gävle kl 17-19.

Mc-träff med Jervikens MC, Högbo Qvarn kl 17-20.

Balkongkväll, Ninjas kök Ockelbo kl 17-21.

Byvandring vid Ulvkisbosjön Österfärnebo kl 18.

Föreläsning, Erik Höglund – en färgstark och mångsidig nyskapare i glas, metall och trä, Marika Bogren, Gamla stenhuset – Gästrike Hammarby kl 18-19.30.

Bilträff med Ghoust Town Cruisers, Högbo Qvarn kl 18-20.

Musik, Bonne Löfman, M/S Emma Storsjön Sandviken kl 18-20.

Bilträff, Gävle camping, Engesberg kl 18-21.

Lustspel, Arvet efter Arne, Solsidan Cafe Boulognerskogen kl 19-22.

Sommarmusik, Om den lilla människans stora historia, Petra Haraldson, Christopher Andersson Bång och Arvid Sondén, Hammarby kapell, Gästrike Hammarby kl 19.30.

Musik, Vuxna pojkar, Söderhielmska Gävle kl 20.

Torsdag 10 augusti

Tjejläger, Björkmuren Järbo.

Gävle stadsfest, marknad och underhållning, Gävle centrum kl 10-22.

Utställning, sommarkonst i Gysinge, Gysinge bruk kl 11-16.

Prova på-tennis, Norrsätra Tennisklubb Sandviken kl 12.30-13.30.

Bilträff med Ferrariklubben & Kilroy Sport Car Group, Högbo Qvarn kl 18-20.

Kulturkvällar i Brita Plancks anda, utställningar, Gunilla Kindstrand föreläser om sitt liv och arbete i kulturens och journalistikens tjänst, musik med Ida Long, Engeltofta kl 18-20.

Dans, Patrick Eklöf, Gammelgården Torsåker Hofors kl 18-21.30.

Teater, Den gamla dansbanan och den stora, stora, stora, stora kärleken, Gamla Smedjan, Gammelstilla Torsåker kl 19.

Musik under stadsfesten, Samir & Viktor, Gävle centrum.

Musik, Sigtuna Messingssextett, Regementsparken Gävle kl 19-21.

Drömfesten startar, karnevalståg med invigningstal och drömdisco, Jerntorget Sandviken kl 11.14.30.

Lustspel, Arvet efter Arne, Solsidan Cafe Boulognerskogen kl 19-22.

Dans, Casanovas, Laduholmen Forsbacka kl 19-23.

Allsång på Hedåsen, Midnight Express och Drängarna, Hotell Hedåsen Sandviken kl 20-00.

Fredag 11 augusti

Tjejläger, Björkmuren Järbo.

Gävle stadsfest, marknad och underhållning, Gävle centrum kl 10-22.

Utställning, sommarkonst i Gysinge, Gysinge bruk kl 11-16.

Underhållning, 100% Firarshow på Stadsfesten, dansuppvisningar, akrobatik och livemusik, Panetoz med. fl., Gävle centrum kl 12-22.

Familjedag, skapande i trädgård och prova att åka båt på Kanalen, Smedsgården Sandviken kl 13-16.

Prova på-aktivitet, Bateria do Yeahvle – Samba Bucket Drumming, Musikpaviljongen Rådhusesplanaden Gävle kl 15-17.30.

Vin-, öl- och whiskyprovning, Elite Grand Hotel Gävle kl 18-19.30.

Musik under Drömfesten, Ulf Johansson-Werre och Uno Svenningsson med. fl. Jerntorget Sandviken kl 18.

Lustspel, Arvet efter Arne, Solsidan Cafe Boulognerskogen kl 19-22.

Musik, Emerald, CC-Puben Gävle kl 22-00.

Evenemang 28 juli–4 augusti

Fredag 28 juli

Öppen gård, Hamrånge hembygdsförening kl 11-15.

Guidningsöppet, hantverk och lekar, Årsunda viking kl 12-15.

Musik i Bruksmiljö, musikfestival med bland andra Povels barn, Jack Vreesvijk, Jakob Hellman och Eva Eastwood, Smedsgårdens annex Sandviken kl 12.30-21.30.

Familjedag, skapande i trädgård och prova att åka båt på Kanalen, Smedsgården Sandviken kl 13-16.

Musik, spelglädje med glada musikanter, Hamrånge hembygdsförening kl 14.

Prova på-aktivitet, Bateria do Yeahvle – Samba Bucket Drumming, Musikpaviljongen Rådhusesplanaden Gävle kl 15-17.30.

Underhållning, after beach med trubadur Håkan Fahlström, Strandbaden Årsunda kl 16-19.

Teater, Stålfjäder & Sidenband, Högbo bruk kl 19-20.30.

Musik, Europe, Furuviksparken kl 20-22.

Lördag 29 juli

Fotboll, Mörtebo cup, Mörtebo kl 09-16.

Workshop, ”Kreativa processer och målning som ett visuellt poetiskt språk, Regina Lyubovnaya, Hammarbykvarnen Gästrike Hammarby kl 10-15.

Vernissage, sommarkonst i Stora Järnboden, Gysinge bruk kl 11-16.

Familjeaktivitet, Kul i juli, pool och bygga sandslott, Stortorget Gävle kl 11-16.

Musik i Bruksmiljö, musikfestival med bland andra Irma Schultz, Swinging blue jeans och Fatboy, Smedsgårdens annex Sandviken kl 12-22.

Barnteater, ”Humlan Helmer får en vän”, Barnens trädgård Wij Trädgårdar Ockelbo kl 13-14.

Utställning och underhållning, ”Poetisk blåmålad jazzresa”, Ingvar Palm och Lennart Wastesson, Tallbo konstnärshem Järbo kl 13-17.

Teater, Tårarnas Tvätteri, Myre Teater Kungsgården kl 15.

Teater, Stålfjäder & Sidenband, Högbo bruk kl 16-17.30.

Musik och spex. Var det bättre förr?, Koversta Gammelby, Österfärnebo kl 16-20.

Lustspel, Arvet efter Arne, Solsidan Cafe Boulognerskogen kl 19.

Fladdermusexkursion med Johnny de Jong, Färnebofjärdens nationalpark kl. 19.

Musik, Takida, Furuviksparken kl 20-22.

Dans, Voice, Tors loge Torsåker kl 21-01.

Underhållning, Bad Boys, Strandbaden Årsunda kl 21-01.

Ankrace, Borrsjöån Camp Kungsgården kl 14-16.

Söndag 30 juli

Workshop, ”Kreativa processer och målning som ett visuellt poetiskt språk, Regina Lyubovnaya, Hammarbykvarnen Gästrike Hammarby kl 10-15.

Barnteater, ”Humlan Helmer får en vän”, Barnens trädgård Wij Trädgårdar Ockelbo kl 13-14.

Utställning, underhållning med Ovansjö spelmanslag, Tallbo konstnärshem Järbo kl 13-17.

Familjedag, äventyr på landet, Björkmuren Järbo kl 14-19.

Teater, Tårarnas Tvätteri, Myre Teater Kungsgården kl 15.

Musik, visfestival, 4 vänner och en gitarr, Ove Jansson och Rick Tritö, Bergs kvarncafé Hofors kl 16.

Musik, Östen med Resten med Bengan Jansson, Axmar hytta kl 16.

Dans, Strike, Ön Hedesunda kl 17-21.

Lustspel, Arvet efter Arne, Solsidan Cafe Boulognerskogen kl 19.

Måndag 31 juli

Sommarlovskollo, film och teater, Gotan Ockelbo kl 9-15.

Guidningsöppet, hantverk och lekar, Årsunda viking kl 12-15.

Lustspel, Arvet efter Arne, Solsidan Cafe Boulognerskogen kl 19.

Tisdag 1 augusti

Sommarlovskollo, film och teater, Gotan Ockelbo kl 9-15.

Guidningsöppet, hantverk och lekar, Årsunda viking kl 12-15.

Sommaraktivitet för barn med AdventureGavle, målning och lekar, Boulognerskogen kl 12-18.

Prova på-tennis, Norrsätra Tennisklubb Sandviken kl 12.30-13.30.

Miniallsång, Mellotildis, Folkets Hus och Park Hofors kl 14-15.

Musik, Jan Johansen, M/S Emma, Storsjön Sandviken kl 18-20.

Lustspel, Arvet efter Arne, Solsidan Cafe Boulognerskogen kl 19.

Dans, grand finale med Pistvakt & Pjäx Pistols, Streaplers och Flamingokvintetten, Ön Hedesunda kl 20-02.

Onsdag 2 augusti

Sommarlovskollo, film och teater, Gotan Ockelbo kl 9-15.

Musik, lunchkonsert, ”Om den lilla människans stora historia”, Christopher Andersson Bång, Petra Haraldson, och Arvid Sondén, Sandvikens Kyrka kl 11.30-12.15.

Guidningsöppet, hantverk och lekar, Årsunda viking kl 12-15.

Sommaraktivitet för barn med AdventureGavle, målning och lekar, Boulognerskogen kl 12-18.

Underhållning, after beach med trubadur Marcus, Strandbaden Årsunda kl 16-19.

Mc-träff med Jervikens MC, Högbo Qvarn kl 17-20.

Allsångskväll, Café Labbis Forsbacka kl 17-19.

Bilträff med Ghoust Town Cruisers, Högbo Qvarn kl 18-20.

Föreläsning, Idrottsplatser i våra hjärtan, Roland Åhman, Gamla stenhuset – Gästrike Hammarby kl 18-19.30. Efterföljande sommarmusik, La Cumparsita, Hammarby kapell, Gästrike Hammarby kl 19.30.

Lustspel, Arvet efter Arne, Solsidan Cafe Boulognerskogen kl 19.

Musikcafé i stallet med lokala artister, Gammelstilla Café Torsåker kl 19-21.

Musik, Två blyga läppar, Slick City Gävle.

Musik, ”Blues jam”, CC-Puben Gävle kl 18-22.

Torsdag 3 augusti

Sommarlovskollo, film och teater, Gotan Ockelbo kl 9-15.

Museitåg till Classic Car Week, Sveriges Järnvägsmuseum Gävle kl 10.50, Gävle C kl11, Sandviken kl 11.53, Storvik kl 12.06, Hofors kl 12.20.

Guidningsöppet, hantverk och lekar, Årsunda viking kl 12-15.

Sommaraktivitet för barn med AdventureGavle, målning och lekar, Boulognerskogen kl 12-18.

Prova på-tennis, Norrsätra Tennisklubb Sandviken kl 12.30-13.30.

Underhållning, after beach med Andre Lindbom, Strandbaden Årsunda kl 16-19.

Stadsvandring, Gävle rådhuset och dess klockspel, musik med Gerald Martindale, Owe Rosén pratar om Rådhuset och klockspelets historia, kl 17-20.

Bilträff med Ferrariklubben & Kilroy Sport Car Group, Högbo Qvarn kl 18-20.

Kulturkvällar i Brita Plancks anda, utställningar, Anna Forsberg föreläser om Hedvig Ulfsparres konsttextilsamlingar, musik med Engmans kapell, kl 18-20.

Lustspel, Arvet efter Arne, Solsidan Cafe Boulognerskogen kl 19.

Musik, Invigningskonsert, Kammarmusikfestivalen, Kulturcentrum Sandviken kl 19.

Teater, ”Jag badar”, Daniel Cramér, Bergs kvarncafé Hofors kl 19-20.30.

Dans, Per-Håkans, Laduholmen Forsbacka kl 19-23.

Fredag 4 augusti

Kammarmusikfestivalen i Sandviken, frukostmusik med Larsdotter/Öhman, Konditori Marangoni kl 9. Lunchkonsert med Carron, Skareng och Öhman, Högbo kyrka kl 13. Konsert med AMQ, Öman, Skareng och Nalan, Musikverket, Kulturcentrum kl 18.30. Konsert med Carron, Widlund, Persson, Skoogh och AMQ, Musikverket, Kulturcentrum kl 21.

Sommarlovskollo, film och teater, Gotan Ockelbo kl 9-15.

Guidningsöppet, hantverk och lekar, Årsunda viking kl 12-15.

Prova på-aktivitet, Bateria do Yeahvle – Samba Bucket Drumming, Musikpaviljongen Rådhusesplanaden Gävle kl 15-17.30.

Underhållning, after beach med trubadur Rikard Sjöblom, Strandbaden Årsunda kl 16-19.

Lustspel, Arvet efter Arne, Solsidan Cafe Boulognerskogen kl 19.

Evenemang 21–28 juli

Fredag 21 juli

Barnföreställning, ”soprent” med Anders ”kråkan” Ågren, Kalle Wedin och Olle Tjern, underhållning med ”Kultur på gatan”, cirkustältet Stadsparken Sandviken kl 11-15.

Sommaröppet med levande vikingagård, hantverk och guidningar, Årsunda viking kl 11-16.

Familjedag, skapande i trädgård och prova att åka båt på Kanalen, Smedsgården Sandviken kl 13-16.

Prova på-aktivitet, Bateria do Yeahvle – Samba Bucket Drumming, Musikpaviljongen Rådhusesplanaden Gävle kl 15-17.30.

Underhållning, after beach med Trubadur Marcus & Therese, Strandbaden Årsunda kl 16-19.

Skapande, pizzaworkshop, cirkustältet Stadsparken Sandviken kl 17-18.

Teater, Stigman Sote och en rövarlegend från Ödmården med Norrsundets arbetarteater, Axmar hytta kl 19.

Teater, Stålfjäder & Sidenband, Högbo bruk Högbo kl 19-20.30.

Musik, Peg Parnevik, Furuviksparken kl 20-22.

Spel- och danskväll, Trädgårdsmästarens trio, Saftorkestern och medlemmar av Ockelbo spelmän, Pålsgården Ockelbo kl 19-23.

Standup-komedi, Jävla Nollåttor med Messiah Hallberg, Nisse Hallberg och Isak Jansson, Söders källa kl 20.30-22.30.

Lördag 22 juli

Bya-loppis, Åmot kl 11-14.

Vernissage, Roger Karlsson, foto och Stina Karlsdottir Vestrin, installation/blandteknik. Bunges kapell Åmot kl 14-16.

Marknadslördag, Axmar bruk kl 11-15.

Sommaröppet med levande vikingagård, hantverk och marknad, Årsunda viking kl 11-16.

Barnteater, ”Humlan Helmer får en vän”, Barnens trädgård Wij Trädgårdar Ockelbo kl 13-14.

Utställning, underhållning med Ovansjö spelmanslag, Tallbo konstnärshem Järbo kl 13-17.

Teater, Stigman Sote och en rövarlegend från Ödmården med Norrsundets arbetarteater, Axmar hytta kl 16.

Teater, Stålfjäder & Sidenband, Högbo bruk Högbo kl 16-17.30.

Musik, iBland-bandet, Hedåsen strandkrog kl 18-22.

Teater, Stålfjäder & Sidenband, Högbo bruk Högbo kl 19-20.30.

Musik, Little Jinder, Furuviksparken kl 20-22.

Musik, Per Persson fr Perssons Pack, Strandbaden Årsunda, kl 21-01.

Söndag 23 juli

Tävling, Gävle triathlon, Gävle strand kl 07.

Trafikdag på museijärnväg, Jädraås stationshus kl 11-14.30.

Sommaröppet med levande vikingagård, hantverk och marknad, Årsunda viking kl 11-16.

Barnteater, ”Humlan Helmer får en vän”, Barnens trädgård Wij Trädgårdar Ockelbo kl 13-14.

Musik, ”Östeuropeisk klezmermusik med fartiga låtar och lyriska sånger”, Sara Fridholm och Christoffer Andersson Bång, Tallbo konstnärshem Järbo kl 13-17.

Seminarium, ”Gränsöverskridande budskap med konstnärliga uttrycksformer”, Arne Ruth, Hammarbykvarnen Gästrike Hammarby kl 14-16.

Teater, Stålfjäder & Sidenband, Högbo bruk Högbo kl 16-17.30.

Dans, Ola & Jag, Ön Hedesunda kl 17-21.

Måndag 24 juli

Guidningsöppet, hantverk och lekar, Årsunda viking kl 12-15.

Namnsdagskalas för Kerstin Hesselgren, Hofors Hembygdsförenings museum kl 14-16.

Musik, Helsingland Underground, Smedsgården Rock&Blues, Bruksmuséet Smedsgården Sandviken kl 18-22.

Musik, Svarta Havets Don Kosacker, rysk folkmusik, Hille kyrka kl 19.30-21.

Musik, Brad Paisley, Furuviksparken kl 20-22.

Tisdag 25 juli

Guidningsöppet, hantverk och lekar, Årsunda viking kl 12-15.

Sommaraktivitet för barn med AdventureGavle, målning och lekar, Boulognerskogen kl 12-18.

Teater, Stålfjäder & Sidenband, Högbo bruk Högbo kl 19-20.30.

Dans,The Refreshments, Black Jack & Larz-Kristerz, Ön Hedesunda kl 20-02.

Utomhusbio, Hunt for the Wilderpeople, Boulognerskogen kl 22.30-00-11.

Onsdag 26 juli

Guidning, hantverk och lekar, Årsunda viking kl 12-15.

Sommaraktivitet för barn med AdventureGavle, målning och lekar, Boulognerskogen kl 12-18.

Småkrypssafari, Naturum Färnebofjärden Gysinge kl 13.30-14.30.

Sommarboken, bokträff, Kulturcentrum Sandviken kl 14-16.

Cirkus, ”Heja dig”, Cirkus Cirkör, Hofors Folkets Hus och Park kl 16-17.

Underhållning, after beach med trubadur Håkan Fahlström, Strandbaden Årsunda kl 16-19.

Mc-träff med Jervikens MC, Högbo Qvarn kl 17-20.

Balkongkväll, Ninjas kök
Ockelbo kl 17-21.

Allsångskväll, Café Labbis Forsbacka kl 17-19.

Föreläsning, Berättelsen om Joe Hill, Anders Wesslén, Gamla stenhuset – Gästrike Hammarby kl 18-19.30. Med efterföljande sommarmusik, Alla tiders musik, Trio con tanto, Hammarby kapel kl 19.30.

Bilträff med Ghoust Town Cruisers, Högbo Qvarn kl 18-20.

Underhållning, Micke Linder Blues Band, Hedåsen strandkrog kl 18-22.

Teater, Stålfjäder & Sidenband, Högbo bruk Högbo kl 19-20.30.

Musik, Norlie & KKV, Slick City Gävle kl 21.

Torsdag 27 juli

Musikfestival, Musik i Bruksmiljö, Smedsgårdens annex Sandviken kl 11.30-21.30.

Guidningsöppet, hantverk och lekar, Årsunda viking kl 12-15.

Sommaraktivitet för barn med AdventureGavle, målning och lekar, Boulognerskogen kl 12-18.

Underhållning, after beach med trubadur Håkan Fahlström, Strandbaden Årsunda kl 16-19.

Kulturkvällar i Brita Plancks anda, utställningar, musik med Stellan Alneberg kammartrio, PO Tidholm föreläser om kultur och landsbygd, Engeltofta kl 18-20.

Bilträff med Ferrariklubben & Kilroy Sport Car Group, Högbo Qvarn kl 18-20.

Musik, ”Poetiskt blåmålad jazzresa i folkton”, Ingvar Palm och Lennart Wastesson, Hille kyrka kl 18.30.

Underhållning, Läsarsångernas kväll, Koversta Gammelby Österfärnebo kl 19.

Sommarkväll med musikunderhållning av Jonas ”Plonke” Eriksson, Wij Trädgårdar Ockelbo kl 19-22.

Dans, Sannex, Laduholmen Forsbacka kl 19-23.

Teater, Stålfjäder & Sidenband, Högbo bruk Högbo kl 19-20.30.

Utomhusbio, The Terminator, Boulognerskogen kl 22.30-00.17.

Fredag 28 juli

Öppen gård, Hamrånge hembygdsförening kl 11-15.

Musik, Spelglädje med glada musikanter, Hamrånge hembygdsförening kl 14.

Guidningsöppet, hantverk och lekar, Årsunda viking kl 12-15.

Musik i Bruksmiljö, musikfestival, Smedsgårdens annex Sandviken kl 12.30-21.30.

Familjedag, skapande i trädgård och prova att åka båt på Kanalen, Smedsgården Sandviken kl 13-16.

Prova på-aktivitet, Bateria do Yeahvle – Samba Bucket Drumming, Musikpaviljongen Rådhusesplanaden Gävle kl 15-17.30.

Underhållning, after beach med trubadur Håkan Fahlström, Strandbaden Årsunda kl 16-19.

Teater, Stålfjäder & Sidenband, Högbo bruk kl 19-20.30.

Musik, Europe, Furuviksparken kl 20-22.