Evenemang

Fredag 14 december

▶ Film för daglediga, Cést la vie, Hofors folkets hus kl 14.

▶ Julshow, Christmas Spectacular, Gasklockorna Gävle kl 18-23.30.

▶ Muik, julkonsert med Kulturskolans Suzukigrupper, Kulturskolans aula Gävle kl 18-19.

▶ Ungdomskväll med lek och sång, Pingstkyrkan Hofors kl 19.

▶ Syföreningens luciaauktion, Ansgariikyrkan Hedesunda kl 19.

▶ Dans till Black Jack, Söders källa kl 21-01.

▶ Musik, Sölve Roséns Still Going Strong Band, Ninjas Ockelbo kl 22-02.

Lördag 15 december

▶ Gammeldags julmarknad, Myre kl 9-15.

▶ Traditionell julmarknad, Hamrånge hembygdsgård kl 11-15.

▶ Julshow, Christmas Spectacular, Gasklockorna Gävle kl 18-23.30.

▶ Julton, konsert med Sandvik-Valbo Musikkår, PRO-kören ”Fyrklangen”, Ing-Marie Sjöblom, Alla-Kan-Sjunga-kören, Krykokören Arioso, Finska Kyrkokören och Gloriakören, Hofors kyrka kl 16.

▶ Vintergalan med Lena Philipsson, Uno Svenningsson, Måns Zelmerlöw, Molly Hammar, Ebbot Lundberg, Anders Glenmark och värden Mark Levengood, Göransson arena Sandviken kl 17-01.

▶ Adventskonsert med Gävle kammarkör Concordia och Mikaelikörens luciatåg, Valbo kyrka kl 19.

Söndag 16 december

▶ Julmarknad i Högbo buk kl 11-17.

▶ Barnteater, Klösiga katters klubb, Gävle teater kl 15-15.30.

▶ Show, God jul med Kulturskolans dans- och teaterlever, Musikverket Kulturcenturm Sandviken kl 16-17.

▶ Musik, Julkonsert med Sandvikens kyrkokör och Tre tenorer, Sandvikens kyrka kl 16-17.

▶ Musik, julsånger med Tredaldighetskören och Per Ahlman, Heliga Trefaldighetskören kl 16-17.

▶ Gävle symfoniorkesters julkonsert En fröjdefull fest, med Görgen Antonsson, Kersti Ståbi, Karl-Johan Ankarblom, Forsbacka Kammarkör och Gävle Kulturskola, Gävle konserthus kl 16-17.30.

▶ Julkonsert med Forsbacka kyrkokör, Forsbacka kyrka kl 18.

▶ Filmvisning i samband med utställning på Konsthallen, Hallo Baby av Marie-Louise Eknman, Grand Sandviken kl 19-21.

Måndag 17 december

▶ Jul på Bruksmuseet Smedsgården, julmusik med Torgunn och Berit, Sandviken kl 14-17.

▶ Skrattyoga, Kulturhuset Gävle kl 18-19.

▶ Musik, Christmas night med Magnus Carlsson, Elisa Lindström, Tommy Nilsson och Sofia Källgren, Gävle konesrthus kl 19-21.30.

Tisdag 18 december

▶ Jumlusik med Kulturskolans flöjtkör, Kulturskolan Gävle kl 18.30.

Onsdag 19 december

▶ Julspel, Valbo kyrka kl 17.30.

▶ Julkonsert, Fem nätter före jul med damkören Opalen, Sandvikens kyrka kl 18.30.

▶ Julavslutning, uppesittarkväll med artistkavalkad, rimstuga, julklappslotteri med mera, Drömfabriken Sandviken kl 19-21.

Torsdag

20 december

▶ Musik, konsert med Hammarkören, Årsunda kyrka kl 19-20.

Fredag 21 december

▶ Sjung med i julsånger med allsångsledare Pernilla Lööf, Staffanskyrkan Gävle kl 17-19.

▶ Musik, BergKulturs alternativa och svängiga julshow, Bergs kvarncafé Torsåker kl 19.30-21.30.

Fredag 28 september

Musik, after work med Linda och Stina, Folkets hus Hofors kl 18-23.

Musik, byrock med Hank T. Morris and The Amazing Buffalo Brothers, Dalfors bygdegård Åshammar kl 19-21.

Musik, Sandviken open stage, Restaurang Bolaget Sandviken kl 19-21.

Musik, nostalgikväll med Platina, Camp Kungsgården kl 20-00.

Musik, Entumbed A.D., Harrys Gävle kl 21.

Lördag 29 september

Veteranbilsmarknad, Högbo bruk kl 9.

Blästerdagar i Hälltjärn, Järbo kl 10-15.

Vernissage för Spår, skimmer, rester och fläckar av saker av Conny Karlsson Lundgren, Konsthallen Kulturcentrum Sandviken kl 13.

Lördagsateljé, gör konst av återvinning, Länsmuseet Gävle kl 13-15.

Temadag, Svinn – en god råvara? Föreläsning och matlagning, Söders källa och Södermalms torg Gävle kl 13-17.

Barnteater, Hunden, passar 4-8-åringar, Musikverket Kulturcentrum Sandviken kl 15-15.40.

Dockteater för vuxna, Det nya riket, Folkteatern Gävle kl 16.

Musik, Soul classics med Sandvikens symfoniorkester, Kulturcentrum Sandviken kl 18-20.

Revy, premiär för Runes garage, bygdegården Torsåker kl 19.

Musik, Thomas Di Leva, Gästis Torsåker kl 20-22.

Musik, Jenny Wilson, Gävle konserthus kl 21-22.20.

Musik, trubaduren Krister Frid, Ninjas Ockelbo kl 21-02.

Söndag 30 september

Blästerdagar i Hälltjärn, Järbo kl 10-15.

Höstmarknad med lokala livsmedel, hantverk med mera, smed i arbete kolbullar med mera, Flottningsområdet i Gysinge kl 10-15.

Bygdemarknad med knallar, tivoli, underhållning av bland andra Trollen från Söderåsen, The Spralligans, aktiviteter i TIF-tältet, ponnyridning med mera, Torsåker kl 10-16.

Familjeteater, Wedins varité, Gävle konserthus kl 14-14.45.

Musik, Amanda från Gysinge och Kristina från Duvemåla, Mattöns missionshus Gysinge kl 15.

Skapa dans, koreografitävling för unga, Gävle teater kl 16.

Gammeldans till levande musik tillsammans med folkdanslaget Rillen, Röjningen i Sätra kl 17-19.

Musik, byrock med Hank T. Morris and The Amazing Buffalo Brothers, Café udden Gysinge kl 19-21.

Måndag 1 oktober

Spåkkafé, Gävle bibliotek kl 17-18.

Tisdag 2 oktober

Dansföreställning, People what people, Gävle teater kl 19.

Kulturkväll, Lasses Blandning, Café Udden Gysinge kl 19-20.

Onsdag 3 oktober

Musik, öppen repetition med Gävle symfoniorkester, Gävle konserthus kl 11.

PRO-dans till Strike, Sporthallen Kungsgården kl 18-21.30.

Kura skymning, Els-Marie Hemströms skrönor och berättelser, Hille hembygdsgård kl 18.

Nostalgiträff, prata minnen från Bomhus, Bomhus hembygdsgård kl 18.

Dockteater för vuxna, Det nya riket, Folkteatern Gävle kl 18.30

Musik, Triorum, Drömfabriken Sandviken kl 19-21.

Torsdag 4 oktober

Lunchmusik med Per Ahlman, bröllopsmusik från då till nu, Heliga Trefaldighetskyrkan Gävle kl 12.30-13.

Musik, Höstglöd – konsert med Kulturskolan till förmån för Världens barn, Musikverket Kulturcentrum Sandviken kl 18.30-20.

Teater, Under [är jag] bar – en upptäcksfärd söderöver, Gävle teater kl 19.

Fredag 5 oktober

Temadag, vägar till ett gott åldrande, diskussion med direktörer och chefer från Region Gävleborg, Merete Mazzarella funderar kring temt, Söders källa Gävle kl 12.30-15.30.

Dans till Matz Rogers, Parken Gävle kl 14-18.

Humorshow, Miss Jekyll och Mrs. Hyde med Jessica Persson, Folkets hus Hofors kl 19.

Musik, Gävle symonfiorkester med barytomsångaren Luthando Qave, Gävle konserthus kl 19-20.35.

Musik, jazzklubb med Niklas Bjarnehäll Trio med Krister Andersson, lobbyn Kulturcentrum Sandviken kl 19.30-21.30.

Club 50, DJ Dunker och Svante ”Mr Nattsudd” Grundberg, livemusik då och då med Rusa-in-å-spela-orkestern. Lattjo Brothers underhåller. Barn under 50 endast i målsmans sällskap. Lobbyn restaurang Bolaget Sandviken kl 20-00.

Farsan får dansa vackert

De frågorna får ett rungande ja till svar i föreställningen Dance for me som kommer till Sandviken. Det är en sann historia om en 50-årig isländsk familjefar.

Ármann Einarsson bor i Akureyri på norra Island. Han är musiklärare, har tre barn och har haft isländskt rekord i tresteg sedan 1979. Och han har en dröm:

Att dansa modern dans.

Helst på en scen och inför en publik, trots att han inte har ägnat sig åt dansträning i hela sitt liv.

Lyckligtvis är svärdottern Brogan koreograf. Tillsammans bestämmer de sig för att göra verklighet av drömmen.

Publiken följa de båda, när de bygger en ihop en dansföreställning av bland annat stepp, juck, klarinettspel och moon walk.

Det blir både känslosamt och roligt, och handlar om ytterligare en fråga: Är dans verkligen för alla?

Resultatet beskrivs som en riktig feel good-föreställning. Den har hyllats av publik och kritiker världen över.

Sedan Pétur Ármansson och svärdottern Brogan Davison satte ihop föreställningen 2013 har de framfört den i många länder.

När de nu gör sin första turné i Sverige besöker de Stockolm, Umeå och Malmö – samt Sandviken.

Dance for me framförs i Musikverket på Kulturcentrum i Sandviken på torsdag 26 april.

Evenemang

Fredag 2 mars

▶ Ockelbo vintermarknad kl 11-18.

Sportlov med Entré ungdom, prova spel gratis, Folkets hus Hofors kl 18-22.

▶ Musik, jazz med Pelle Lindströms med vänner, Lobbyn Kulturcentrum Sandviken kl 19.30-22.

Lördag 3 mars

▶ Ockelbo vintermarknad kl 10-16.

▶ Första blåbärsstoppet, Barnens Vasalopp och aktiviteter för barn, Hagaparken Hofors kl 11-14.

▶ Lunchvisning av utställningen Ena, Konsthallen Sandviken kl 12-12.45.

▶ Möte mellan kulturer, samtal och underhållning, Foajén Kulturcentrum Sandviken kl 14-17.

▶ Öppet hus på Arkiv Gävleborg, tema Kvinnor i arkiven, Gävle kl 15-18.

▲ Vem hoar i skogen?
Uggelspaning med Stig Holmstedt. Föranmälan. Färnebofjärdens nationalpark kl 16.30-20.

▶ Dans till Hedins, Årsunda IP kl 18-21.30.
▶ Föreläsning, Mohammed Kteish om sitt modellbygge Future Aleppo, Högskolan i Gävle kl 19. Föranmälan.

▶ Musik, Sven-Ingvars med sångare Oscar Magnusson, Gävle konserthus kl 19.30-21.30.

▶ Musik, Backboons spelar rock’n roll, Bergsmannen Sodon Hofors kl 22-02.

Söndag 4 mars

▶ Den dolda staden, sagovandring för barn från 5 år, Kultura Gävle kl 13-14 och kl 15-16.

▶ Föreläsning, Sebastian Lönnlöv om HBTQ-historien i litteraturen, Länsmuseet Gävleborg kl 14-15.

▶ Teater, Minns du mig? med Annika Andersson och Thomas Petersson, Gävle konserthus kl 16-18.

▶ Orgelkonsert med Per Ahlman, Heliga Trefaldighetskyrkan Gävle kl 16-17.

Måndag 5 mars

▶ Musik, sopplunchkonsert med Tjajkovskijs pianotrio med musiker ur Gävlesymfoniorkester, Gävle konserthus kl 11.30-13.

Tisdag 6 mars

▶ Slöjdkafé med möjlighet att slipa knivar och saxar under handledning, Storviks stationshus kl 18.30-21.

▶ Föreläsning, Moa Swing Gustafsson om biodling, Björkhagsskolan Hofors kl 19.30-21.

Onsdag 7 mars

▶ Lunchvisning av utställningen Ena, Konsthallen Sandviken kl 12.30-13.

▶ Konstklubben tema skivor, spela upp en favorit, Konsthallen Kulturcentrum Sandviken kl 17-18.

Musik, trubaduren Rolf Lundén,
Smedsgårdens annex Sandviken kl 18-20.

▶ I afton damernas, mode, mat, minimässa och musik, Folkets hus Hofors kl 18-22.

▶ Musik, Annica Risberg med Göte Williamsson kvartett spelar

jazz, Gävle konserthus kl 19-20.30.

▶ Musik, Stig Jäderberg och co., Drömfabriken Sandviken kl 19-21.

Torsdag 8 mars

▶ Bokfrukost på Internationella kvinnodagen – tema från Gittan till Bitterfittan, Folkbiblioteket Sandviken kl 7.45-9.

▶ Lunchmusik, Per Ahlman spelar musik av kvinnliga tonsättare, Heliga Trefaldighetskyrkan Gävle kl 12.30-13.

▶ Föreläsning, Bengt Söderhäll om vårt kollektiva minne i bonader och stygn, trasmattor och gobelänger, Gävle konstcentrum kl 18.

▶ Teater, Häxor – när drevet går, Kulturcentrum Sandivken kl 19-21.

Musik, Trio Skandinavia, Musikverket Kulturcentrum Sandviken kl 19.

▶ Föreläsning, 40 år i fängelse för missfall med Maria Teresa Rivera, Stadsbiblioteket Gävle kl 19.

▶ Invigningsmingel för kulturfestivalen Drömmar och demokrati, Spegeln Gävle kl 19-23.

▶ Show, När rocken kom till Sveg – part 2, Gävle teater kl 19.30-21.30.

▶ Musik, Fröken Elvis, Gävle konserthus kl 19.30-21.30.

Fredag 9 mars

▶ Teater, urpremiär för Utopier, Folkteatern Gävleborg kl 10.

▶ Teater, urpremiär för Broderksap, Kaserngatan 67 i Gävle kl 13.

▶ Dans till Samzons, Parken Gävle kl 14-18.

▶ Musik, Drömkväde – ett samarbete mellan Gävle symfoniorkester och Folkteatern Gävleborg, Gamla katolska kyrkan Gävle kl 15.

▶ Teater, urpremiär för SAD Symphony, Folkteatern Gävleborg kl 18.30.

▶ Musik, Beethovens 7:a med Gävle symfoniorkester och solist Gintaras Januševičius, Gävle konserthus kl 19-20.45.

▶ Show, När rocken kom till Sveg – part 2, Kulturcentrum Sandviken kl 19.30-21.30.

Evenemang 15–22 september

Fredag 15 september

Bokfrukost på Sandvikens bibliotek, bibliotikarierna bjuder på lästips inför hösten, kl 7.45.

Barnrytmik för hela kroppen upp till huvudknoppen, Ockelbo bibliotek kl 9.30.

Höstmarknad med knallar, tivoli och aktiviteter i centrala Sandviken kl 12-19.

Musikkafé med Röda Korset, Solberga, Hamrånge kl 13.30.

Film för daglediga i Hofors, Den allvarsamma leken, Folkets hus kl 14.

Dans till Samzons, Parken Gävle kl 14-18.

Byrock, Hank T Morris och the amazing buffalo brothers spelar och berättar om Elvis, Bygården i Dalfors, Åshammar kl 19.

Musik, Gävle symfoniorkester tillsammans med violinsolisten Nemanja Radulovic, Gävle konserthus kl 19.

Musik, Blue comets, CC-puben kl 22.

Lördag 16 september

Retreatdag i tystnad och stillhet i Storviks kyrka kl 9.30-14.30.

Höstmarknad med knallar, tivoli och aktiviteter i centrala Sandviken kl 10-16.

Bessemerrullen, tävlings- och motionslopp på rullskidor, Högbo bruk kl 10-17.

Alternativmässa med utställare och föreläsare kring andlighet, livsfrågor och hälsa, Centralteatern kl 10-17.

Familjevisning av Kenneth Håkanssons utställning Black box transit, Jan Annerborn guidar, Konsthallen Sandviken kl 12.

Teater, Projekt Mamma med Alexandra Zetterberg, Folkteatern Gävle kl 14.

Möte mellan kulturer med Frivilliga i Sandviken, Foajén, Kulturcentrum Sandviken kl 14-16.30.

Barnteater, Merhaba Hej – musikalisk berättelse om vänskap, Folkets hus Hofors kl 15.

Musik, Peter Winter, Mulligans pub kl 17-01.

Musik, Ishgebaa, CC-puben kl 22.

Söndag 17 september

Friluftsfrämjandet Sandvikens natur- och kulturvandring med föreläsning i Gysinge. Samling vid Lidl Sandviken för samåkning kl 9.30 eller i Gysinge där Gästrikeleden passerar 272:an kl 10.15.

Höstmarknad i Åmotsparken, försöljning av lokalproducerade varor och aktiviteter kl 10-14.

Naturfotokurs med Sara Wennerqvist i Färnebofjärdens nationalpark, samling Naturum kl 11.

Föreläsning, Bitten Jonsson berättar om sockerberoende, Söders källa kl 16.

Byrock, Hank T Morris och the amazing buffalo brothers spelar och berättar om Elvis, Café Udden Gysinge kl 19.

Måndag 18 september

Säsongsavslutning för ÖFIFs motionssektions naturstig, Tallparken i Österfärnebo kl 18-19.30.

Tisdag 19 september

Vägen till arbete, arbets- och utbildningsmässa med utställningar och föreläsningar, bland annat artisten Petter. Kulturcentrum Sandviken kl 9-16.

Teater, Mormors svarta ögon, momolog med Tanja Lorentzon från Dramaten, Gävle teater kl 19.

Kulturkväll på Café Udden, Gysinge, Tord Andersson berättar om Gysinge i våra hjärtan kl 19.

Onsdag 20 september

Bokfrukost med bokpresentation på Österfärnebo bibliotek kl 8.30.

Musiksoppa med M A Numminen som sjunger ”Älskvärda visor”, Söders källa kl 12 och Lobbyn Kulturcentrum Sandviken kl 18.

Kafkakvällar med samtal kring Frans Kafkas novell Förvandlingen som ingår i ett kommande projekt, Folkteatern Gävle kl 18.30.

Teater, Mormors svarta ögon, momolog med Tanja Lorentzon från Dramaten, Gävle teater kl 19.

Stand up comedy med Gasta, Henrik Hjelt, Petter Bristav med flera, Söders Källa kl 19.30.

Musik, Lisa Lystam familyband, CC-puben kl 20.

Torsdag 21 september

Musik, höstupptakt för Sandviken big band med Kammarmusikalisk storbandskonsert med solisterna Jan Allan – trumpet, Krister Andersson – saxofon och klarinett samt Lisa Björänge – sång, Musikverket Kulturcentrum Sandviken kl 19.

Pekboksäventyr för bebisar, lekar, ramsor och sång, Trampolin, Kulturcentrum Sandviken kl 10.

Barnrytmik för små barn och deras föräldrar, Valbo bibliotek kl 10.15.

Musik, Skivor till kaffet – underhållning med Lars Sigvard, Fyren Norrsundet kl 15.

Popquiz med Peter Alzén och Anders Sundin på Söders Källa kl 18.30. Leif Walter är gästartist och gör comeback på rockscenen och släpper sitt första rockalbum på 37 år.

Författarmöte, Sara Paborn berättar bland annat om sin roman Blybröllop, Röda scenen litteratur, Gävle stadsbibliotek kl 19.

Föreläsning, Sara Mellberg berättar om sina erfarenheter av att vara mamma till barn med flera diagnoser, adhd, Tourettes, cyslexi och autismspektra -Studiefrämjandet, Norra Köpmangatan 7, Gävle kl 19.

Teater, Landet inuti, Folkteatern Gävle kl 19.

Teater, Osvajpade diamanter med Elina Du Rietz och Lisa Lexfors, Gävle teater kl 19.

Musik, Bad company, CC-puben kl 20.

Fredag 22 september

Föreläsning, Rörelseanalys och grundläggande fysträning för hundar i rörelse med Annika Falkenberg, Silvanum kl 18.30.

Musik, John Bull Gang och Wille aand the Goodsouls, CC-puben kl 21.