2015-03-27

Evenemang vecka 13

Ställ om klockan till sommartid.
Textstorlek:
Annons:

Fredag 27 mars

Bomässan, Gör ditt boende bättre, Göranssons Arena kl 12-18.

Dans till Hedins, Parken Gävle kl 14-18.

Krogshow, The best of night show, Torsåkers bygdegård kl 19.

Teater, Faust med Folkteatern, Skottes musikteater och Gävle symfoniorkester, Gasklockorna kl 19.

Musik, jazzkväll med Jazz au Vie med Camilla von Bothmer, Kulturcentrum Sandviken kl 19.30.

Musik, Greybeards, CC-puben kl 22.

 

Lördag 28 mars

Småbarnsrytmik med Barbro Eriksson, Kutlurcentrum Sandviken kl 10-10.45.

Trädgårdslördag med inspirationsföreläsning, fröbytarbord, lästips, utställning och författarsamtal, Folkbiblioteket i Kulturcentrum Sandviken kl 15.

80-talsafton med Moderna tider,  Granliden Storvik kl 22-02.

 

 

Bomässan, Gör ditt boende bättre, Göranssons Arena kl 10-17.

Musik, Mora Träsk, Bolaget Kulturcentrum Sandviken kl 10.30.

Sagostund för de minsta med Margit Bojang, Gävle Stadsbibliotek kl 14-15.

Teater, Faust med Folkteatern Gävleborg, Skottes Musikteater och Gävle symfoniorkester, Gasklockorna Gävle kl 15.

Sandviken open stage, uppträd eller njut av livemusik, Bolaget Kulturcentrum Sandviken kl 15-18.

Musik, Körkonsert med Opalen, Kristallerna, Robert Sikström, Linda Dahl och Emelie Linde, Björksätra kyrka kl 16.

Teater, Stackbo station ger Omaka par, Spegeln Gävle kl 16.

Musik, Duke Heitger och The classic jazz quartet, Lyran i Storvik kl 17-20.

Krogshow, The best of night show, Torsåkers bygdegård kl 19.

Musik, Elin Ruth, Gävle Konserthus kl 19.30-21.30.

Musik, akustisk Konsert för klimatet med, Kulturcentrum Sandviken kl 20-21.

Dans till Micke Wez, Mingel & Bar Gävle kl 22-02.

 

Söndag 29 mars

 

Sommartid!

Bomässan, Gör ditt boende bättre, Göranssons Arena kl 10-17.

Musik, Mora träsk, Parken Gävle kl 11-11.45.

Föreläsning, Vikingavår – Emma Frost och Anna Krång om vikingatidens textilhantverk, Länsmuseet Gävleborg kl 14.

Föreläsning, Anita Stjärnlöf om arkitekten Cyrillus Johansson, Hofors Hembygdsgård kl 14.

Föreläsning, Tina Westerlund om Mäster Zacharias, Förvaltningshuset Gävle kl 14.30-15.30.

Teater, Faust med Folkteatern Gävleborg, Skottes Musikteater och Gävle symfoniorkester, Gasklockorna Gävle kl 15.

Musik, Järbo spelmän, Smedsgårdens annex Sandviken kl 15.

Barnteater, Strues nya jacka (från 5 år), Gävle teater kl 15-15.45.

Teater, Stackbo station ger Omaka par, Spegeln Gävle kl 16.

Musik, American songbook med Mikael Wiehe, Plura Jonsson och Ebba Forsberg, Gävle konserthus kl 19.30-21.30.

 

Måndag 30 mars

Musik, sopplunchkonsert Brahms horntrio, Gävle konserthus kl 11.30.

IT-verkstad, få hjälp med tekniken, Kulturcentum Sandviken kl 13-15.

Musik, jazzpianisten Oscar Petersons Easter Suite, Årsunda kyrka kl 18.

Föreläsning, Johanna W Thorsell från Konsument Gästrikland om att anlita hantverkare, Kulturcentrum Sandviken kl 18-19.

Berättarcafé. poliserna Markus Danielsson och Fredrik Rönnlund berättar om drogen Spice, Nya bruket Sandviken kl 19.

 

Tisdag 31 mars

Bok- och skrivcirkel för barn 10-13 år, Gävle Stadsbibliotek kl 16.30-18.

Teater, Faust med Folkteatern Gävleborg, Skottes Musikteater och Gävle symfoniorkester, Gasklockorna Gävle kl 19.

Kulturkväll, Joy sisters från Hedesunda spelar och sjunger, Café Udden i Gysinge kl 19-20.

 

Onsdag 1 april

Loklekis, fullfart i lekrummet på Sveriges järnvägsmuseum kl 10-16.

Sagostund med högläsning, sånglekar och dramatiseringar med Margit Bojang och Annelie Lindeborg Ojamäe, Gävle stadsbibliotek kl 10.15.

Svenska med baby, Sätra bibliotek i Gävle kl 10.30-12.

Digital förstahjälpen, få hjälp med din teknik, Gävle Stadsbibliotek kl 13-15.

Dans till Lars Erikssons, Sporthallen Kungsgården kl 18-21.30.

Teater, Faust med Folkteatern Gävleborg, Skottes Musikteater och Gävle symfoniorkester, Gasklockorna Gävle kl 19.

Musik, Joel Svensson trio och Krister Andersson spelar jazz, Gävle konserthus kl 19-21.

Musik, Olle Tjern och Amanda Örtenhag, Drömfabriken Sandviken kl 19-21.

Musik, Finska hjärtan med Tuulikki Nilsson Salo, Anita Agnas och Barbro Lennstam, Gävle teater kl 19-19.45.

Socialdans på Gefle Forum, 19.30-21.30.

 

Torsdag 2 april

Bibliotekslunch med boktips, deckartema, Gävle bibliotek kl 12-15-12.45.

Teater, premiär för Plats att växa? med Ockelbo Amatörteaterförening, Gotan i Ockelbo kl 16-18.

Teater, Faust med Folkteatern Gävleborg, Skottes Musikteater och Gävle symfoniorkester, Gasklockorna Gävle kl 19.

 

Fredag 3 april

Invigning av Gästrik konst, Musikverket Kulturcentrum Sandviken kl 11. Ateljéer och utställningar är öppna kl 11-16.

Konstrik påsk, utställare i Paviljongen, Snickarboden och Smedjan, kaffeservering och Damernas Diversehandel öppen, Mackmyra bruk kl 11-16.

Dans till Nordbergs och Samzons, Årsunda IP kl 18-22.

Dans till Scotts, Kulturcentrum Sandviken kl 21-01.

 

Lördag 4 april

Gästrik konst, alla utställare har öppet kl 11-16.

Konstrik påsk, utställare i Paviljongen, Snickarboden och Smedjan, kaffeservering och Damernas Diversehandel öppen, Mackmyra bruk kl 11-16.

Dans til Holmsson, Mingel & Bar Gävle kl 22-02.

 

Söndag 5 april

Gästrik konst, alla utställare har öppet kl 11-16.

Konstrik påsk, utställare i Paviljongen, Snickarboden och Smedjan, kaffeservering och Damernas Diversehandel öppen, Mackmyra bruk kl 11-16.

Dans till Dreams, Parken Gävle kl 20-00.

 

Måndag 6 april

Gästrik konst, alla utställare har öppet kl 11-16.

Teater, Plats att växa? med Ockelbo Amatörteaterförening, Gotan i Ockelbo kl 16-18.

Musik, Björn Afzelius hyllas av sitt gamla kompband Globetrotters, Gävle konserthus kl 19.

 

Tisdag 7 april

Påsklovskul, skapa i lera som på stenåldern, guidad visning kl 14, Länsmuseet Gävleborg kl 13-16.

Musik, Jon Sjödin och Christer Odlander spelar folkmusik, Café Udden Gysinge kl 19-20.

Musik, Sandvik-Valbo Musikkår och Evakören från Beatles till Abba, Musikverket Kulturcentrum Sandviken kl 19.

Teater, extrainsatt föreställning av Faust med Folkteatern Gävleborg, Skottes Musikteater och Gävle symfoniorkester, Gasklockorna Gävle kl 19.

 

Onsdag 8 april

Påsklovskul, prova forntidsinspirerad trådslöjd, guidad visning kl 14, Länsmuseet Gävleborg kl 13-16.

Sagostund med högläsning, sånglekar och dramatiseringar med Margit Bojang och Annelie Lindeborg Ojamäe, Gävle stadsbibliotek kl 10.15.

Digital förstahjälpen, få hjälp med din teknik, Gävle Stadsbibliotek kl 13-15.

Teater, Plats att växa? med Ockelbo Amatörteaterförening, Gotan i Ockelbo kl 16-18.

Dans till Löpsjötorparns, Folkets hus Järbo kl 18-21.30.

Teater, Faust med Folkteatern Gävleborg, Skottes Musikteater och Gävle symfoniorkester, Gasklockorna Gävle kl 19.

Musik, In Orbit spelar space rock, Drömfabriken Sandviken kl 19-21.

Musik, Bosse Heeds storband spelar Jazz, Gävle konserthus kl 19-21.

Socialdans på Gefle Forum, 19.30-21.30.

 

Torsdag 9 april

 

Påsklovskul, måla affischer, guidad visning om Joe Hill kl 14, Länsmuseet Gävleborg kl 13-16.

Föreläsning, författaren Carl-Göran Ekerwald om historiska tankar om bildning, Gävle Stadsbibliotek kl 19-20.

Teater, Faust med Folkteatern Gävleborg, Skottes Musikteater och Gävle symfoniorkester, Gasklockorna Gävle kl 19.

Musik, Glenn Miller Orchestra, Gävle teater kl 19.30-22.

 

Fredag 10 april

Sandvikens vårmarknad, knallar och tivoli i cenrum, kl 10-19.

Dans till Jonnys, Parken Gävle kl 14-18.

Teater, Faust med Folkteatern Gävleborg, Skottes Musikteater och Gävle symfoniorkester, Gasklockorna Gävle kl 19.

Teater, Plats att växa? med Ockelbo Amatörteaterförening, Gotan i Ockelbo kl 19-21.

Musik, Mikael Rickfors och Sandviken Big Band, Teatern Kulturcentrum Sandviken kl 19.

Annons: