2015-06-05

Evenemang vecka 23

Textstorlek:
Annons:

Fredag 5 juni

Bessemerfesten med aktiviteter och underhållning på flera platser i Hofors, bland annat marknad och tivoli.

Öringsfiske i ankdammen för barn upp til 15 år, Hofors från kl 9.

Musik, Jennie Was, Starclub Gävle kl 21.

Musik, Rihnoceros, Café Udden i Gysinge kl 21-01.

Dans till Mickeys, Tors loge kl 21-01.

Musik, Limited Edition på Sommarcafé, Hofors Folkets hus kl 21-01.

Skräckfilmsnatt, Gasklockorna Gävle kl 18.30-02.

PUB-kväll med Amanda Örtenhag, Olle Tjern, Marton Borgh och Robert Hansen, Café udden Gysinge kl 21-01.

 

Lördag 6 juni

Bessemerfesten med aktiviteter och underhållning på flera platser i Hofors, bland annat marknad och tivoli.

Öringsfiske i ankdammen för barn upp til 15 år, Hofors från kl 8.

Moppedagen, Storsjön runt med samling kl 9, bakluckeloppis, på kvällen Rockfire på scen från kl 19, Strandbaden Årsunda.

Nationaldagsfirande med bland annat invigning av bockparaden, polisens hunduppvisning, uppträdanden, tal av Bengt Söderhäll och prova-på-aktiviteter, Boulognerskogen Gävle kl 10-17.

Stadsvandring i Sandviken med guide Ulrik Jansson, samling vid Stadshusets entré kl 11.

Nationaldagsfirande med musik, prisutdelning, allsång med mera, Stadsparken Sandviken kl 13.

Nationaldagsfirande med körsång, tal av Ingrid Andersson samt visning av veteranfordon, Koversta gammelby kl 13.

Nationaldagsfirande med sång och musik, Lingbo hembygdsgård kl 13-15.

Nationaldagsfirande med tipspromenad, servering och underhållning, Pålsgården Ockelbo kl 13-15.30.

Nationaldagsfirande med aktiviteter och musik av Vasaskolans konsertelever, Gävle konserthus kl 14-18.30.

Nationaldag med spelmansträff, Hembygdsgården Årsunda kl 14.

Nationaldag med tal av Åke Hofvenstam, körsång och fika, Järbo hembygdsgård kl 14-16.

Nationaldagsfirande med tal avBarbro Holmberg, underhållning med Egons kvartett och Torsåkers danslag, Hofors hembygdsgård kl 14.

Musik, Mattias Windemo och Lena Jansson, Tallbo konstnärshem kl 15-16.

Ungdomsevent på nationaldagen med, vattenkrig, bollsporter, musik och kvällens huvudakt Labyrint, Stadsparken Sandviken kl 17-00.

Raggarfest med Playtones och The knockouts, Trebo hotell kl 17-01.

Musik, The refreshments, Hofors Folkets hus kl 20.

Musik, Limited Edition på Sommarcafé, Hofors Folkets hus kl 21-01.

Musik, The beat from Palookaville, Star club Gävle kl 21-02.

Musik, Rock’n’roll Jamboree med bland andra Mike Bell & the Belltones, Hank T Morris och Mike Teardrop, Jäderfors Holme kl 21-02.

 

Söndag 7 juni

Öringsfiske i ankdammen för barn upp til 15 år, Hofors från kl 8.

Vanda med Friluftsfrämjandet Storvik-Robertsholm, samåkning från Lidl Sandviken kl 9.30, samling Storviks fäbodar kl 10.

Löplek för barn 8-12 år, Hagaparken Hofors kl 10-11.

Afternoon tea på Lindarnas gård, föranmälan, Lingbo kl 13-15.

Föreläsning, Anders Wesslén om Ture Nerman – antinazisten som gjorde Joe Hill känd i Sverige, Länsmuseet kl 14-15.

Musik, Steve ’n’ Seagulls, Star club Gävle kl 20-23.

 

Måndag 8 juni

Motionsbingo, Åbyggeby fritidsklubb Ockelbo kl 18.30-20.

Se och pröva på Linedance med King creek kickers, Regementsparken Gävle kl 18-21.

 

Tisdag 9 juni

Stadsvandring, Öster 1792 med Arbetarteatern Pegasus, Gävle, samling i Matteusparken kl 18.

Onsdag 10 juni

Loklekis med aktiviteter i lekrummet på Järnvägsmuseet kl 10-15.

Svenska med baby, samtal, joller och språkträning för stor och liten, Sätra bibliotek kl 10.30-12.

Byvandring i Knavmuren och Saltspann, Österfärnebo, samling vid korset i Västanhede för samåkning kl 18.

 

Torsdag 11 juni

Drömfesten, karnevalståg kl 12, disco och underhållning på Drömfabriken fram till kl 15, Sandviken.

Dans med PRO Accordion, Högbo folkdansgille och Sandvikens spelmanslag, Smedsgårdens annex Sandviken kl 18.

Promenadbingo vid Berggården i Ulvsta kl 18-19.30.

Blåsmusik med Valbo-Sandvik musikkårer, Regementsparken Gävle kl 19-20.30.

Bilbingo, Hammarby IP kl 19.

Hårdrockskväll med bland andra Blaze Bayley, Kulturcentrum Sandviken kl 20-01.

 

Fredag 12 juni

Drömfesten, musik från kl 14 med bland annat Kingen och Staffan Hellstand, Drömfabriken Sandviken kl 15-23. Fortsätter under lördagen.

Dans till Sannex, Tors loge kl 21-01.

Musik. Eamonn Dowd & The lost souls, Allstar Gävle kl 21-02.

Annons: