Evenemang 10–16 juni

Textstorlek:
Annons:

Fredag 10 juni

Familjefredag, prova på gammalt hantverk med personal från Sjöbergs fäbod och skapa med Konstfrämjandet, Bruksmuseet Smedsgården Sandviken kl 14-17.

Musik, Platina, Ninjas kök Ockelbo kl 17.

Dans till Streaplers, Tors loge Torsåker kl 21-01.

Lördag 11 juni

  Stora plaskkalaset, cirkus, trolleri, dans, kramkalas med mera när barnen inviger Drottningtorget, Sandviken kl 10-16.

Gysinge marknad med knallar, karuseller och mat, kl 10-17.

Hantverksdag med Gävle slöjdare, inställt vid regn, torpen i Tolvfors kl 11-15.

Grannarnas vårmarknad i Österbor, Österfärnebo kl 11-17.

Lunchvisning av konstskolan i Gävles utställning, Kulturcentrum Sandviken kl 13.

Musik, Mattias Windemo och Lena Jansson, Tallbo Kungsfors kl 15.

Musik, Järfälla musikkår, Regementsparken Gävle kl 15-17.

Musik, Samir och Viktor, Furuviksparken kl 18.

Musik, Gene Taylor Trio, The Domestic Bubmlebees, Hank T Morris & the Amazing Buffalo Brothers med Fanny Mae, The Rocking Combs, Young rockers, Jäderfors holme kl 21-02.

Söndag 12 juni

Gysinge marknad med knallar, karuseller och mat, kl 10-16.

Hantverksdag med Gävle slöjdare, inställt vid regn, torpen i Tolvfors kl 11-15.

Dans till BarraBazz, Ön Hedesunda kl 17-21.

Måndag 13 juni

Visning av gravfältet i Sätra med arkeolog Maria Björck, Gävle kl 18.

Tisdag 14 juni

Bokcirkel, Bad feminist av Roxane Gay, Stadsbiblioteket Gävle kl 18-19.

Onsdag 15 juni

  Dans till Högbo folkdansgille, PRO Accordion och Sandvikens Spelmanslag, Smedsgårdens annex Sandviken kl 18.

Sommarlovskul, pröva hantverk, lek, rita och måla, Länsmuseets tomt i Gävle kl 13-16.

Torsdag 16 juni

Drömfesten, karnevalståg kl 12, invigning kl 13, musik från kl 13.45, Drömfabriken Sandviken.

Sommarlovskul, pröva hantverk, lek, rita och måla, Länsmuseets tomt i Gävle kl 13-16.

Bilbingo, Hammarby IP Gestrike Hammarby kl 19.

  Musik, Svenska klarinettsextetten, Regementsparken Gävle kl 19-21.

Fredag 17 juni

Sandvikendagarna, underhållning och aktiviteter i centrum, Sandviken kl 11-18.

Sommarlovskul, pröva hantverk, lek, rita och måla, Länsmuseets tomt i Gävle kl 13-16.

Familjefredag, sagor på arabiska med Sawsan Alkarkhi, Brusksmuseet Smedsgården Sandviken kl 14-17.

Drömfesten, Ulf Johansson-Werre, Jim Frid & co, Lisa Lystam, The Hillstreams, Lucky Losers, Emmy-Lou & the Rythmboys, Drömfabriken Sandviken
kl 18-00.

Annons: