Evenemang 30/9–7/10

Textstorlek:
Annons:

FREDAG 30 SEPTEMBER

Mässa, Utbildningschansen – mötesplats för arbetssökande, arbetsgivare och utbildare, Vuxenutbildningen Gävle kl 10-12.

Dans till Samsons, Parken Gävle kl 14-18.

Öppen scen, uppträd och titta på andra, med Olle Tjern, Kulturcentrum Sandviken kl 17-20.

Humor, Skola Aurell med Ola Aurell och Nu tar vi över Härjedalen med Marcus Johansson, Å-krogen Gävle kl 19.30-21.30.

Musik, Berglunds Svänggäng, Bergs Kvarncafé i Torsåker kl 19.30.

Vindögafestivalen på Kulturcentrum Sandviken, Klubb K med Karin Park live och DJ SlimVic kl 20.

Musik, Byrock med Hank T Morris och The amazing buffalo brothers som spelar och berättar hur rocken kom till, Vretas hembygdsgård i Valbo kl 19.

LÖRDAG 1 OKTOBER

Blästerdagar i Hälltjärn, Järbo kl 10-15.

Guidning, Ulric Jansson i Erskines fotspår, start vid Konsthallen Kulturcentrum Sandviken kl 11.

Babyrytmik för barn 0-3 år, med Barbro Eriksson, Gävle Stadsbibliotek kl 11-12.

Drop in-dop, Björksätra kyrka kl 11-14.

Temadag om hälsa, kost och motion med föreläsningar, mässa och prova på träning, Kulturcentrum Sandviken kl 11-16.

Familjelördag, rita och prata datorer med Coderdojo, Trampolin Kulturcentrum Sandviken kl 12.

Gun Lundberg läser högt ur brev och dagböcker från 1600-talet, Gävle Stadsbibliotek kl 14-15.

Vindögafestivalen på Kulturcentrum Sandviken, Stockholms saxofonkvartett kl 13, Lars-Gunnar Bolin föreläser om John Cage kl 14.30, från kl 17 musik med Per Åhlund och Irina Anufrieva, Kubanerna, konst med Hampus Wennberg och Hidden Mother.

Musik, en resa i öst med Tzeitel och Sandvikens kyrokör, Sandvikens kyrka kl 16.

Dans till Lars Erikssons, Årsunda IP kl 18-21.30.

Show, Oförhappandes med Ronny Eriksson och Benneth Fagerlund, Gävle teater kl 19-21.

Musik, Jojje Wadenius och Cleo, Kulturcentrum Sandviken kl 19.

Musik, Byrock med Hank T Morris och The amazing buffalo brothers som spelar och berättar hur rocken kom till, Dalfors bygdegård i Åshammar kl 19.

Musik, Sandviken Big Band, Bengan Jansson och Forsbacka kammarkör, Gävle konserthus kl 19.30-21.30.

Humorshow, Isak Jansson löser alla världens problem på 60 minuter, Mingel och bar Gävle kl 20-21.30.

Musik, Jan Johanson, Gästis Torsåker kl 21-00.

Musik, The False Shepherd och We Are Authority, Rack’n’roll Gävle kl 22-01.

Musik, Karriks, Mulligans Sandviken kl 22.30-01.

Höstkalaset, folkfest med auktion, företagskamp, stipendieutdelning, Östen med resten, Thomas Di Leva med mera, till förmån för världens barn, Hofors folkets hus hela dagen.

SÖNDAG 2 OKTOBER

Blästerdagar i Hälltjärn, Järbo kl 10-15.

Bygdemarknad, Torsåkers centrum och IP kl 10-16.

Lunchvisning, Jan Annerborn visar Hjördis J Beckers utställning Ingång, Konsthallen Kulturcentrum Sandviken kl 13.

Barnshow, Barbarossa och Svarte John, från 3 år, Gävle konserthus kl 14.

Teater, Finger Pullats story med Gävle handikappteater, Folkets hus Gävle kl 15.

Musik, Tonbruket, Gävle konserthus kl 18.

Musik, Byrock med Hank T Morris och The amazing buffalo brothers som spelar och berättar hur rocken kom till, Café Udden Gysinge kl 19.

MÅNDAG 3 OKTOBER

Lunchmusik, Åsa Harald och Emelie Linde, Sandvikens kyrka kl 11.30.

Finskspråkig läsecirkel, Tiina Laitila-Kälvemarkins Kadonnut ranta, Gävle Stadsbibliotek kl 16.30-17.30.

Föreläsning, Elsie Lindqvist Ängeln från Malmskillnadsgatan, Björksätra kyrka Sandviken kl 18.

Föreläsning, Anders nyman om hur man undviker att bli lurad på internet, Gävle Stadsbibliotek kl 19-20.

TISDAG 4 OKTOBER

Babyrytmik, för barn 6-18 månader med Barbro Eriksson, Bomhus bibliotek kl 10-11.

Lördagskul, gör fingerdockor av gips, från 4 år, Bomhus bibliotek kl 11-14.

Bokcirkel på lätt svenska, Förskolan Myran, Sätra bibliotek Gävle kl 17-18.

Boktips med Mona Stahl och Johanna Schultz, Österfärnebo bibliotek kl 18.30.

Teater, ASKA av Harold Pinter med Görel Crona och Johannes Brost, Gävle Teater kl 19-20.

Musik, Joel Svensson and his Copenhagen friends spelar jazz, Gävle konserthus kl 19.

ONSDAG 5 OKTOBER

Äldredagen, kommunen informerar om saker som rör äldre, Hofors församlingshem kl 14-16.30.

Konstklubben, samtal om aktuell utställning och konst i allmänhet, Kulturcentrum Sandviken kl 17.

Dans till Samzons, Sporthallen Kungsgården kl 18-21.30.

Musik, Cantoribus, Drömfabriken Sandviken kl 19.

Stand up comedy, Clayton Fletcher, Sven Brundin, Tomas Högblom, Stefan Söderblom, Niklas Karlsson, Söders källa Gävle kl 19.30-21.30.

TORSDAG 6 OKTOBER

Föreläsning, Tomas Sjödin – kan man få slippa vara pigg Betlehemskyrkan Gävle kl 13-14.

Musik och lyrik med Hans Hellquist och Märta Peterson, Valbo bibliotek kl 15-16.

Gunnar Lundberg visar bilder och berättar om Sandviken, Smedsgårdens annex Sandviken kl 18.

Konstnärssamtal med Hjördis J Becker, Kulturcentrum Sandviken kl 18.

Musik, NYJE spelar jazz, Kulturcentrum Sandviken kl 18.30.

Musik, Hats off to Led Zeppelin, Gävle konserthus kl 19.30-22.

FREDAG 7 OKTOBER

Dans till Lars Erikssons, Parken Gävle kl 14-18.

Musik, Mozarts pragsymfoni med Gävle symfoniorkester och mezzosopran Katija Dragojevic, Gävle konserthus kl 19.

Humorshowerna Moterfuckers och Tänk punk, Å-krogen Gävle kl 19.30-21.30.

Musik, Imperial state elec-
tric och Bombus, Harrys Gävle kl 21.

Annons: