Evenemang 10–17 mars

Textstorlek:
Annons:

Fredag 10 mars

Babyrytmik, barn 0-3 år, med Barbro Eriksson, Andersbergs bibliotek kl 10-11.

Musik, 30-40-talets toner med Billie Holiday, Ockelbo bibliotek kl 12-13.

Dans till Samzons, Parken Gävle kl 14-18.

Show, Småstadsliv – När Tony kom till byn, Kulturcentrum Sandviken kl 19.

Musik, Långfinger, CC-puben Gävle kl 22-00.

Lördag 11 mars

Lördagspyssel, Bomhus bibliotek kl 10-14.

Musik, Mora träsk, Parken Gävle kl 11-11.45.

Barnteater, Mamma Mu och Kråkan, från 3 år, Gvle stadsbibliotek kl 11-12.

Familjelördag, pratapparater och dammsugarmagar – lek med ord och ljud, Trampolin Kulturcentrum Sandviken kl 12-14.

Barnteater, Borta med Skottes musikteater, Spegeln Gävle kl 13.

Teater, Att komma till ön med skatten är inget äventyr, Folkteatern Gävleborg kl 14.

▶ Musik, bluegrasskonsert Grassride vs Lilla kören, Torsåkers kyrka kl 11-15.

Musik, Doug Seegers, Folkets hus Hofors kl 19.

Magishow, Joe Labero – A magic world, Gävle konserthus kl 17.30 och kl 21.

Musik, Jonny Bråttom, Hofors bowling kl 20-01.

Musik, Blue DeVilles med gäster, CC-puben Gävle kl 22-01.

Söndag 12 mars

Musik, Mora träsk, Kulturcentrum Sandviken kl 11-11.45.

Barnteater, Vad händer nu!?, från 3 år, Gävle teater kl 15-15.30.

Balett, Svansjön med den ryska nationalbaletten, Gävle konserthus kl 18.

Teater, Özz Nûjen är Rikard III, Folkets hus Hofors kl 19.

Måndag 13 mars

Måndagsmix, musik och drama för barn med Västerbergs folkhögskola, Kulturcentrum Sandviken kl 10.15-11.

Tisdag 14 mars

Föreläsning, från brännvinskrus till vardagsporslin med Kristina Lindkvist från Länsmuseet Gävleborg, Gävle stadsbibliotek kl 19.

Onsdag 15 mars

Guidning, Jan Annerborn visar Nadine Byrnes utställning Magasinering av tid, Konsthallen Kulturcentrum Sandviken kl 12.30-13.

▶ Musik, Blåblus, Drömfabriken Sandviken kl 19-21.

Slöjdcafé i Vävlyan, Polhemsgatan 15 B Sandviken kl 17.30-20.

Teater, Özz Nûjen är Rikard III, Gävle tater kl 19-20.40.

Musikcafé, Sånger som vi med Skottes musikteater, Spegeln Gävle kl 19-21.

Standup med Gasta, Adde Malmberg med flera, Söders källa Gävle kl 19.30-21.30.

Musik, Kahenya, CC-puben Gävle kl 20-23.

Torsdag 16 mars

Sagostund med Sara Karlberg, Fyren Norrsundet kl 9.30-10.

Musik, Per Ahlman spelar Nästan födelsedag av Joseph Rheinberger, Heliga trefaldighetskyrkan kl 12.30-13.

Videoklubben, Nadine Byrne och Carl Abrahamsson diskuterar filmerna Dream Family, And The Sky so Present and Near, Topografi och How Pure Is The Journey?, Kulturcentrum Sandviken kl 18.

Dans, Habibi/min älskade, dans och workshop med Linda Forsman, Konstcentrum Gävle kl 18.

Teater, Att komma till ön med skatten är inget äventyr, Folkets hus Bomhus kl 19.

Musikcafé, Sånger som vi med Skottes musikteater, Spegeln Gävle kl 19-21.

Musik, Gryning – tid för goda nyheter, Folkets hus Järbo kl 19-21.

Musik, Plura på turné, Gävle konserthus kl 19.30-21.30.

Musik, Friendship bay, CC-puben Gävle kl 21-23.

Fredag 17 mars

Musik, Blåblus, Forsbacka wärdshus kl 18.

Musik, Astagaad, Blackened core och Nextopia, Kulturcentrum Sandviken kl 18.30-23.

Musik, Kjell Fernström presenterar Amanda Sedgwick, Kulturcentrum Sandviken kl 19.30.

Show, Sanna Bråding – För mycket av allt, Gävle teater kl 19.30-21.

Musik, Åhman band med Thomas Larsson, CC-puben Gävle kl 22-00.

▶ Musik, Letters fråm the colony och We are authority, Fenix Gävle kl 22-01.

Annons: