Evenemang 23–30 juni

Textstorlek:
Annons:

Fredag 23 juni,
midsommarafton

Majstången kläs, Ovansjö hembygdsgård kl 9.

Midsommarfirande med dans, folkdanslag, sommartal med mera, Högbo bruk kl 10-17.

Midsommar med kransbidning, stångresning, lekar, dans, fiskedamm och teaterpremiär med Humlan Helmer, Wij Trädgårdar Ockelbo kl 12-16.

Midsommarfirande med spelmän, allmänheten klär stången klockan 12, dans med Rillen och danslekar kl 13, Boulognerskogen Gävle kl 12-15.

Midsommarfirande, dans med Valbo folkdanslag, lekar med mera, Hille Hembygdsgård kl 13-15.

Midsommarfirande med dans kring stången och dans till Blixterz, Årsudden Hedesunda kl 13-15.30.

Traditionellt midsommarfirande, Valbo hembygdsgård kl 13-17.

Sedvanligt midsommarfirande på Hembågdsgården i Årsunda. Tåg med midsommarstång och lövad vagn avgår från Lindborgs i Lund kl 13.15.

Midsommarfirande med dans lekar med mera, Folkets park i Åshammar kl 13.30-16.

Midsommarfirande med folkmusik, dans med mera i Koversta kl 13.30.

Midsommarfirande på Järbo hembygdsgård, lekar med Linnea och Järbo folkdanslag, underhållning av Joakim Strand, kl 14.

Midsommarfirande i Lingboparken. Traktortåg från kyrkplan kl 14.

Midsommarfirande på Hamrånge hembygdsgård med majstångsresning och underhållning av Rockskolan och kyrkokören kl 14.

Midsommarfirande med dans, lekar, musikunderhållning med mera, Jäderfors Holme kl 14. Traktorupphämtning runt om i byn från klockan 13.

Midsommarfirande med dans och lekar vid festplatsen i Jädraås. Marsch från herrgården kl 14. Lövat ångtåg till Svartbäcken kl 16.30.

Midsommarfirande i Åmotsparken. Samling för klädning av stång vid Åmotsgården kl 14, därefter kortege till parken.

Midsommarfirande på Gammelgården i Torsåker kl 14-16.

Midsommarfirande med Nassim Al Fakir, Furuviksparken kl 16-18.

Midsommarfirande, stångresning och dans, trekanten Forsbacka kl 17.

Musik, rock n roll med The Greycats på Västanvindsgården vid Ältebosjön, kl 20-22.

Midsommardans till Zize, Koversta kl 21-02.

Lördag 24 juni,
midsommardagen

Dans runt mindsommarstången, Ovansjö hembygdsgård kl 14.

Söndag 25 juni

Veterantraktorträff med utställning, rundtur på traktorsläp, gamla traktorfilmer med mera, Barkhyttans Bygdegård kl 11-15.

Måndag 26 juni

Naturstig med motionssektionen i Österfärnebo, Fors fäbodrar, Ulvkisbovägen med Barbro och Jans-Olov Olsson kl 18.

Tisdag 27 juni

Kulturknutters 2017, radioprofilen Hasse Persson leder sin sista radiosända mc-tur, start vid Strandbaden Årsunda kl 10. Föranmälan.

Musik, Guttemusikens veteranmusikkorps från Lillehammer paraderar från Rådhustorget till Regementsparken där de ger konsert, Gävle kl 13.30-15.30.

Onsdag 28 juni

Italiensk matmarknad, Stortorget Gävle kl 10-19.

Invigning av finska rummet på Hofors hembygsgård, tal och föreläsningar, musik och samtal, konstutställning, Hofors kl 14-16.

Musik, Svenne Rubins på M/S Emma, avgår från Stenbryggan i Storsjön Sandviken kl 18.

Föreläsning, Peter Ståhl om arbetet med Gästriklands Flora i Gamla stenhuset, sedan musik i Hammarby kapell med Blås, Bälg & Tagel, Gästrike Hammarby kl 18.

Musik, Amor Kvartetten, Valbo hembygdsgård Vretas kl 18.

Musik, tjuvstart för Bangen Jazz och Blues med Ulf Johansson Werre & Klas Lindquist, Sandvikens kyrka kl 19.30.

Torsdag 29 juni

Italiensk matmarknad, Stortorget Gävle kl 10-19.

Dans till Kjell Dahls, Gammelgården Torsåker kl 18-21.30.

Bilbingo, Hammarby IP Gästirke Hammarby kl 19.

Musik, Norrsundet brukssextett, Regementsparken Gävle kl 19-21.

Dans till Black Jack, Laduholmen Forsbacka kl 19-23.

Musik, Davids Angels på Bangen Jazz och Blues festival, Kulturcentrum Sandviken kl 19.30.

Fredag 30 juni

Italiensk matmarknad, Stortorget Gävle kl 10-19.

Ockelbo Sommarmarknad kl 10-19.

Familjefredag, mångkulturell dag med Hand i hand, Smedsgården Sandviken kl 13-16.

Festival, Bangen Jazz och Blues med Sandviken Big Band och Randy Brecker, Malene Mortensen Quartet, Jukka Eksola och Sallyswag, Stadsparken Sandviken kl 19.

Torsåkers bluegrassfestival, Downhill blues band, Berglunds svänggäng, Friendly neighbourhood stringband, G-runs n’ roses, Tors loge Torsåker kl 19.

Musik, Primitive man, Gadget, Infraction och Parasit, Kungen back beat bolaget Sandviken kl 19.30.

Axmar midnattsrace, kajak från Axmar bruks hamn til Axmarbys hamn, start kl 20.30.

Musik, hälsingsk folkrock med Engmans kapell, CC-puben kl 22.

Annons: