Evenemang 7 – 14 juli

Textstorlek:
Annons:

Fredag 7 juli

Hopptävling, Norgrensgården, Hofors kl 9-18.

Familjedag, prova på gammalt hantverk, Smedsgården Sandviken kl 13-16.

Grillkväll på Terrassen, trubadurunderhållning, Granliden Mat & Vinhus Storvik kl 18-21.

Musik, D-A-D, Furuviksparken kl 20-22.

Musik, Ace of DC, CC-puben kl 22.

Lördag 8 juli

Hopptävling, Norgrensgården, Hofors kl 9-18.

Gammelstilladagarna, visningar och utställningar, Gammelstilla café kl 11-16.

Spelmansstämma, allspel, kulning av Cecilia Bruse, underhållning av Ohappa, Hille hembygdsgård kl 12.

Musik, dragspel coh sång med Sivert Schönning i paviljongen i Esplanaden i Gävle kl 12.

Musik, klassiska toner av bland andra Schubert, Bartok med Elin Emtell Rubinstsztein och Anders Emtell, Tallbo konstnärshem kl 13-17.

Urpremiär, Stigman Sote och en rövarlegend från Ödmården med Norrsundets arbetarteater, Axmar hytta kl 16.

Grillkvällar på Terrassen, trubadurunderhållning, Granliden Mat & Vinhus Storvik kl 18-21.

Stand up comedy med Al Pitcher och Gasta, Hedåsens strandkrog kl 19.

Musik, Miriam Bryant, Furuviksparken kl 20-22.

Dans, Per Håkans, Tors Loge Torsåker kl 21-01.

Söndag 9 juli

Gammelstilladagarna, visningar och utställningar, Gammelstilla café kl 11-16.

Friluftsgudstjänst, Harriet Gunnarsson, Järbo hembygdsgård kl 14.

Musik, sommarkonsert med Michael Axelsson och Per Skareng, Böna kapell kl 16 och 19.

Dans, Samzons, Ön Hedesunda kl 17-21.

Musik i sommarkväll med Tiina, Pelle och Lotta, Bunges kapell Åmot kl 19.

Måndag 10 juli

Koverstaveckan startar med naturstig från koversta gammelby, Österfärnebo kl 18.

Musik, Smedsgården Rock&Blues, Sandviken Rockabilly allstar, 18-20.

Tisdag 11 juli

Sommarkafé, loppis och utställningar, Hedesunda hembygdsförening kl 13-16.

Koverstaveckan, Forskargruppens dag, Agneta Björk visar bilder ur fotoarkivet, Anders Wesslén från Länsmuseet berättar om Fernebo kompani och Armfelts fälttåg till Norge, Koversta Gammelby kl 19.

Musik och dans, Jerry Williams, Looking Back Band och Martinez, Ön Hedesunda kl 20-02.

Onsdag 12 juli

Sommaröppet med levande vikingagård, hantverk och guidningar, Årsunda viking kl 11-16.

Sommarlovsaktivitet – aktivitetspark, laser game och sumobrottning, Folkets Hus och Park Hofors kl 12-16.

Småkrypssafari, Naturum Färnebofjärden Gysinge kl 13.30-14-30.

Mc-träff med Jervikens MC, Högbo Qvarn kl 17-20.

Onsdagskväll på Tunet med Blixters, Valbo hembygdsförening kl 18.

Koverstaveckan, byvandring med samling i Ängsnäs/Skammora, Österfärnebo, kl 18.

Föreläsning, Jörgen Lindgren föreläser och visar bilder om Djur och natur – sevärt och guldkorn i Gästriklands flora och fauna, Gamla stenhuset – Gästrike Hammarby kl 18. Därefter sommarmusik med Anna-Sara Berencreutz, Hammarby kapell Gästrike-Hammarby kl 19.30.

Musik, Lasse Kronqvist, M/S Emma, Storsjön Sandviken kl 18-20.

Bilträff med Ghoust Town Cruisers, Högbo Qvarn kl 18-20.

Teater, Stigman Sote och en rövarlegend från Ödmården med Norrsundets arbetarteater, Axmar hytta kl 19.

Stand up comedy med Gasta, Davis Sundin, Hans Carstensen, Mathias Heldevik med flera, Engeltofta kl 19.30.

Musik, Trubadurerna – nästan som en orkester, Hedåsens strandkrog kl 20.

Musik, Tritillion, CC-puben kl 20.

Torsdag 13 juli

Rosdagar, Lars Krantz guidar bland rosorna, Wij Trädgårdar Ockelbo kl 10-14.

Sommaröppet med levande vikingagård, hantverk och guidningar, Årsunda viking kl 11-16.

Musik, lunchmusik med Per Ahlman, Heliga trefaldighetskyrkan Gävle kl 12.30-13.

Koverstaveckan,Barnens dag med lekar och djur, Koversta Gammelby,kl 14.

Bilträff med Ferrariklubben & Kilroy Sport Car Group, Högbo Qvarn kl 18-20.

Dans, BarraBazz, Gammelgården Torsåker kl 18-21.30.

Teater, Stigman Sote och en rövarlegend från Ödmården med Norrsundets arbetarteater, Axmar hytta kl 19.

Sommarkväll på Wij trädgårdar, musikunderhållning med Jonas ”Plonke” Eriksson kl 19-22.

Dans, Drifterz, Laduholmen Forsbacka kl 19-23.

Fredag 14 juli

Rosdagar, Lars Krantz guidar bland rosorna, Wij Trädgårdar Ockelbo kl 10-14.

Sommaröppet med levande vikingagård, hantverk och guidningar, Årsunda viking kl 11-16.

Familjedag, skapande i trädgård och prova att åka båt på Kanalen, Smedsgården Sandviken kl 13-16.

Musik, Gefle Metal Festival, Gasklockorna Gävle kl 13-02.

Föreställning, Det stora äventyret, med Eva Funck och Höna-Pöna, Högbo bruk, kl 15.

Teater, Stigman Sote och en rövarlegend från Ödmården med Norrsundets arbetarteater, Axmar hytta kl 19.

Musik, The Hives, Furuviksparken kl 20-22.

Musik, Halm, CC-puben kl 22.

Annons: