Evenemang 18–25 augusti

Textstorlek:
Annons:

Fredag 18 augusti

Gävle Pride, Gävle centrum kl 09-22.

Dagläger, ord- och bildläger, Bångs Sandviken kl 10-15.

Workshop, prova på skuggteater, Kulturcentrum Sandviken kl 10.30-12.30.

Utställning, Kees Geurtsen, Bergs kvarncafé Torsåker kl 11-18.

Prova på-aktivitet, Bateria do Yeahvle – Samba Bucket Drumming, Musikpaviljongen Rådhusesplanaden Gävle kl 13-19.

Sommaröppet med femkamp på Högbo bruk, fritidsgården Kojan Årsunda kl 17-23.

Bessemerdagen, musikstund och stipendieutdelning, Gunvor Göranssons kulturstiftelse, Högbo kyrka kl 18.

Surströmmingsfest, sång och musik, Strömsbro församlingshus, kl 18.

Workshop, prova på skuggteater, Björksätra bibliotek Sandviken kl 14-16.

Regnbågsnatt, Heliga Tefaldighetskyrkan Gävle kl 19.

Spelstinakonsert, ”Bach på svenska – Tyska klockorna”, Lisa Rydberg och Gunnar Idenstam, Torsåkers kyrka kl 19.

Strand Up Comedy, Gasta & Stefan Söderblom, Strandbaden Årsunda kl 20.

Underhållning, ”Queer as Folk”, Mohamed Touzari, S.Pousettem, hip hop, pop, rnb och afrobeats, Gävle konserthus kl 21-02.

Musik, Spelstinafestival, gruppen Spelstinor, Gästis Torsåker kl 21.30-23.

Lördag 19 augusti

Hembygdsdagar, gamla verket Forsbacka.

Tävling, beachvolleybollturnering, Strandbaden Årsunda.

Gävle Pride, Gävle centrum kl 09-22.

Spel, paddelbingo, Färnebofjärdens nationalpark Gysinge kl 10-12.30

Dagläger, ord- och bildläger, Bångs Sandviken kl 10-15.

Familjedag, flyguppvisningar och bilträff, Lemstanäs flygfält kl 10-16.

Fest, Gävle växer, hoppborg, ansiktsmålning och knytkalas, Forsbacka kl 11-16.

Utställning, Kees Geurtsen, Bergs kvarncafé Torsåker kl 11-18.

Underhållning, Balkongfesten, akrobatiknummer, streetdance och dj, musik med Mikael Wiehe och syster Sol, Gävle teater kl 12-23.

Sommaröppet, utställning och verkstad, Johnny Mattsson-gården Gävle kl 13-15.

Barnteater, ”Humlan Helmer får en vän”, Barnens trädgård Wij Trädgårdar Ockelbo kl 13-14.

Teater, Den gamla dansbanan och den stora, stora, stora, stora kärleken, Gamla Smedjan, Gammelstilla Torsåker kl 15.

Fotboll, Sandvikens IF – Enskede IK, division 1 norra herrar, Jernvallen Sandviken kl 15-16.45.

Musik, ”Skåpet bjuder upp till dans”, Där skåpet ska stå, The Past, Återfall m.fl., Utnoravägen 203 Gävle kl 15-01.

Musik, Korså herrgård visfestival, Mikael Rickfors, Pugh Rogefeldt, Py Bäckman, Kjell Käpp, Korså herrgård Hofors kl 16.

Musik, Spelstinafestival, Sofia Karlsson, utdelning av Spelstinamedaljen samt konsert med mottagaren av Spelstinamedaljen, Tors Loge, Torsåker kl 16.

Trädgårdsfest, underhållning av Adam Lindgren, Gåvan Österfärnebo kl 16.

Ångtågstrafik i fotogenlampans sken, kvällsfärd på museijärnväg, Jädraås stationshus Ockelbo kl 19-22.

Musik, Magnus Uggla, Furuviksparken kl 20-22.

Musik, Richie Ramone of Ramones + D.B.T.S. + Desertörerna, Rack n´ Roll Gävle kl 18-02.

Underhållning, Lost Senilos, Strandbaden Årsunda kl 21-01.

Söndag 20 augusti

Hembygdsdagar, gamla verket Forsbacka.

Gävle Pride, Gävle centrum kl 09-22.

Dagläger, ord- och bildläger, Bångs Sandviken kl 10-15

Visning, internationella fyrdagen firas, Böna fyr kl 11-16.

Visning, ”Järnvägsberättelser – upplev Järnvägsmuseet med en guide”, Sveriges järnvägsmuseum kl 13-13.25.

Barnteater, ”Humlan Helmer får en vän”, Barnens trädgård Wij Trädgårdar Ockelbo kl 13-14.

Utställning, säsongsavslutning med underhållning, Tallbo konstnärshem Järbo kl 13-17.

Hembygdsdag, Böna hembygdsdag, marknad, föredrag och underhållning, Siwert Schönning, Radioamatörerna, Böna fyrmuseum, kl 14-16.

Teater, Den gamla dansbanan och den stora, stora, stora, stora kärleken, Gamla Smedjan, Gammelstilla Torsåker kl 15.

Stadsvandring – promenadkonsert längs Kungsbäcksvägen, kammarkören Concordia och Fredrika Nordahl Westin, Gävle konserthus kl 15-17.

Musik, Sångsöndag – Blue Trinity, Bergs Kvarncafé Torsåker kl 18.

Dramatiserad stadsvandring, Kulturas teatergrupp, Sveriges Fängelsemuseum Gävle kl 16-18.

Måndag 21 augusti

Träning på myren, Hamrångevägen Ockelbo kl 18-20.

Naturstig i Österbor, start från kvarnen, Österfärnebo kl 18-19.30.

Musik, Allsång i parken, Boulognerskogen Gävle kl 19-21.30.

Tisdag 22 augusti

Musik, sommarkonsert, Gavlekören, Musikpaviljongen Rådhusesplanaden Gävle kl 18.

Stadsvandring, Orion, Arne Hedling, Bomhus Gävle kl 18-20.

Stadsvandring, ”Busstation på Stortorget”, Sven-Erik Ekdahl, Stortorget Gävle kl 18-20.

Onsdag 23 augusti

Bilträff, Gävle camping, Engesberg kl 18-21.

Loklekis, utklädnad, titta på modelljärnväg och bygg tågbana av trä, Sveriges Järnvägsmuseum Gävle kl 10-16.

Utställning, Kees Geurtsen, Bergs kvarncafé Torsåker kl 11-18.

Allsångskväll, Café Labbis Forsbacka kl 17-19.

Mc-träff med Jervikens MC, Högbo Qvarn kl 17-20.

Balkongkväll, Ninjas kök Ockelbo kl 17-21.

Sommaröppet, fritidsgården Kojan Årsunda kl 17-23.

Surströmmingsfest med allsång, Hamrånge hembygdsförening kl 18.

Bilträff med Ghoust Town Cruisers, Högbo Qvarn kl 18.

Föreläsning, ”Storytelling och meditation med trumma”, Bergs kvarncafé Torsåker kl 19-21.

Torsdag 24 augusti

Utställning, Kees Geurtsen, Bergs kvarncafé Torsåker kl 11-18.

Lunchmusik, Joakim Andersson, ”Sonat c-moll över 94:e psaltarpsalmen av Julius Reubke”, Heliga Trefaldighetskyrkan Gävle kl 12.30-13.

Bokklubb, Sommarboken, Björksätra bibliotek kl 14-16.

Fältvandring, havstornsodling, Persbo Ockelbo kl 15-17.

Bilträff med Ferrariklubben & Kilroy Sport Car Group, Högbo Qvarn kl 18-20.

Stadsvandring, Almagrundet, Gävle Strand kl 18-20.

Musik, Gävle Big Band, Regementsparken Gävle kl 19-21.

Surströmmingsfest, underhållning med allsång, Hembygdsgården Hille kl 19.

Musik, orgelkonsert, Ján Vladimír Michalko, Slovakien, Staffanskyrkan Gävle kl 19.30-20.30.

Musik, E-Type, Trebo Restaurang & Bar, Sandviken kl 21-23.59.

Fredag 25 augusti

Tävling, SM Bruks & IPO 2017, Rönnåsberget Ockelbo kl 09-16.30.

Musik, klockspelskonsert, Michael Dierks, Stockholm, Rådhuset Gävle kl 12.30-13.10.

Prova på-aktivitet, Bateria do Yeahvle – Samba Bucket Drumming, Musikpaviljongen Rådhusesplanaden Gävle kl 15-17.30.

Musik, ”Romantiska klanger”, Uppsala Akademiska Kammarkör, Högbo kyrka kl 19.

Musik, Ovansjöfesten, Lisa Rydberg och Görgen Antonsson, Lyran Storvik kl 19-22.

Musik, orgelkonsert, Dariusz Bakowski-Kois, Polen, Heliga Trefaldighetskyrkan Gävle kl 19.30-20.30.

Musik, Jonny Bråttom, Edskens camping Hofors kl 20-23.

Musik, Patrik Jansson Band, CC-puben Gävle kl 20-00.

Musik, Art Nation +
Haunted By Destiny, Fenix Gävle kl 22-01.

Annons: