Evenemang 20–27 oktober

Textstorlek:
Annons:

Fredag 20 oktober

Dysleximässa, föreläsningar, utställningar och worshops, Högskolan Gävle kl 9-18.

Barnrytmik med Barbro Eriksson, Sätra bibliotek kl 10.30.

Surströmmingslunch med Lions, Träffpunkten för seniorer i Hamrånge kl 12.

”Gör dig fri, ge dig ut, flyg”, Sandvikens fristadskonstnär, Mikhail Borzykin, framträder för första gången i Sandviken med utvalda delar av sitt konstnärsskap. Sandvikenförfattarna Carolina Thorell och Bernt-Olov Andersson medverkar, Kulturcentrum Sandviken kl 18.30.

Lokalrevy, Ryktesvägen, Pia Möller-Andersen med flera, Torsåkers bygdegård kl 19.

Teater, The grand lady, om Wilhelmina Skogh med JV musik och teater, Kulturcentrum Sandviken kl 19.

Dans, Oktobermaran på Parken Gävle med Casanovas, Perikles, XPlays och Shine kl 19-01. Dansfestivalen fortsätter under helgen.

Musik, Mike Granditsky, CC-puben kl 22.

Lördag 21 oktober

Fågelskådning på Iggön med Gävle fågelklubb, samling kl 7 vid Gävle konserthus.

Dysleximässa, föreläsningar, utställningar och workshops, Högskolan Gävle kl 9-15.

Mässa/workshop, presentation av modern släktforskning samt råd och tips på hur man kommer vidare, Fyren Norrsundet kl 11.30-18.

Familjedag på Kulturcentrum Sandviken, Astons stenar, filmvisning och skapande utifrån Lotta Geffenblads bok kl 12-14.

Bockbygge, allmänheten bjuds in att delta i bygget av årets Gävlebock. Knytning av halmmattor tillsammans med bockbyggarna samt andra aktiviteter, Slottstorget kl 12-14.

Invigning av Länsmuseet Gävleborg, kl 12-16. Tal av landshövding Per Bill, underhållning med mera.

Sagostund för de minsta, Margit Bojang läser, rimmar och sjunger med barn 1-3 år, Gävle stadsbibliotek kl 13.

Musikhuset Sjömanskyrkan 30 år, jubileum med öppet hus kl 13-17.

Musik, Dolly Style, Gävle konserthus kl 14.

Konsert, Jubileumskavalkad med Bomhus manskör som fyller 90 år, Bomhus Folkets Hus kl 14.30.

Boksläpp, Jonas Rönnander från Sandviken debuterar med diktsamlingen Intro, Folkbiblioteket Sandviken kl 15.

Ungdomsfestival, right to dance med bland annat modevisning, dans och uppvisningar med bland andra dnskompaniet DeLa Vibe, Panetoz och dj, Kulturcentrum Sandviken kl 15-01.

Teater, The grand lady, om Wilhelmina Skogh med JV musik och teater, Kulturcentrum Sandviken kl 16.

Diakonikonsert i Hamrånge kyrka kl 17.30.

Musik, Forsbacka kammarkör, Betlehemskyrkan kl 18.

Musik, Kungliga musikhögskolans stråkorkester spelar Wilhelm Petterson-Berger, Torsåkers kyrka kl 18.

Musik, konsert med Falu kammarkör, Ovansjö kyrka kl 18.

Dans, Oktobermaran på Parken Gävle med Blendr, Expanders, Foxie, Mickeys, kl 19-01

Musik, krogshow med Svenne Rubins, Folkets hus Hofors kl 19.

Vernissage, Trying to connect – interaktiv installation av Diana Butucariu och Erik Lindeborg, Galleri Lars Palm, kl 19.

Teater, Din jävla fegis, med Johan Östling och Björn A Ling, Gävle Teater kl 19.

Lokalrevy, Ryktesvägen, Pia Möller-Andersen med flera, Torsåkers bygdegård kl 19.

Musik, spelmannen Thore Härdelin, Bergs kvarnkafé kl 19.30.

Sober October, alkoholfri nattklubb med modevisning, uppträdanden med mera, Sportbaren Sandviken kl 21-01.

Musik, Quash, CC-puben kl 22.

Söndag 22 oktober

Mässa/workshop, presentation av modern släktforskning samt workshop med nya metoder, Fyren Norrsundet kl 11.30-18.

Musik, poesin och konst på Länsmuseet, musik och poesi i utställningen Sagorna vi lämnade i havet kl 12-15, Ulf Ivar Nilsson presenterar sin nya bok Gävle förr kl 13, visning av Knutte Westers utställning Plats utan namn kl 14.

Skördefest vid Stollen, Hofors kl 13-16. Pumpatävling, konsert i gruvan, guidningar, marknad med mera.

Föreläsning/samltal utifrån utställningen Har ni flaggproblem med anledning av Stig Sjödin 100 år, Kulturcentrum Sandviken kl 15-17.

Musik, konsert med 20-årsjubilerande Sandvikens Vokalensemble, Kulturcentrum Sandviken kl 16.

Musik, Jubileumskonsert för Högbo kyrka 240 år. Hiertakören, Jansasgruppen och folkmusik i Sune Thunbergs arrangemang, Högbo kyrka kl 16.

Dans, Oktobermaran på Parken Gävle med Jannez och Sannex kl 18-21.

Måndag 23 oktober

Måndgsmix för barn med dramapedagogelever från Västebergs folkhögskola, musik, drama och berättelser, Kulturcentrum Sandviken kl 10.15.

Tisdag 24 oktober

Festival, Funk i 4D, teater, debater, föreläsningar, filfestival och stand up med fokus på personer med funktionsnedsättning. Filmen Me too kl 17, föreläsning av gävleskådespelaren Christian Anrén kl 19.30, filmen Jätten kl 20, föreläsning av Roger Thollin om tillgänglig bio kl 21.30.

Järbokyrkornas dagträff, bilder från Rumänien, Järbo missionskyrka kl 14.

Föredrag, Lasse Halvarsson berättar om sina 40 år som pressfotograf, Förvaltningshuset Gävle kl 15.

Teater, Tartuffe med Molière-ensemblen, Gävle teater kl 19.

Musik, Dragspelsjazz med Bengan Jansson trio, Gävle konserthus kl 19.

Onsdag 25 oktober

Festival, Funk i 4D, teater, debater, föreläsningar, filmfestival och stand up med fokus på personer med funktionsnedsättning. Föreläsningar och utställningar kl 8-17.
Konsert med Musiklivet från Sjöviks folkhögskola kl 11.45. Filmen Jätten kl 17.40, stand up-show kl 19.

Slöjdcafé i Vävlyan Sandviken, olika slöjdtekniker kl 17-19.30.

Föreläsning, länsfiskekonsulent Kalle Gullberg berättar om fiskevård och fiskvandring i nedre Dalälven, Naturum Gysinge kl 18.30.

Föreläsning, Ship to Gaza – vad hände sen? Jeanette Escanilla och Torbjörn Björlund berättar, Kanalen på Öster, Gävle, kl 18.30.

Musik, Esteter på scen, elever från Bessemerskolans musikestetiska program, Kulturcentrum Sandviken kl 19.

Föredrag, Sandvikenöversättare Per Ove Ehrling och Anna-Karin Malmström berättar om systrarna Brontës värld, Blå scenen, Gävle stadsbibliotek kl 19.

Musikkväll med Bay city seve, Drömfabriken kl 19.

Stand up, Elefanten i rummet – han som är gift med henne, med David Batra, Gävle konserthus kl 19.30.

Torsdag 26 oktober

Festival, Funk i 4D, teater, debater, föreläsningar, filfestival och stand up med fokus på personer med funktionsnedsättning. Föreläsningar och utställningar kl 8-17, föreställningen Riv murarna kl 18.

Lunchmusik med Per Ahlman på orgel, Heliga trefaldighet kl 12.30.

Slöjdcafé för barn, 8-10 år, Valbo bibliotek kl 16-18.

Handarbetscafé med te, Valbo bibliotek kl 17-19.

Dans till Samzons, Valhalla Sandviken kl 18-21.30.

Show This time med Maria Möller, sångerska, komiker och imitatör, Gävle teater kl 19.

Föreläsning, Spelberoende – med livet som insats, Christer Thernfrid, läkare och specialist i klinisk neurofysiologi berättar, Gävle stadsbibliotek kl 19.

Videoklubben visar filmen The Arbor i samband med utställningen Har ni flaggproblem med anledning av Stig Sjödin 100 år, Sandviken kulturcentrum kl 19.

Biblioterapi, bokcirkel med samtal kring temat missbruk och medberoende utifrån Sanna Lundells och Ann Söderlunds bok Djävulsdansen: bli fri från medberoende, Valbo bibliotek kl 14

Konsert till förmån för Världens barn, Körer från Järbo och Storviks kyrkor, sång av Fanny Söderlund, Järbo kyrkas och Stensätrakyrkans ungdomsgrupper, Järbo kyrka kl 19.

Musik, Bro barbers, Hammarbykvarnen, kl 19.

Musik, amerikanske bluesmusikern Jerron ”Blind Boy” Paxton, Gävle konserthus kl 19.30.

Musik, Stagman, CC-puben kl 21.

Fredag 27 oktober

Gosedjursövernattning på Länsmuseet, inlämning av djuren kl 16-18.

Musik, Ekdahl och Löfquist med Samuel Rosén, Sjöbacken Ockelbo kl 18.

Halloweendisco för barn 6-13 år, Gotan, Ocklebo kl 18-21.

Lokalrevy, Ryktesvägen, Pia Möller-Andersen med flera, Torsåkers bygdegård kl 19.

Musik, avskedskonsert med Clap-Erics, CC-puben kl 22.

Annons: