Evenemang 16–22 mars

Textstorlek:
Annons:

Fredag 16 mars

Dans till Gunnar Gurra Sundberg på After 50 club, Folkets hus Hofors kl 18-23.

Musik, Byrock med föreläsning, skivomslagsutställning och musik med Ingemar Dunker med flera, Hedesunda hembygdsgård kl 19.

Musikshow, The night show ”In heaven”, med bland andra Lars Lilja, Torsåkers bygdegård kl 19-21.

Musik, Nordman, Musikverket, Kulturcentrum Sandviken kl 19.30-21.

Standup med Johan Rheborg – Säker på att jag är osäker, Gävle konserthus kl 19.30-21.

Musik, folkmusikerna Sara Parkman och Samantha Ohlanders, Bergs kvarnkafé kl 19.30-22.

Musik, Dan Reed och Danny Vaughn, CC-puben kl 22.

Lördag 17 mars

Föreläsning, Bodil Valero och Emanuel Hort (mp) om migration och integration, Gävle stadsbibliotek kl 11.30-13.

Familjedag med dinosaurietema, högläsning och pyssel med dinoland, Trampolin Kulturcentrum Sandviken kl 12-14.

Dansföreställning, Vågar du blunda?, Musikverket Kulturcentrum Sandviken kl 14-15.

Afternoon tea med musikalmusik, med Sara Englund, Söders källa Gävle kl 15-17.

Musik, Byrock med föreläsning, skivomslagsutställning och musik med Ingemar Dunker med flera, Hästbo Bygdegården kl 15.

Musik, Tre tenorer och ett piano med Micke Grahn, Sandvikens kyrka kl 16-17.

Musik, stumfilmsorgel med Stefan Therstam, Ockelbo kyrka kl 17-19.

Kulturscen, Mattias Windemo och Carolina Threll med gäster, Musikvekret Kulturcentrum Sandviken kl 18-20.

Musikshow, The night show ”In heaven”, med bland andra Lars Lilja, Torsåkers bygdegård kl 19-21.

Musik, Creedence tribute, Gävle konserthus kl 19.30-21.40

Musik, Trubadurerna – nästan som en orkester, Ninjas kök Ockelbo kl 20.

Söndag 18 mars

Stadsvandring, Drömmare i Gävle, start vid Folkteaterns entré kl 14.

Föreläsning, Elisabet Aagård om eternithus, Länsmuseet Gävleborg kl 14-15.

Barnteater, Sjung med oss på Pettsons gård, Gävle konserthus kl 14-15.

Barnteater, Sagan som rymde, Gävle teater kl 15-15.45.

Jan Annerborn samtalar med konstnären Åsa Herrgård om hennes utställning, Konsthallen Kulturcentrum Sandviken kl 15-16.

Afternoon tea med boktips, Gävle Stadsbibliotek kl 15.15-17.

Musik, Mariamusik från då och nu, Heliga Trefaldighetskyrkan Gävle kl 16-17.

Föreläsning, Kerstin och Benton Wolgers om maken och pappan Beppe, musik med sonsonen Teodor och Sara Aldén, Gåvan Österfärnebo kl 16-18.

Musik, evergreens med Gävle big band, Söders källa Gävle kl 17-19.

Musik, Byrock med föreläsning, skivomslagsutställning och musik med Ingemar Dunker med flera, Valbo Walabogården kl 19.

Måndag 19 mars

Språkcafé, information om abonnemangsfällor och telefonförsäljare, Gävle Stadsbibliotek kl 17-18.

Musik, Drömkväde med Gävlesymfoniker och Görgen Antonsson, Lilla mejeriet Hofors kl 17-19.

Invigningskväll för hållbarhetsveckan, mingel, föreläsningar och upplevelser, Spegeln Gävle kl 17-20.

Teater, SAD Symphony, Folkteatern Gävle kl 18.30.

Musik, Byrock med föreläsning, skivomslagsutställning och musik med Ingemar Dunker med flera, Mobygården Ockelbo kl 19.

Tisdag 20 mars

Demokraticafé, prata med politiker, Folkets hus Hofors kl 16.30-17.30.

Föreläsning, Alexandra Davidsson om hus man konsumerar hållbart, Gävle stadsbibliotek kl 18-19.

Musik, körkonsert med 200 andraklassare, Teatern Kulturcentrum Sandviken kl 17.15-18 och kl 18.30-19.15.

Politikfik, ordet är fritt, Hanséns café Sandviken kl 18.30.

Teater, SAD Symphony, Folkteatern Gävle kl 18.30.

Föredrag, Theodor Kallifatides om De osynliga murarna, Folkteatern Gävle kl 19.

Musik, Byrock med föreläsning, skivomslagsutställning och musik med Ingemar Dunker med flera, Rosenlöfs Tryckerimuseum Kungsgården kl 19.

Onsdag 21 mars

Musiksoppa med Bengan Jansson, Söders källa Gävle kl 12-13.

Musik, körkonsert med 200 andraklassare, Teatern Kulturcentrum Sandviken kl 17.15-18 och kl 18.30-19.15.

Föreläsning, Lennart Vessberg om hur klimatförändringen märks i vardagen, Naturum Färnebofjärden kl 18.30-20.30.

Teater, Utopier, Folkteatern Gävle kl 18.30.

Teater, De redan frälsta, Gävle teater kl 19-20.30.

Musik, Åke, Bertil och Magnus, Drömfabriken Sandviken kl 19-21.

Torsdag 22 mars

Kulturtur med busslinje 1, Folketatern med vänner bjuder på texter och musik på busslinje 1 från hållplatsen Karskär kl 12.07. in till Centrum Rådhuset.

Lunchmusik, Per Ahlman spelar musik för Marie bebådelsedag, Heliga trefaldigetskyrkan Gävle kl 12.30-13.

Föreläsning, Hanna Olvenmark om portionen under tian, Gävle stadsbibkliotek kl 18-19.

Författarbesök, Mattias Gardell, Sätra bibliotek kl 18-19.

Föreläsning, ett samhälle fritt från våld, Gävle stadsbibliotek kl 18-19.

Dans till Holens, Valhalla Sandviken kl 18-21.30.

Konstvisning, Jan Annerborn visar utställningen Ena, Konsthallen Kulturcentrum Sandviken kl 18.30-19.30.

Författarbesök, Mats Jonsson, Hedesunda bibliotek kl 19-20.

Musik, Byrock med föreläsning, skivomslagsutställning och musik med Ingemar Dunker med flera, Lars Hansgården Högbo kl 19.

Fredag 23 mars

Bomässa på Göransson arena Sandviken, kl 12-18 (fortsätter på lördag och söndag).

Film för daglediga, Borg, Folkets hus Hofors kl 14-16.

Dans, Gävlemaran med Expanders, Dreams, Foxie och Excess, Parken Gävle kl 18 (fortsätter på lördag och söndag).

Musikshow, The night show ”In heaven”, med bland andra Lars Lilja, Torsåkers bygdegård kl 19-21.

Krogshow med Östen med resten, Restaurang Bolaget Sandviken kl 19-22.

Musik, Svartanatt, Second sun och Steamroller, Kungen Back beat bolaget Sandviken kl 20-23.30.

Dans till Black jack, Söders källa Gävle kl 21-01.

Annons: